Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 21.11.2018

oblačno
Danes bo pretežno oblačno. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 1 do 5, na Goriškem in ob morju do okoli 12 °C.
0°C | 5°C
četrtek, 20.11.2018
2°C | 2°C
petek, 22.11.2018
3°C | 6°C
sobota, 23.11.2018
5°C | 7°C
nedelja, 24.11.2018
6°C | 10°C
Opozorila
Sreda, 21.11.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
5°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Martinovanje s pridihom kulture


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
16.11.2016      21:59
A A

Martinovanje s pridihom kultureDeli:

Na dan sv. Martina se nas je zbralo kar nekaj iz našega društva, da se odpeljemo na izlet na Štajersko in obeležimo ta praznik. Da bo bolj veselo smo se zbrali skupaj z društvi upokojencev Predoselj, Šenčurja, Nakla in Bohinja - pisana druščina še vedno mladih po srcu. Prva postaja je bila na Trojanah, nekateri za minus, drugi za plus in morda še krof povrhu. Pot smo nadaljevali do Slovenske Bistrice, kjer smo si ogledali najstarejšo oljarno Gea, iz leta 1904 in lahko videli smo kam je odšla naša Oljarica in z njo olje Cekin. Nosilni proizvodi oljarne so rastlinska olja, majoneze, solate, omake, ocvrta čebula, oljne tropine in semena. Po ogledu in degustaciji smo kupili tudi njihove izdelke.

Naslednja postaja našega izleta je bila skoraj 300 let stara vinska klet, kjer vino zori v hrastovih sodih. Pročelja 36 sodov krasijo edinstvene rezbarije, najstarejši sod pa šteje kar 180 let. Degustirali smo štiri vrste vina, seveda s prigrizkom sira, kruha in suhih sliv. A zadnje vino je bilo najslajše, saj iz 90 kg suhih rozin pridelajo le 1 liter takšnega vina. Cena tega bisera pa je vrtoglava.

Zadnji pridih kulture pa je bil grad v Slovenski Bistrici, ki se prvič omenja leta 1313. Menjalo ga je več lastnikov, a danes je grad osrednji kulturni prireditveni center mesta in občine. V njem so številne razstave, galerije, viteška dvorana s freskami, poročna dvorana, zbirka vin bistriških pridelovalcev, zbirka molitvenikov, petrolejk, praporov, zbirka lutk v narodnih nošah, zbirka mineralov in fosilov, grajska dimnica s staro grajsko uro in še marsikaj.

S prijetnimi občutki kaj vse smo videli smo se odpeljali v Hoče, prijetno gostilnico, kjer so nas že čakali z večerjo in glasbo. Plesali in uživali smo do poznega večera, ko nas je obiskal sv. Martin, da je krstil iz mošta vin. Ko pa je bilo najlepše, je bilo treba zapustiti Štajersko in v poznih večernih urah smo srečno prispeli domov.

Avtorica: Marija Velikanje
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Preddvor!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
November 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
27.11.2018 | Šole in vrtci
NOVOLETNA TRŽNICA OŠ PREDDVOR

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo