Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 15.08.2018

pretežno oblačno
V prvem delu noči bodo padavine povsod ponehale. Proti jutru se bo od severa začelo jasniti, po nekaterih nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do 20 °C.
16°C | 28°C
četrtek, 16.08.2018
13°C | 29°C
petek, 17.08.2018
13°C | 30°C
sobota, 18.08.2018
14°C | 31°C
Opozorila
Torek, 14.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
28°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

8. tradicionalno praznovanje "Svetovnega ......


KULTURA

| |
29.03.2017      17:53
A A

8. tradicionalno praznovanje "Svetovnega dneva lutk 2017" na Gradu SevnicaDeli:

21. marca, na svetovni dan lutk, je minilo natanko 7 let, odkar so vsebino Gradu Sevnica še dodatno obogatile številne in raznolike lutke – velike in majhne, naprstne in ročne, javajke, marionete, od najmanjših do telesnih lutk človeške velikosti. Takrat je bil ustanovljen zasebni Zavod Grajsko lutkovno gledališče Sevnica, ki je s posluhom Občine Sevnica in KŠTM Sevnica  začel s svojim delovanjem v prostorih sevniškega bisera, na Gradu Sevnica.

Za kakovostno ustvarjalno pot od pričetka delovanja gledališča skrbi Snježana Pungerčič, strokovni in umetniški vodja, ki je svoje lutkarske in gledališke izkušnje pridobivala kot igralka v Mestnem lutkovnem gledališču Rijeka. Lutke in scenografijo izdeluje Bernard Pungerčič, pri tem pa sodeluje pa tudi likovna pedagoginja Nena Bedek. V stalni zasedbi gledališča igrajo Snježana Pungerčič, Marjana Štojs, Jasna Pinoza in Brigita Bedek, pomembna pa je tudi podpora drugih sodelavcev, prostovoljcev in ljubiteljev lutkarstva.

Leta uspešnega ustvarjanja so številnim gledalcem pripravila raznolike lutkovne predstave, v programu gledališča pa so tudi organizacija lutkovnih delavnic, pomoč pri ustanavljanju novih lutkovnih skupin, lutkovno izobraževanje otrok, mladine in odraslih – predvsem v posavski regiji, po Sloveniji in v tujini. Z izdelavo lutk, režijo in scenografijo svetuje in pomaga tudi drugim lutkovnim skupinam. Producira avtorske lutkovne predstave, s katerimi oživlja grajske zgodbe, ter aktualne in pretekle sevniške lokalne posebnosti, kot na primer sevniško voščenko, da jih najmlajši ne bi pozabili.

Pestro je tudi v letu 2017. Prvi večji dogodek se je odvil to soboto, 25. marca, ko sta Grajsko lutkovno gledališče Sevnica in KŠTM Sevnica pripravila 8. praznovanje Svetovnega dneva lutk na Gradu Sevnica.

Dogajanje se je pričelo ob 16. uri z lutkovno-kulturnim dogodkom in branjem svečane poslanice Svetovne lutkovne organizacije Unima. Nagovoril nas je tudi župan Občine Sevnica g.Srečko Ocvirk. Sledili sta dve lutkovno-igrani predstavi: »Rdeča kapica« Lutkovne skupine Bukvica iz Valvasorjeve knjižnice Krško, »O dimnikarčku, ki je srečo iskal« Gledališča Pravljičarna iz Slovenskih Konjic, zbrane pa je vseskozi zabaval odlični pantomimik Boris Car.

V programu so bile še različne lutkovne delavnice za otroke, pogostitev sevniške Pekarne Kruhek »Mizica, pogrni se!«, animacije različnih tipov lutk in razstava likovnih del 4. lutkovno–slikarske kolonije Lutkart 2016.

Da bi lutke in lutkarstvo čim bolj približali otrokom in mladini, bomo letos že peto leto zapored organizirali lutkovno–slikarsko kolonijo Lutkart 2017, ki se vsako jesen ob Tednu otroka dogaja na Gradu Sevnica. Na njej sodelujejo otroci slovenskih osnovnih šol, ustvarjena likovna dela pa v obliki potujoče likovne razstave gostujejo na sodelujočih šolah.

Letošnje leto se je za Grajsko lutkovno gledališče Sevnica tudi sicer pričelo z velikim uspehom. S podporo Republike Slovenije – Urada za Slovence po svetu bomo v jesenskem času opravili 10-dnevno turnejo po ZDA z igranjem lutkovnih predstav otrokom Slovencev, živečih v ZDA.  

V aprilu gostujemo v Gradcu, v maju nastopamo na mednarodnem gledališkem festivalu

Holzhausen pri  Salzburgu, poleti pa na hrvaških otokih.

 

8. praznovanje Svetovnega dneva lutk na Gradu Sevnica je bilo zelo uspešno in medijsko odmevno, kar si lahko ogledate na foto utrinkih te lepe kulturne grajske prireditve. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Sevnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
17.08.2018 | Družabni dogodki
12. VELIKA KITARIADA
17.08.2018 | Kultura
12. Kitariada Sevnica
18.06.201 | Kultura
Poletkovo branje za otroke
18.08.2018 | Družabni dogodki
Gasilska veselica v LOKI z ansamblom NEMIR
18.08.2018 | Družabni dogodki
Gasilska veselica na Pokleku z ansamblom ERAZEM
20.08.2018 | Družabni dogodki
Poletna sreča na vrvici
20.08.2018 | Tečaji in delavnice
Tečaj CPP
20.08.2018 | Kultura
Grajska tlaka
20.08.2018 | Kultura
Grajska tlaka
21.08.2018 | Tečaji in delavnice
JOGA v sevniškem grajskem parku
23.08.2018 | Kultura
Mladi in stari z roko v roki

Bodite prvi pri oddaji mnenja.