Logo MojaObčina.si

Šentrupert

JUTRI
32°C
18°C
TOR.
30°C
19°C

Oglejte si razstavo Rudniki kulture

Litija med 15. aprilom in 15. majem 2021 gosti potujočo razstavo Rudniku kulture. Razstava, katere cilj je ozaveščanje javnosti in obiskovalcev o rudarski in kulturni dediščini se k nam seli iz hrvaškega Labina. Kulturno-umetniški dogodek poteka v okviru projekta MINE TOUR, ki ga financira program sodelovanja INTERREG Slovenija-Hrvaška, vključuje razstavo del 9 sodobnih umetnikov iz nekdanje Jugoslavije o industriji in rudarstvu ter projekcije zgodovinskih dokumentarnih filmov o rudarstvu na Hrvaškem in v Sloveniji, še posebej povezane z Labinom in Litijo.

Zaradi epidemije in z njo povezanih omejevalnih ukrepov bo razstava v Litiji potekala v spletni obliki. 

Pridružite se vodenemu ogledu razstave pod vodstvom Damira Stojnića, umetniškega direktorja L.A.E. XXI: https://www.youtube.com/watch?v=o63Pu3LtSbg 

Vstopite v razstavo s klikom na povezavo: http://lamparna.hr/VR/vr3/

Potujoča razstava “Rudniki kulture – od industrijske do umetniške revolucije”  je bila prvič postavljena leta 2014, ko je bilo realiziranih prvih 7 razstav (Trbovlje, Idrija, Boljevac, Aleksinac, Mojkovac, Banovići, Prijedor). Pri postavitvi razstave sodelujejo umetniki in dela, ki jih je izbral selektor in kustos Branko Franceschi (HR):

Autopsia (RS): Ćelična knjiga / Jeklena knjiga (kovinski predmet), Želimir Žilnik (RS): Stara šola kapitalizma (dokumentarni film), Metal Guru (HR): Spomenik junaku 21. stoletja (doku-video predstava), Damir Šolman ( HR): Starcity (3D video animacija in risbe), Laibach (SI): Instrument of the state machine (triptih), Mladen Miljanović (BA): Cosa nostra / Naša stvar (doku-video performans), Irena Lagator Pejović (ME) : Funkcija enačbe (instalacija), na samem koncu pa se razstavi pridruži še Vladimir Knežević (BiH) s skulpturo Kralj in kraljica.

Med razstavo leta 2015 je na razstavi sodeloval makedonski umetnik Nikola Pijanmanov (ME) s sliko Prikovana okna, leta 2016 kosovski umetnik Alban Muja z instalacijo HOTel, leta 2017 albanski umetnik Helidon Gjergji s foto instalacijo Minefields, medtem ko je doku-video Spomenik junaku 21. stoletja avtorja Metal Guru  zamenjal njihov video HERO XXI – Underground City, nazadnje pa je bila razstava leta 2018 dopolnjena z delom romunskega umetnika Dana Perjovschija – tiskanega časopisa The Rijeka & Istria Report

Razstavo postavlja Damir Stojnić, umetniški direktor L.A.E. XXI.

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi