Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 16.01.2018

pretežno oblačno
Danes bo sprva pretežno oblačno, čez dan se bo na severovzhodu delno zjasnilo. V zahodni polovici Slovenije bodo občasno še manjše padavine. Po nižinah bo večinoma deževalo. Jugozahodni veter se bo okrepil. Najvišje dnevne temperature bodo od 1 do 6, na vzhodu in na Primorskem do 10 °C.
-3°C | 4°C
sreda, 17.01.2018
-1°C | 4°C
četrtek, 18.01.2018
-7°C | 7°C
petek, 19.01.2018
-2°C | 6°C
sobota, 20.01.2018
0°C | 2°C
Opozorila
Torek, 16.1.2018 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
-3°C
4°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Praznik mesta Ravne na Koroškem


OBČINSKE

| |
13.10.2014      11:30
A A

Praznik mesta Ravne na KoroškemDeli:

Praznik mesta Ravne na Koroškem praznujemo v spomin na ustanovitev prvega odbora OF, ki se je zgodil 12. oktobra 1942.

 

Na Navrškem vrhu so se tako pred enainsedemdesetimi leti zbrali zavedni delavci in kmetje iz okolice Raven na Koroškem z veliko željo in točno znanim ciljem, predvsem pa z močno voljo po samostojnem in svobodnem ozemlju. To so bili: dva grofova uslužbenca, Janko Rožman in Anton Metarnik, kmet Lobas – Kotnik ter dva delavca iz železarne, Viktor Krevh in Medvešček, ter lesni trgovec Alojz Vinkler.

 

Sestanek na Navrškem vrhu je na naši lokalni ravni enakega pomena kot 27. april 1941, ki ga danes slavimo kot Dan upora proti okupatorju. 12. oktobra 1942 je bil ustanovljen odbor OF za kraj Ravne in okolico, navzoči pa so postali prvi člani lokalnega odbora OF.  Sklicatelj sestanka je bil Beno Kotnik – Lobas. Pri Lobasu, severno od domačije, pod lipo, stoji danes spominska plošča.

 

Na tem mestu je potrebno poudariti, da je bilo obdobje druge polovice leta 1941 v Mežiški dolini čas največjega nemškega terorja; v Srbijo je bilo izseljenih okoli 200 prebivalcev predvsem zgornje Mežiške doline, na Prevaljah pa so Nemci v septembru vdrli v nastajajočo ilegalno organizacijo odpora in padle so prve žrtve, predvsem delavci prevaljske tovarne lepenke pa tudi akademski slikar Franjo Golob, po katerem se danes imenuje prevaljska šola.

 

Morda opisana situacija razlaga, zakaj je od sestanka pri Lobasu do ustanovitve OF za Ravne in okolico preteklo relativno veliko časa. A po tem sestanku se je tudi pri nas začelo zares.

 

Da Ravenčani počastimo takratno dejanje teh zavednih ljudi, praznujemo krajevni praznik oziroma praznik mesta Ravne na Koroškem.

 

Že v jutranjih urah so se zbrali pohodniki pred Gimnazijo Ravne ter se podali na pohod na Navrški vrh. Vodil jih je predsednik Združenje borcev za vrednote NOB, Občinske organizacije Ravne na Koroškem, gospod Maksimiljan Večko. Kulturni program s polaganjem venca pri spomeniku na Navrškem vrhu so sooblikovali slavnostni govornik župan Občine Ravne na Koroškem dr. Tomaž Rožen in Folklorna skupina KD Prežihov Voranc.

 

Pred mestno hišo pa se je svečana prireditev pričela točno opoldne s prihodom praporščakov na prizorišče prireditve in ob zvokih Trobilnega kvinteta Slovenske vojske, ki je zaigral slovensko himno.

 

Slavnostni govornik je bil župan Občine Ravne na Koroškem dr. Tomaž Rožen, ki je občanom in vsem zbranim predstavil projekte in dela, ki se izvajajo v občini, se zahvalil vsem, ki ohranjajo spomin na ustanovitev prvega odbora OF, ter zaželel prijetno praznovanje praznika mesta Ravne.

 

Prisluhnili smo tudi govoru načelnika Generalštaba Slovenske vojske brigadirju dr. Andreju Ostermanu.

 

Ob zvokih žalostinke so  župan dr. Tomaž Rožen, poveljnik 72. brigade polkovnik Franc Koračin ter predsednik Združenja borcev za vrednote NOB, Občinske organizacije Ravne na Koroškem Maksimiljan Večko pred spomenikom NOB na Ravnah položili venec.

Za kulturni program so poleg Trobilnega kvinteta Slovenske vojske poskrbeli še pevke in pevci pevskega zbora Urška, ki jih vodi zborovodkinja Urška Vezonik. Sledila je tudi predstavitev Garde slovenske vojske, ki je navdušila s svojim predstavitvenim programom, ki zahteva veliko spretnosti in urjenja. Program sta vodili Arijana Rojko in tolmačka za gluhoneme Aleksandra Logar. Za najmlajše pa je poskrbrla animacijska skupina Vilina.

Pred Gasilskim domom se je predstavila 72. brigada Slovenske vojske, ki  je taktična enota Slovenske vojske. Enote 72. brigade izvajajo naloge civilno vojaškega sodelovanja, sodelovanja z nosilci civilne obrambe in sodelujejo v zaščiti in reševanju ter nudijo pomoč ob naravnih in drugih nesrečah.

V mestni hiši pa je dopoldan potekala seja sveta četrtnih skupnosti Občine Ravne na Koroškem. Kasneje, ob zaključku prireditve, so predsedniki ČS podelili priznanja za najbolj urejeno okolico, stavbo ali izložbo.

 

Na stojnicah so se predstavila tudi nekatera društva, ki v občini s svojo dejavnostjo ustvarjajo veliko lepega za ljudi. Prav tako so obiskovalci prireditve lahko poskusili domače dobrote.

 

Ob koncu je sledila še brezplačna malica za vse ter zabava ob zvokih ansambla Koroški korenjaki.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Ravne na Koroškem? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občina Ravne na Koroškem
Občina Ravne na Koroškem
GAČNIKOVA POT 5
Tel:(02) 821 60 00
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
16.01.2018
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.