Logo MojaObčina.si

Šentrupert

DANES
11°C
-2°C
JUTRI
13°C
7°C
Deli

20. - 26. januar 2020: Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu

Slovenija na poti k eliminaciji raka materničnega vratu – program ZORA še naprej zmanjšuje incidenco tega raka, v preteklem letu pa se je pomembno povečala tudi precepljenost deklic proti HPV.
Rak materničnega vratu (RMV) je med raki izjema, saj o njem vemo dovolj, da lahko preprečimo skoraj vsak nov primer tega raka. Zato je Svetovna zdravstvena organizacija maja 2018 pozvala k boju za eliminacijo RMV kot javnozdravstvenega problema. Ženske, ki redno hodijo na presejalne preglede, imajo kar 70–90 % manjšo verjetnost, da bodo kadarkoli zbolele za tem rakom. Enako velja za ženske, ki so bile cepljene proti HPV (človeškim papilomavirusom) še pred prvo okužbo. Če je ženska cepljena proti HPV in se redno udeležuje presejalnih pregledov, je verjetnost, da bo zbolela za RMV, izjemno majhna.

Več: https://www.nijz.si/sl/20-26-januar-2020-evropski-teden-preprecevanja-raka-maternicnega-vratu

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi