Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 29.06.2017

pretežno jasno
Popoldne bo spremenljivo oblačno, občasno bodo še nastajale krajevne plohe in nevihte. Več sonca bo na vzhodu države. Pihal bo okrepljen jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 27 stopinj.
17°C | 26°C
petek, 30.06.2017
16°C | 27°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 28°C
nedelja, 02.07.2017
14°C | 25°C
ponedeljek, 03.07.2017
12°C | 25°C
Opozorila
Četrtek, 29.6.2017 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
26°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Trinajsti mednarodni festival ustnih harmonik ......


KULTURA

| |
27.02.2012      1:33
A A

Trinajsti mednarodni festival ustnih harmonik »(ah), TE ORGLICE«


je letos ponudil dve izvrstni reviji ustnih harmonikarjev, 24. februarja v Trebnjem in naslednji večer v domicilnem Mokronogu. Bilo je slišati od ljudske pesmi, bluesa, starih popevk, španskih romanc do Bacha, Mozarta in Hačaturjana.


ansambel UH KUD Oton Župančič Sora, foto Stane Rajer
ansambel UH KUD Oton Župančič Sora, foto Stane Rajer
Deli:

V Trebnjem je izvrsten uvodni nastop pripravil koncertni mojster ustne harmonike in umetniški vodja festivala Vladimir Hrovat, z akustično kitaro ga je spremljal Bojan Herman.

Za njim so se zvrstili Polona Jeršin, iz Šmarje Sapa (s kitaro jo je spremljal Peter Bržan), Oto Nemanič iz Metlike, Davorin Cej iz Nove Gorice, Edvard Žagar iz Ankarana, Janez Gašperin iz Medvod, Marjan Dirnbek iz Zagreba, Jože Markovič iz Škocjana, Silvo Girandon in Marjan Urbanija iz Domžal, Makedonec Dobre Solev, Robert Ivačič (s kitaro Blaž Kučuk), ansambel Janka Mlakarja in ansambel Vladimirja Gramca s prijatelji.

Na reviji v Mokronogu so v soboto muzicirali ansambel Pelikan iz Sevnice, kvartet Poljanski orgličarji, ki domuje na Poljanah, iz Avstrije je pripotoval ansambel ustnih harmonik Vrbsko jezero, iz Pulja kvintet osnovne šole Šijana, iz Hrvaške Istre je prišel tudi Trio Bajs, Belokranjec Janez Pezdirec je nastopil v družbi s sinovoma Alešom in Mihom pod imenom Vezilo, iz KUD Oton Župančič Sora pri Medvodah sta nastopila dvanajst članski ansambel in še Trio Sora – oba je pripravil Vladimir Hrovat, ljubitelje bluesa pa sta z improvizacijami navdušila orgličarja Robert Ivačič in David Tomažin v spremstvu kitarista Blaža Kučuka.    

V drugem delu večera je obiskovalce dobesedno osvojil kvartet Harmonicamento iz Trossingena, kraja, kjer je doma znamenita tovarna ustnih harmonik Hohner. Kvartet muzicira od leta 1997, ko je v Trossingenu zmagal na svetovnem festivalu ustnih harmonik. Od tedaj je imel več kot 150 nastopov, med drugim na Japonskem, v Rusiji, ZDA, Estoniji… V kvartetu igra tudi nekdanja svetovna prvakinja v igranju na ustne harmonike Kathrin Gass, Gerhard Müller pa je med drugim tudi predsednik svetovnega združenja za ustno harmoniko Fédération Internationale de l'Harmonica (FIH) in organizator številnih mednarodnih festivalov ustnih harmonik.

Revija v Mokronogu je bila tudi priložnost, da so zadnje sobote v februarju razglasili za DAN SLOVENSKIH ORGLIČARJEV. V utemeljitev so zapisali: zadnje sobote v februarju so že več kot desetletje zapisane v orgličarskem koledarju s praznično barvo, saj se takrat v Mokronogu že več kot desetletje odvija festival ustnih harmonik »(ah), TE ORGLICE«; zadnjo soboto prestopnega leta 2004 se je ustna harmonika prvič na Slovenskem množično predstavila na odru Slovenske filharmonije v Ljubljani, najeminentnejšem hramu slovenske glasbene umetnosti, v elitni družbi uveljavljenih glasbil, v rokah ljubiteljskih in akademsko izobraženih glasbenikov.

Povejmo še, da je pobudo dal dr. Franci Marolt, razglasil pa idejni oče festivalaStane Peček, ob asistenci umetniškega vodje Vladimirja Hrovata, mojstrov orglic Mira Božiča in Marjana Urbanije, vodje OI JSKD Trebnje Mojce Femec, predsednika FIH Gerharda Müllerja in drugih orgličarjev.

Festival sta pozdravila domači župan Anton Maver in župan občine Gračišće Ivan Mijandrušić.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Mokronog-Trebelno!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!