Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 23.01.2018

jasno
Popoldne bo povečini sončno, le v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 9, na Primorskem do 12 °C.
-4°C | 11°C
sreda, 24.01.2018
-4°C | 11°C
četrtek, 25.01.2018
-3°C | 9°C
petek, 26.01.2018
5°C | 9°C
sobota, 27.01.2018
4°C | 12°C
Opozorila
Torek, 23.1.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
-4°C
11°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Po osmih dneh končno v službah in šolskih ......


OBČINSKE

| |
10.02.2014      12:22
A A

Po osmih dneh končno v službah in šolskih klopeh


Preddvor, 10. februar 2014 - Življenje v dolini Kokre in na Jezerskem se počasi normalizira. Trud intervencijskih služb v zadnjem tednu je bistveno prispeval k temu, da se je danes začel organiziran prevoz prebivalcev Jezerskega na delo v dolino. Zaprt za ves promet ostaja odsek regionalne ceste Preddvor – Jezersko na relaciji Zg. Kokra (Povšnar) – Sp. Jezersko (Macesnov most). Jutri bodo zaživele tudi šolske klopi v podružnični šoli v Kokri, na Jezerskem pa so bili otroci v šoli in vrtcu že danes. Preddvorski gasilci so včeraj popoldne slekli delovna oblačila. Na območju cele Sloveniji je še vedno velika potreba po agregatih srednje moči.


Deli:

Kot je na današnji novinarski konferenci v sejni sobi Občine Preddvor povedalžupan Občine Jezersko Jurij Markič, je včeraj popoldne potekal prevoz šolskih otrok od šestega do devetega razreda z Jezerskega v Preddvor, kjer bodo začasno nastanjeni pri svojih sošolcih, danes zjutraj pa so, po osmih dneh, ljudem omogočili odhod na delo v dolino. Z Jezerskega do Kanonirja je organiziran avtobusni prevoz, preko štiri kilometrske cestne zapore, od Kanonirja do avtobusne postaje v Kokri, so za prevoz poskrbeli z vsemi petimi vojaškimi oklepniki, od avtobusne postaje v Kokri do avtobusne postaje v Tupaličah, pa jih je pripeljal vojaški avtobus. Župan Markič je bil danes po devetih dneh prvič v civilni obleki in optimističen z besedami, da Jezerjani že vidijo luč na koncu Kokre. Upa, da so sedaj že v fazi odpravljanja posledic nesreče, ki jih je doletela in  da bo dolina v dveh dneh, pod posebnimi pogoji seveda, predana prometu, cestne zapore pa odpravljene (izjava župan Občine Jezersko Jurij Markič).

Krajane Kokre je v petek obiskal župan Občine Preddvor Miran Zadnikar in povedal, da se v vas vrača optimizem in boljša volji ljudi. Pohvalil je vse interventne službe, ki so omogočile tudi vzpostavitev posebnega avtobusnega reda za dolino Kokre. Večji del doline Kokre je prevozen, na območju zapore so ostala še tri gospodinjstva iz preddvorske občine. Električarji  so v začetku naselja Kokra že vzpostavili omrežje, v večjih naseljih se krajani oskrbujejo z elektriko s pomočjo večjih agregatov, ostale hiše se oskrbujejo z manjšimi agregati. V roku treh dni naj bi vzpostavili daljnovod do središča vasi Kokra(izjava župan Občine Preddvor Miran Zadnikar).

Elektra Gorenjska so sporočili, da so ekipe na terenu med vikendom uspele začasno sanirati poškodbe na distribucijskem omrežju Elektra Gorenjska in odjemalcem zagotoviti najnujnejšo oskrbo z električno energijo. Na najbolj kritičnih področjih, kot je dolina Kokre z Jezerskim, je večina odjemalcev oskrbljena z električno energijo s pomočjo 5 večjih agregatov, posamezna gospodinjstva so oskrbljena z električno energijo s pomočjo 20 manjših agregatov, ki jih je zagotovila občina. Veliko težav pri lociranju napak na 20 km dolgem distribucijskem omrežju na tem področju povzroča neprehodnost in nedostopnost terena. Na terenu je približno 25 oseb. Sanacija in odprava napak na tem področju bo potekala zagotovo vsaj 14 dni, zato bo odjemalcem na tem področju občasno tudi motena oz. prekinjena oskrba z električno energijo. 

Poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko Jernej Hudohmet je pohvalil sodelovanje z obema civilnima zaščitama na terenu in sodelovanje z interventnimi službami ocenil kot vzorno. Povedal je, so koncesionarji Agencije za okolje RS že začeli s čiščenjem naplavin iz reke struge Kokre. Vsi napori so usmerjeni v čiščenje tako ceste kot skalovja  stene z namenom, da bi čim prej uspeli odpreti še zadnji konec ceste v dolini Kokre. Vse lastnike zemljišč, na katerih se nahajajo potoki ali hudourniki, pa so pozvali, da zaradi žledoloma nemudoma pristopijo k čiščenju strug vodotokov (izjava poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko Jernej Hudohmet). 
 
Trud  intervencijskih  služb v zadnjem tednu je bistveno prispeval k temu, da  se  bo danes začel organiziran prevoz prebivalcev jezerskega na delo v dolino. „Vendar opozarjamo, da to ne pomeni, da je cesta že odprta za ves promet,“ je bil na novinarski konferenci jasen mag. Aljoša Jazbec, inšpektor za varnost prometa na Policijski upravi Kranj. Cesta še ni normalno prevozna in ni odprta za promet. Delavci  bodo  zato danes nadaljevali z odstranjevanjem drevja in čiščenjem ceste,  udeležencem  v  prometu  pa  zato ponavljamo opozorilo, da na cesto proti Jezerskem še vedno pada kamenje, drevesa, veje, sprožajo se plazovi. Prebivalci naj doma poskrbijo še za zavarovanje svoje lastnine, ko se bodo odpravili od doma. Zaklenejo naj vrata, zaprejo okna, pospravijo agregate, vklopijo alarmne naprave, o svojem odhodu v dolino naj obvestijo sosede, predmete doma naj ustrezno zavarujejo in naj jih zunaj ne puščajo brez nadzora."(izjava mag. Aljoša Jazbec inšpektor za varnost prometa PU Kranj).

Velik je bil odziv staršev na poziv OŠ Matije Valjavca Preddvor, da bi prenočili otroke iz Kokre in Jezerskega na svojih domovih in jim tako omogočili nemoteno obiskovanje šole. Kot je povedala pomočnica ravnateljice Petra Lesjak je deset učencev nastanjenih pri sošolcih, enajst pa pri znancih in sorodnikih v okolici Preddvora. Podružnična šola Jezersko je vrata učencem odprla danes, prav tako vrtec, šola v Kokri pa bo učence ponovno gostila z jutrišnjim dnem (izjava pomočnica ravnateljice OŠ Matije Valjavca Preddvor Petra Lesjak).

Da je hiša toliko vredna, kot so vredni tvoji sosedje, se je v minulih dneh izkazalo v dolini Kokre. Kot je povedal predsednik Krajevnega odbora Kokra Luka Sevšek, so si vaščani pomagali med seboj, si posojali agregate in tudi pomagali gasilcem pri utiranju poti do najbolj oddaljenih kmetij (izjava predsednik KO Kokra Luka Sevšek).

V akcijo se je, tako v štabu kot na terenu in na dežurnem telefonu, aktivno vključilo deset prostovoljcev Rdečega križa. Milka Miklavčič, sekretarka OZ RK Kranj je povedala, da so bili prostovoljci vsak dan v spremstvu gasilcev ali vojske na terenu, ljudi oskrbovali s paketi hrane in nujnimi življenjskimi potrebščinami. Občane so obveščali o stanju na terenu, poleg prehranskih paketov pa je Rdeči križ prizadete krajane oskrbel z nekaj agregati in plinskimi pečmi (izjava sekretarka OZ RK Kranj Milka Miklavčič).

Poveljnik Civilne zaščite Preddvor Branko Košir v zadnjih urah predvsem vodi koordinacijo s štabom Civilne zaščite Jezersko in vzpostavlja zvezo z vojsko, še vedno pa so na voljo občanom, glede na njihove potrebe in nadzirajo vse ostale tehnične službe (izjava poveljnik CZ Preddvor Branko Košir). 

Gasilci PGD Preddvor so gasilske uniforme slekli včeraj ob pol enih popoldne. Po osmih dneh 14 urnega dela na dan, je okrog 35 gasilcev na vsem območju pomagalo pri vzpostavljanju prevoznosti cest, kasneje tudi do osamelih kmetij v dolini Kokre. Prav tako so zagotavljali vso logistiko za spremstvo vojske in civilne zaščite. V zadnjih dneh so se preddvorskim pridružili še gasilci iz sosednjih društev Gasilske zveze Kokra (izjava predsednik PGD Preddvor Marko Bohinec).

Preddvor, 10. februar 2014                                                  Saša Pivk Avsec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Preddvor!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.01.201 | Šport
Pohod DU na Štefanjo goro
27.01.2018 | Tečaji in delavnice
Sobotna bralna urica
27.01.2018 | Kultura
Koncert ljudskih božičnih pesmi in balad

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo