Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

pretežno oblačno
Zvečer bodo še krajevne nevihte, ponoči se bo vreme povsod umirilo in do jutra se bo zjasnilo. Po nekaterih nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 11 do 17, ob morju 19 stopinj C.
15°C | 29°C
sreda, 28.06.2017
16°C | 29°C
četrtek, 29.06.2017
15°C | 24°C
petek, 30.06.2017
14°C | 22°C
Opozorila
Nedelja, 25.6.2017 ob 18h
Zvečer bodo predvsem v jugovzhodni Sloveniji še možne krajevno močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra.
15°C
29°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice €nergija

Ribe nas učijo kako bolje izkoriščati ......


UČINKOVITA RABA ENERGIJE, €NERGIJA

| |
29.08.2013      14:49
A A

Ribe nas učijo kako bolje izkoriščati energijo vetra


V 21. stoletju se vse bolj zgledujemo po naravi pri izdelavi bolj učinkovitih sistemov. To velja predvsem za ogrevanje zelenih hiš. Zdaj pa se znanstveniki zgledujejo po gibanju jate rib za bolj učinkovito delovanje vetrnih elektrarn.


Nove vetrne turbine, ki spominjajo na plavuti, bolje izkoriščajo moč vetra.
Nove vetrne turbine, ki spominjajo na plavuti, bolje izkoriščajo moč vetra.
Deli:

Oblike vetrnih turbin so se izboljšale v zadnjih letih, kljub temu pa so še vedno zelo neučinkovite. Tradicionalne turbine s tremi ogromnimi rezili se motijo med sabo. Če postavimo več takih turbin preblizu, se začnejo ustvarjati vrtinci vetra, ki znižajo učinkovitost delovanja turbin.

 

CalTechov biofizik in zmagovalec podelitve za genije MacArthur fundacije John Dabiri je odkril rešitev za to težavo z opazovanjem gibanja jat rib. Ugotovil je, da vertikalne vetrne turbine z lopatami, ki spominjajo na plavuti, delujejo skupaj bolj učinkovito pri zbiranju energije z vetra.

 

Dabirijeve manjše vertikalne turbine se lahko postavijo zelo blizu brez izgube učinkovitosti. Te turbine si, kot ribe med sabo celo pomagajo in v nekaterih primerih povečajo skupno učinkovitost. Visoke so le 9 metrov in Dabiri predvideva, da bi jih lahko namestili na stotine na mesto, ki bi ga zavzela ena sama tradicionalna turbina. Skupaj s CalTech želi proizvesti 3,5 kilovatne vertikalne turbine, ki bodo stale približno 2.600 € in jih bo možno enostavno sestaviti z osnovnimi orodji. Če jih združijo s tradicionalnimi turbinami bodo še dodatno zmanjšali porabo prostora in povečali proizvodnjo energije.

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Radlje ob Dravi!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
26.06.2017
Danes ni dogodkov.
05.07.2017 | Tečaji in delavnice
Otroška delavnica Igrajmo se skupaj
05.07.2017 | Tečaji in delavnice
Otroška delavnica Igrajmo se skupaj

Bodite prvi pri oddaji mnenja.