Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 24.01.2018

jasno
Ponoči bo pretežno jasno, ponekod po kotlinah lahko nastane kratkotrajna megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do 0, v alpskih dolinah do -8, ob morju okoli 2.
-2°C | 12°C
četrtek, 25.01.2018
0°C | 13°C
petek, 26.01.2018
5°C | 11°C
sobota, 27.01.2018
3°C | 14°C
Opozorila
Torek, 23.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-2°C
12°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Koncept lokalne samouprave je dober


OBČINSKE

| |
06.04.2012      12:01
A A

Koncept lokalne samouprave je doberDeli:

Predsednik Združenja občin Slovenije in župan občine Pivka Robert Smrdelj se je odzval na revizijsko poročilo Računskega sodišča RS – Ureditev področja občin. Računsko sodišče opozarja na preveliko razdrobljenosti občin. Predsednik ZOS je ocenil, da je koncept lokalne samouprave v Sloveniji dobro postavljen in da so tudi majhne občine, posebej na območjih, ki so slabše razvita, dober razvojni instrument.

 

Računsko sodišče je namreč v torek, 6. 2. 2012, opozorilo na preveliko razdrobljenost občin in dejstvo, da ima več kot polovica občin manj kot 5000 prebivalcev, čeprav bi to morala biti izjema in ne pravilo. Prav tako so pristojnemu ministrstvu predlagali, naj se loti priprave strategije razvoja lokalne samouprave.

 

Predsednik ZOS je poudaril, da je v ustavi zapisan koncept, ki predvideva občine, ki so blizu ljudem, in pokrajine, ki skrbijo za širši razvoj območij. Ta koncept je dober in koristen, občine pa niso krive, da politika ni sposobna ustanoviti pokrajin. Prepričan je, da je ustanovitev pokrajin ekonomsko upravičena, vse majhne občine pa so nastale v skladu z nekdanjim zakonom, ki je predvideval tudi ustanovitev občin z manj kot 5000 prebivalci.

 

Dodaja, da se mora politika odločiti, ali želimo enakomeren razvoj celotne države ali nameravamo razvijati le večja mestna središča. Če slednje, potem majhnih občin ne potrebujemo, denar in razvoj pa bosta skoncentrirana v večjih središčih. To je sicer bolj racionalno, a hkrati pomeni dodatne stroške mestnih občin zaradi večjega števila ljudi, po drugi strani pa bo denimo na podeželju prišlo do zaraščanja krajine, večje požarne ogroženosti in podobno.

 

Majhne občine so dražje, priznava Smrdelj, a dodaja, da bi težko našli boljši razvojni instrument, kot je občina. Kot ponazarja, je tudi napeljava vodovoda v neko vaško skupnost bistveno dražja kot v naselju oziroma je ob preračunu stroškov cena vode celo dražja, kot če bi jo kupovali v plastenkah. Pa vendar občina poskrbi za to, da tudi v vasi dobijo vodo, posredno to pomeni tudi ohranjanje ljudi v vasi in s tem razvijanje pokrajine.

 

Računsko sodišče je tudi opozorilo, da bi bilo potrebno uvesti več nadzora glede razpolaganja občin z zemljišči ter sankcije, če postopki ne bodo otekali v skladu s predpisi. S sankcijami se predsednik ZOS strinja, glede dodatnega, predhodnega nadzora pa pravi, da je treba uvesti koncept zaupanja in odgovornosti. V prvi fazi je torej treba občinam zaupati, da delajo za dobro ljudi in ni treba dodatno zapletati postopkov s pridobivanjem vseh možnih soglasij, po drugi strani pa morajo pristojni v občinah tudi prevzeti odgovornost.

 

Združenje občin Slovenije
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Mokronog-Trebelno!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!