Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo v zahodni Sloveniji delno jasno. Drugod bo pretežno oblačno, ponekod v severovzhodni Sloveniji bo občasno še rahlo deževalo. Predvsem v Prekmurju in deloma na Štajerskem in Koroškem ter na Gorenjskem vzdolž Karavank in Kamniških Alp bo pihal okrepljen severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 13, na Primorskem do okoli 17 stopinj C.
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
5°C | 17°C
četrtek, 26.10.2017
8°C | 21°C
petek, 27.10.2017
7°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice €nergija

Prenova javne razsvetljave


PROMET, UČINKOVITA RABA ENERGIJE, €NERGIJA

| |
31.01.2013      10:04
A A

Prenova javne razsvetljaveDeli:

Občina Mokronog-Trebelno je lani – skladno z leta 2007 sprejeto Uredbo o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja – začela energetsko prenovo javne razsvetljave. Od 285 svetilk jih je bilo z uredbo pred prvo fazo prenove skladnih 85, po prvi fazi pa 56 več. Ostalih 144 svetilk bo občina postopno zamenjala do konca leta 2016.


85 svetilk, ki so bile skladne z uredbo, stoji pretežno na odjemnih mestih, ki so bila zgrajena po sprejetju uredbe, ki določa, da se lahko uporabljajo le svetilke, katerih delež svetlobnega toka, ki seva navzgor, je manjši od pol odstotka, letna poraba elektrike vseh svetilk javne razsvetljave, izračunana na prebivalca s stalnim ali začasnim prebivališčem v občini, pa ne sme presegati 44,5 kWh. Za ostalih 200 z uredbo neskladnih svetilk smo na občini lani izdelali Elaborat zamenjave neskladnih svetilk,“ je pojasnila višja svetovalka za okolje in prostor na Občini Mokronog-Trebelno Mateja Podgoršek.

 

Konec minulega leta so zamenjali 56 svetilk na energetsko najbolj potratnih odsekih javne razsvetljave v občini. Občina je iz proračuna namenila 11.540,60 evrov, na javnem razpisu UREZRKO pa pridobila še dodatnih 3.244,59 EUR nepovratnih sredstev. Pričakovana raba električne energije na zamenjanih 56 svetilih je 7,62 MWH/leto oziroma za 77,86 odstotka manj kot pred sanacijo. Postopno prenovo oziroma zamenjavo preostalih 144 svetilk javne razsvetljave bo občina naredila do konca leta 2016.

 

Na občini so sicer preučili različne tipe svetil (natrijeve, LED), možne nadgradnje za učinkovitost sistema (krmilniki, sistem centralnega krmiljenja), stroškovni vidik proučevanih scenarijev (strošek začetne investicije investicija, strošek vzdrževanja svetilk, prihranki električne energije skozi leta), oblike investitorstva (lastno, javno zasebno partnerstvo). Odločili so se, da je v večjem delu občine stare svetilke najbolj primerno zamenjati s svetilkami z visoko tlačnimi natrijevimi (VTNa) in kompaktnimi (FLUO) sijalkami, v centru Mokronoga pa »zvončke« lahko nadomestijo le LED moduli.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Mokronog-Trebelno!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!