Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
5°C | 17°C
četrtek, 26.10.2017
8°C | 21°C
petek, 27.10.2017
7°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

ODŠKODNINA ZARADI SPREMEMBE NAMEMBNOSTI ......


OBČINSKE, OBVESTILA

| |
21.01.2012      7:00
A A

ODŠKODNINA ZARADI SPREMEMBE NAMEMBNOSTI KMETIJSKIH ZEMLJIŠČDeli:

18. junija lani je pričel veljati Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o kmetijskih zemljiščih. Zakon med drugim ponovno uvaja plačilo nadomestila za spremembo namembnosti kmetijskega zemljišča v primeru gradnje, ki smo ga že imeli, a ga je država leta 2003 ukinila.

 

Nadomestilo oziroma odškodnina se odmeri za gradnjo objekta na kmetijskem zemljišču, zaradi česar se to zemljišče ne bo več uporabljalo za kmetijsko pridelavo. Kaj se šteje za kmetijsko zemljišče za namen določanja odškodnine, določa novela zakona in sicer so to taka zemljišča, ki so s prostorskimi akti določena ali kot kmetijska zemljišča ali kot zemljišča, določena za nekmetijsko namensko rabo, a so glede na evidenco dejanske rabe uvrščena med njive in vrtove, travniške površine, trajne nasade in druge kmetijske površine. Odškodnina se tako odmeri v primeru gradnje objektov na zemljiščih, ki so po namenski rabi kmetijska zemljišča ter tudi na zemljiščih, ki so po namenski rabi sicer stavbna zemljišča, kar pomeni, da je njihova namenska raba nekmetijska, vendar so po dejanski rabi kmetijske površine.

 

Plačilo odškodnine je pogoj za pridobitev gradbenega dovoljenja za gradnjo objekta, npr. stanovanjsko hišo. Po uradni dolžnosti jo obračuna pristojna upravna enota, ki tudi izda gradbeno dovoljenje. Ne plača pa se je v primeru rekonstrukcije ali odstranitve objekta ter v primeru gradnje nezahtevnih objektov po predpisu, ki ureja vrste objektov glede na zahtevnost (npr. drvarnice, ute, garaže,….).

 

Odškodnina zaradi spremembe namembnosti se odmeri na kvadratni meter na podlagi bonitete kmetijskega zemljišča. Boniteta je nekakšna vrednost, ki je pripisana kmetijskemu zemljišču in je ključna za izračun odškodnine. Giblje pa se od 1 za najmanj dragocena do 100 za najbolj dragocena kmetijska zemljišč in se vodi v zemljiškem katastru. Odškodnina se odmeri na naslednji način:

– odškodnina/m2 = boniteta zemljišča od 1 do 20 x 0,05 EUR,

– odškodnina/m2 = boniteta zemljišča od 21 do 40 x 0,18 EUR,

– odškodnina/m2 = boniteta zemljišča od 41 do 60 x 0,20 EUR,

– odškodnina/m2 = boniteta zemljišča od 61 do 75 x 0,22 EUR,

– odškodnina/m2 = boniteta zemljišča od 76 do 100 x 0,25 EUR.

Iz navedenega je razvidno, da se odškodnina giblje od petih centov do 25 EUR na m2.

 

Odškodnina se plača od celotne zemljiške parcele glede na boniteto zemljišča. To pomeni, da se odškodnina plača v primeru gradnje objekta na zemljiški parceli, katere vsaj del je po dejanski rabi kmetijska površina (če je zemljišče ocenjeno z več kot 0 bonitetnimi točkami), neodvisno od tega, kje bo objekt lociran. V primeru, da je del zemljišča po dejanski rabi pozidano zemljišče, se odškodnina plača tudi za ta del zemljišča, seveda če je ocenjeno z bonitetnimi točkami več kot 0. Z novelo zakona se namreč postavlja domneva, da se s postavitvijo objekta spremeni namembnost na celotni zemljiški parceli, torej se zemljiška parcela ne bo več uporabljala za kmetijsko pridelavo.

 

Če navedem primer: investitor bi rad na zemljišču, velikem700 m2, z boniteto 45 zgradil stanovanjsko stavbo. Namenska raba zemljišča je stavbno zemljišče, dejanska raba zemljišča pa je njiva. Investitor je pred izdajo gradbenega dovoljenja dolžan plačati odškodnino zaradi spremembe namembnosti v višini 6.300 EUR (izračun: boniteta 45 x 0,20 x velikost zemljišča700 m2= 6.300 EUR).

 

Novela zakona pa pri odmeri odškodnine določa tudi izjeme in sicer v primeru gradnje kmetijskih objektov. V tem primeru je predpisana odškodnina v višini 10%. V primeru, da želi investitor na isti parceli zgraditi kmetijski objekt in stanovanjsko hišo, se odškodnina odmeri za celotno parcelo v višini 100% - v tem primeru izjema ne velja. Izjema je določena le za kmetijski objekt, ne pa tudi za stanovanjsko hišo, za katero se predpostavlja, da se zaradi nje spremeni namembnost na celotni zemljiški parceli.

 

S spremembo zakona se je prav gotovo gradnja za marsikaterega investitorja občutno podražila. Prav gotovo so zelo prizadete družine, ki so že kupile zemljišče za gradnjo, zdaj pa bodo morale poleg vseh ostalih stroškov (dokumentacija, komunalni prispevek, soglasja,…) plačati še več tisoč evrov za omenjeno odškodnino. Do odmere odškodnine namreč pride v fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja, torej je njena odmera vezana na spremembo dejanske rabe zemljišča, ne pa na spremembo namenske rabe.

 

Bolj nazorno bom pojasnila s primerom: lastnik kmetijskega zemljišča v velikosti1.500 m2z boniteto 50 na občini poda vlogo za spremembo namenske rabe zemljišča – iz kmetijskega v stavbno zemljišče. V fazi spremembe prostorskega akta se namenska raba tega zemljišča spremeni v stavbno zemljišče. Dejanska raba tega zemljišča se v tem postopku ne spremeni in je v evidencah še vedno navedena dejanska raba kmetijska, npr. njiva. Lastnik tega kmetijskega zemljišča, ki se mu je s spremembo namembnosti zelo dvignila vrednost, ne bo plačal nič, bodo pa odškodnino plačali morebitni kupci zemljišča, če bodo želeli postaviti hišo in to v višini 15.000 EUR, razen, če se ne bodo odločili parcele razdeliti v postopku parcelacije, kar bi bilo v tem primeru dobro storiti glede na to, da se odškodnina odmeri od celotne zemljiške parcele.

 

Namen uvedbe odškodnin, kot navaja zakonodajalec, je zaščititi najkakovostnejša kmetijska zemljišča pred pozidavo. Vendar se tu postavlja vprašanje - Kaj nam bo "ohranjanje" kmetijskih površin, če jih nihče ne obdeluje? Kdo bo na kmetih še hotel živeti oziroma si zgraditi hišo, če bodo stroški že pred začetkom gradnje tako visoki?

 

Dejstvo je, da bo višina odškodnin zaradi spremembe namembnosti kmetijskega zemljišča zelo negativno vplivala na investicije v objekte na nepozidanih zemljiščih, tako poslovne kot individualne stanovanjske objekte. Na koncu bomo imeli več kmetijskih površin kot sedaj, obdelanih pa manj.

 

                                                                                                               Jerneja Dragan
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Mokronog-Trebelno!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!