Logo MojaObčina.si

Nazarje

DANES
32°C
16°C
JUTRI
34°C
13°C

Mlada raziskovalca srebrna na mednarodnem tekmovanju ICYS

Dijaka zaključnih letnikov Šolskega centra Velenje, Laura Pečnik Budna iz Nazarij in Gaber Čuješ iz Velenja, pod mentorstvom inž. Uroša Remeniha in inž. Sama Železnika, sta v mesecu septembru 2020, na 54. Državnem srečanju mladih raziskovalcev, ki je potekalo na Fakulteti za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru, pod okriljem organizatorja Zveze za tehnično kulturo Slovenije, za svojo raziskovalno nalogo z naslovom »Uporaba simulatorja letenja v letalski industriji«, ki sta jo izdelala v šolskem letu 2019/2020, prejela zlato priznanje s pohvalo.

Njuna raziskovalna naloga "Uporaba simulatorja letenja v letalski industriji" je bila razdeljena na tri dele. Najprej sta simulator zgradila in s tem raziskovala, koliko lahko s svojim znanjem sama prispevata k izgradnji simulatorja, ki bi bil primerljiv s profesionalnimi simulatorji letenja. Simulator sta prilagodila za letenje, sproti beležila stroške izdelave, ki sta jih kasneje primerjala s kupljenimi profesionalnimi simulatorji letenja. Nato sta se povezala z izkušenimi piloti, ki so simulator ocenili in preverili, če je primerljiv s profesionalnim simulatorjem letenja in koliko je primeren za učenje letenja. Preverjala sta tudi statistiko uporabe simulatorjev skozi leta in jih primerjala s številom pilotov v  časovnemu obdobju, prav tako pa sta preverila marketinško moč simulatorja s pomočjo prostovoljcev in opravila pogovor z njimi pred in po uporabi simulatorja. V svoji nalogi sta zapisala, da simulatorji letenja niso namenjeni le zabavi, ampak so namenjeni profesionalni uporabi, s katerimi se čim bolj približamo resničnemu letenju. Njuno odlično pripravljeno in predstavljeno raziskovalno nalogo so prepoznali tudi na ZOTKS (Zveza za tehnično kulturo Slovenije). S svojo prepričljivo predstavitvijo in demonstracijo sta se tako kot najboljša državna raziskovalca v svoji kategoriji uvrstila na mednarodno tekmovanje v organizaciji ICYS (International  Conference of Young Scientists), ki bi v živo moralo potekati v Braziliji a je zaradi ukrepov zoper Covid-19, žal potekalo na daljavo prek spletnih predstavitev, v soboto, 24. 4. 2021. Na tekmovanju je sodelovalo 142 predstavnikov v različnih kategorijah, ki so prihajali iz 23 držav. Komisijo je sestavljalo 42 članov in 5 opazovalcev. Laura in Gaber sta komisijo s svojo predstavitvijo in odgovarjanju na postavljena vprašanja s strani komisije, ki je potekalo v angleškem jeziku, bila uspešna tudi na največjem tovrstnem tekmovanju in sta se tako uvrstila na odlično drugo mesto med vso mednarodno konkurenco. Tako sta pridobila še eno izkušnjo več na področju, za katerega sta se temeljito in z vso odgovornostjo ves čas pripravljala. Iskrene čestitke obema in še veliko uspehov na njuni raziskovalni in izobraževalni poti jima želimo.

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi