Logo MojaObčina.si
DANES
18°C
8°C
JUTRI
25°C
7°C
Oceni objavo

Nova ambulanta v Zdravstveni postaji Mengeš

V mesecu aprilu je v okviru ambulante družinske medicine zdravnic Gabrijele Kovač Mohar in Melanije Nikić Gačeša začela z obratovanjem nova ambulanta. Zdravnici in srednji medicinski sestri se je pridružila še diplomirana medicinska sestra, ki dela polovični delovni čas za vsako od ambulant. Naloga diplomirane medicinske sestre je presejanje zdrave populacije in redno spremljanje urejenih kroničnih bolnikov. Zdravnica Melanije Nikić Gačeša je pojasnila odločitev za vzpostavitev nove ambulante: »Nova ambulanta je dodana vrednost za bolnike, saj si zdravniki lahko vzamemo za bolnike le omejeno količino časa. V ambulanti pa se lahko pogovorijo z diplomirano medicinsko sestro. Občina Mengeš nam je prijazno prišla nasproti in je preuredila potreben prostor v Zdravstveni postaji Mengeš.« Franc Jerič, župan Občine Mengeš, je ob ogledu nove ambulante povedal: »Z veseljem smo preuredili sobo in jo pripravili za novo pomembno pridobitev.«

V novi ambulanti paciente obravnava diplomirana medicinska sestra Katarina Vrtačnik, ki je izkušnje pridobila v podobni ambulanti v Ljubljani, kjer je bila vse od leta 2012. O svojem delu je povedala: »Naloga diplomirane medicinske sestre v ambulanti družinske medicine je presejanje zdrave populacije, spremljanje urejenih kroničnih bolnikov, vse z namenom, da bi zagotovili zdravo in kvalitetno življenje.«

Presejanje zdrave populacije je pomembno za oceni srčno žilne ogroženosti pacienta. To pomeni, da se ugotavlja ogroženost pacienta, ali obstaja možnost da bo v naslednjih letih utrpel katerega od srčno žilnih dogodkov, od katerih sta najresnejša  srčni infarkt in možganska kap. Ko diplomirana medicinska sestra odkrije visoko tveganje ali že prisotno kronično bolezen srčno žilnega sistema, pacienta napoti k zdravnici za uvedbo morebitnega zdravljenja. Nato skupaj, zdravica in diplomirana medicinska sestra, vsaka v okviru svojih kompetenc, načrtujeta nadaljnje diagnostične in terapevtske postopke ter ogroženega pacienta tudi spremljata. Hkrati pa se v okviru preventivnega pregleda odkriva tudi druge kronične bolezni, npr. arterijska hipertenzija (visok pritisk), sladkorna bolezen, astma, bolezni prostate,...

Posebna pridobitev pa je nova ambulanta za kronične bolnike, saj se diplomirana medicinska sestra z njimi pogovori o urejenosti bolezni, o zdravilih in njihovemu učinku, o pravilnem načinu jemanja zdravil (posebej pomembno za razpršila pri pljučnih boleznih) in drugo. Pri tem je diplomirana medicinska sestra Katarina Vrtačnik izpostavila: »Obisk ambulante je za urejene kronične bolnike dodana vrednost, pacient ima še vedno pravico do obiska zdravnika in specialista. Če ugotovimo, da bolezen ni urejena, da je napredovala, pošljem kroničnega pacienta k pristojni zdravnici.«

Ambulanta, ki je bila urejena v mesecu aprilu, pacientom ambulante družinske medicine zdravnic Gabrijele Kovač Mohar in Melanije Nikić Gačeša ob predhodnem naročilu ponuja pregled krvne slike za maščobe (holesterol), spirometrijo in krvni sladkor, pogovor o življenjskem slogu, o stresu, prehranjevanju, gibanju, razvadah, npr. kajenju, alkoholu, … Paciente diplomirana medicinska sestra lahko napoti tudi na delavnice v Zdravstveno vzgojni center Domžale, npr. Zdravo jem, Gibanje, Spoprijemanje s stresom, Odvajanje od kajenja … Zdravnica Melanije Nikić Gačeša je pri predstavitvi nove ambulantepoudarila, da bodo nabor preiskav v bodoče še razširili.

Več informacij si boste lahko prebrali v intervjuju, ki ga bom pripravila z zdravnico Melanijo Nikić Gačeša in diplomirano medicinsko sestro Katarino Vrtačnik.

Besedilo in foto: Tina Drolc

Oglejte si tudi