Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Ponoči in zjutraj bo na Primorskem in deloma Notranjskem zmerno do pretežno oblačno, proti vzhodu pa bo vse več jasnine, predvsem v Prekmurju je še možna jutranja megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 13, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 4 stopinje C.
8°C | 16°C
torek, 23.10.2017
7°C | 12°C
sreda, 24.10.2017
6°C | 16°C
četrtek, 25.10.2017
8°C | 16°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
16°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Študentje etnologije v Muzeju norosti


KULTURA

| |
02.06.2015      20:24
A A

Študentje etnologije v Muzeju norosti


Ob koncu maja smo v Muzeju norosti gostili študentke in študente etnologije in antropologije s Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Pod mentorstvom prof. dr. Jožeta Hudalesa, strokovnjaka za muzeologijo, so pomagali pri snovanju prve muzejske zbirke in pri zbiranju muzejskega gradiva.


Priprave na terensko delo
Priprave na terensko delo
Deli:

Pod mentorstvom prof. dr. Jožeta Hudalesa in v sodelovanju z ekipo Muzeja norosti so študentje in študentke v  treh dneh skupaj opravili okoli 20 intervjujev z bivšimi zaposlenimi v Zavodu za duševno in živčno bolne. Nekaj pogovorov je bilo opravljenih tudi z domačini. Pri tem so nas zanimali predvsem spomini vezani na zavod, ki je na Tratah deloval od leta 1947, naprej še kot Dom onemoglih, od leta 1957 naprej pa kot ustanova za ljudi s težavami v duševnem zdravju. Da bi zgodbe ne ušle v pozabo, smo jih zabeležili in jih želimo v prihodnosti tudi predstaviti kot del muzejske zbirke.

 

V pogovorih smo izvedeli, da se je način življenja in dela v zavodu z leti precej spreminjal, saj se je stroka razvijala in uvajala nove smernice in to vse do leta 2004, ko so zavod na Tratah zaprli. Izvedeli smo tudi, da je v njem živelo tudi okoli 400 ljudi, ki so jih sem pripeljali iz vse Slovenije. 

 

Do sedaj je to edini tovrstni zavod v Sloveniji, ki ga je država z razlogom dezinstitucionalizacije zaprla, ljudi pa preselila v manjše enote, ki so primernejše za bivanje.

 

Tokrat smo prednost dali starejšim generacijam, ki so se zaposlile kmalu po drugi svetovni vojni. Izpustili pa nismo niti mlajših generacij, ki so se zaposlovale po letu 1970.

 

Želimo si, da bi v prihodnje opravili intervjuje tudi z drugimi, ki so pripravljeni deliti svoje spomine I fotografije in tako prispevati k ohranjanju kulturne dediščine v naši občini.

 

Za razumevanje in podporo pri tem pomembnem projektu se posebej zahvaljujemo županu Štefanu Žvabu. Prav tako vsem, ki so sodelovali in drugače pomagali pri realizaciji.

 

Več o aktivnostih Muzeja norosti spremljajte na tej povezavi: https://www.facebook.com/norostnameji
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šentilj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.