Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

jasno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo zjutraj in dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
6°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
7°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
5°C | 15°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
21°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice €nergija

Barvanje vetrnic lahko prepreči smrti tisočih ......


UČINKOVITA RABA ENERGIJE, €NERGIJA

| |
29.08.2013      14:59
A A

Barvanje vetrnic lahko prepreči smrti tisočih ptic


Vetrne elektrarne veljajo za enega najbolj okolju prijaznih virov energije. Toda njihova velika vrteča rezila letno ubijejo več kot 40 tisoč ptic v ZDA in še skoraj enkrat toliko v Evropi.


Rezila vetrnic ubijejo tisoče ptic letno.
Rezila vetrnic ubijejo tisoče ptic letno.
Deli:

Ker je v Sloveniji eden izmed največjih pomislekov pri postavitvi vetrnih elektrarn prav varnost ptic, je zanimiva novica, da lahko preprosto barvanje občutno zmanjša število mrtvih ptic.

 

Ekipa norveških znanstvenikov in okoljevarstvenikov je postavila hipotezo, da bi lahko s pobarvanjem vetrnic te postale bolj opazne, kar bi preprečilo smrt številnih ptic vsako leto.  S pobarvanjem ene lopatice na črno bi ustvarili dovolj močan kontrast, ki bi bil dovolj razpoznaven racam in vsem nizko-letečim pticam. Namesto zamenjav vetrnih turbin se bodo te preprosto le pobarvale. To je veliko preprostejše in bistveno cenejše kot nekatere druge eksperimentalne tehnologije za odganjanje ptic, ki v glavnem vključujejo napredno tehnologijo in ločeno napajanje.

 

Poleg pobarvanja vetrnic znanstveniki delajo še na enem projektu, ki bi lahko rešil veliko ptic. Gre za namestitev majhnih UV svetilk na turbine, ki bi oddajale UV svetlobo in tako opozarjale in odganjale ptice od zanje smrtnih vetrnih rezil. Glede na to da gre za zelo preproste in cenovno dostopne izume, ni razloga zakaj jih ne bi namestili na vetrne turbine in tako rešili življenje tisočim pticam vsako leto.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Mozirje!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!