Logo MojaObčina.si
DANES
14°C
4°C
JUTRI
17°C
5°C
Oceni objavo

Cerkev sv. Martina v Martjancih (sakralna umetnost)

Po sv. Martinu, zavetniku župnije in vasi, so poimenovali tudi gotsko cerkev iz 14. stoletja, ki jo je zgradil in poslikal Janez Akvila iz Radgone; njegove freske najdete v prezbiteriju. Ohranjena je tudi njegova lastna podoba, ki sodi med najstarejše slikarske avtoportrete v evropski umetnosti. Poleg gotske arhitekture in stenskega slikarstva župnijsko cerkev v Martjancih zaznamuje tudi v poznejših stoletjih burna in bogata preteklost.


Spomeniški značaj cerkve v 20. stoletju bogati delež arhitekta Jožeta Plečnika. Leta 1925 je izvrstno oblikoval glavni oltar z monumentalnim marmornim kipom sv. Martina, ki skupaj z dodano opremo in Samassovimi svečniki imenitno sobiva z gotsko arhitekturo in stenskimi slikarijami.


Ogled cerkve je mogoč po dogovoru z župniščem v Martjancih.
Župnišče Martjanci

Oglejte si tudi