Člani Likovnega društva Mengeš se tokrat predstavljamo z razstavo risb figur v gibanju v prostorih Občine Mengeš.
Eden od projektov v preteklem letu je bilo risanje figure po modelu s svinčnikom ali ogljem. Ob tem smo pod strokovnim vodstvom mentorja Lojzeta Kalinška spoznavali principe sorazmerij v človeškem telesu, modelacije, kompozicijske postavitve v prostor idr. Projekt smo nadaljevali z risanjem figure v gibanju v tehniki krokija.
Kroki (francosko croquis) je umetniška skica osnovnih linij, ki jih s čim manj popravki narišemo v nekaj minutah. Z njo poskušamo zajeti model v prostoru v celoti s čim manj detajli. Kroki je resno likovno delo, ki največkrat predstavlja študije ali uvod v bolj temeljito risanje ali slikanje. Krokijev smo se lotili z ošiljeno leseno paličico in tušem. Risbe smo dopolnili še z laviranjem - posamezne dele risbe smo pobarvali z različno razredčenim tušem in tako poleg črtne risbe dobili tudi odtenke sivine.
S tem projekt še ni končan. Figure v gibanju bomo uporabili tudi v različnih grafičnih tehnikah, kar imamo v načrtu v tem letu.
Vljudno vabljeni na ogled razstave v času uradnih ur Občine Mengeš. Razstava bo na ogled do 30.4. 2024.
Besedilo: Estela Podgoršek
Foto: Helena Testen




