Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 21.02.2018

oblačno
Popoldne bo oblačno. Predvsem v južni in vzhodni Sloveniji bo občasno rahlo snežilo, drugod v notranjosti Slovenije bo količina padavin zelo majhna, v večjem delu zahodne Slovenije pa bo suho. Pihal bo severovzhodnik, na Primorskem zmerna do močna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od -1 do 3, na Primorskem do 7 °C.
-1°C | 1°C
četrtek, 22.02.2018
-2°C | -2°C
petek, 23.02.2018
-2°C | -1°C
sobota, 24.02.2018
-2°C | 0°C
nedelja, 25.02.2018
-9°C | -6°C
Opozorila
Sreda, 21.2.2018 ob 12h
Najmočnejši sunki burje na Primorskem bodo ponekod presegali hitrost 120 km na uro.
-1°C
1°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice €nergija

Ribe nas učijo kako bolje izkoriščati ......


UČINKOVITA RABA ENERGIJE, €NERGIJA

| |
29.08.2013      14:49
A A

Ribe nas učijo kako bolje izkoriščati energijo vetra


V 21. stoletju se vse bolj zgledujemo po naravi pri izdelavi bolj učinkovitih sistemov. To velja predvsem za ogrevanje zelenih hiš. Zdaj pa se znanstveniki zgledujejo po gibanju jate rib za bolj učinkovito delovanje vetrnih elektrarn.


Nove vetrne turbine, ki spominjajo na plavuti, bolje izkoriščajo moč vetra.
Nove vetrne turbine, ki spominjajo na plavuti, bolje izkoriščajo moč vetra.
Deli:

Oblike vetrnih turbin so se izboljšale v zadnjih letih, kljub temu pa so še vedno zelo neučinkovite. Tradicionalne turbine s tremi ogromnimi rezili se motijo med sabo. Če postavimo več takih turbin preblizu, se začnejo ustvarjati vrtinci vetra, ki znižajo učinkovitost delovanja turbin.

 

CalTechov biofizik in zmagovalec podelitve za genije MacArthur fundacije John Dabiri je odkril rešitev za to težavo z opazovanjem gibanja jat rib. Ugotovil je, da vertikalne vetrne turbine z lopatami, ki spominjajo na plavuti, delujejo skupaj bolj učinkovito pri zbiranju energije z vetra.

 

Dabirijeve manjše vertikalne turbine se lahko postavijo zelo blizu brez izgube učinkovitosti. Te turbine si, kot ribe med sabo celo pomagajo in v nekaterih primerih povečajo skupno učinkovitost. Visoke so le 9 metrov in Dabiri predvideva, da bi jih lahko namestili na stotine na mesto, ki bi ga zavzela ena sama tradicionalna turbina. Skupaj s CalTech želi proizvesti 3,5 kilovatne vertikalne turbine, ki bodo stale približno 2.600 € in jih bo možno enostavno sestaviti z osnovnimi orodji. Če jih združijo s tradicionalnimi turbinami bodo še dodatno zmanjšali porabo prostora in povečali proizvodnjo energije.

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Radlje ob Dravi!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!