Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo jasno, po nižinah in ob morju bo ponovno nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju do 12 stopinj C.
8°C | 21°C
sreda, 18.10.2017
7°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 21°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Romanje Mežnarjev in mežnaric v Belo krajino...


VERSKE

| |
19.11.2013      22:37
A A

Romanje Mežnarjev in mežnaric v Belo krajino


Slovar slovenskega knjižnega jezika o njih pravi, da so to ljudje, ki oskrbujejo cerkve- cerkovniki, ki skrbijo za zvonjenje in druga opravila. Tako poznamo farne in podružnične mežnarje in mežnarice , ali cerkovnike. Večina ljudi predvsem mlajših misli, da so to tisti strički in tete, ki pobirajo denar v cerkvi, saj drugih opravil v večini niti ne opazijo. Tako je v glavnem povsod, da ljudi iz ozadja enostavno spregledamo.


Deli:

In vendar se jim za njihovo delo oddolži nadškofija in jih tako enkrat letno povabi na romanje, ali duhovne vaje. Letos nas je nadškofijski animator za mežnarje in mežnarice Marko Košir povabil na romanje v Belo krajino. Tako smo se v jutranjih urah odpeljali izpred župnišča v Šentvidu pri Ljubljani v Belo krajino deželo belih brez, prijaznih ljudi in odličnega vina. Kaj hitro smo prišli do prvega cilja romarske poti, župnije Radovica in cerkve  Marije Vnebovztete, kjer nam je župniki Primož Bertalanič razložil zgodovino cerkve in nam spregovoril še o življenju in delu na tem koščku zemlje. Pri sveti maši se je  Marko Košir najprej zahvalil vsem, ki kakor koli skrbijo za cerkev, naj bo farna ali podružnična in poudaril, da smo steber na katerega se lahko župnik nasloni. Spomnili smo se tudi vseh tistih, ki jih nimamo več v svoji sredi in tudi tistih, ki so zaradi različnih vzrokov ostali doma. Po končani sveti maši so nam prijazni domačini postregli belokranjsko pogačo in kozarec rujnega. Pogačo smo dobili tudi ob vstopu v hotel Bela krajina v Metliki, kjer smo se dodobra okrepčali in se pripravili na popoldansko spoznavanje Bele krajine. Le lučaj stran od hotela stoji mogočna cerkev  posvečena sv. Nikolaju - Miklavžu in katere zgodovino nam je predstavil župnik  Jože Pibernik.  Po ogledu cerkve in del , ki jih je zapustil  Friderik Irenej Baraga smo se napotili do druge največje romarske poti v Beli krajini Tri fare v Rosalnice, ki je od Metlike oddaljena dobra dva kilometra in spada pod župnijo Metlika. Tudi tu smo prisluhnili razlagi zgodovine in nastanka cerkva metliškemu proštu Jožetu Piberniku. Odpravili smo se še v zgodovinsko bogato mesto Črnomelj, kjer smo si ogledali cerkev in  prisluhnili zgodam in nezgodam z obnovo če te župniku Petru Kokotcu, ki je poleg ostalega zadolžen tudi za pastoralo romov. Po ogledu čudovito obnovljen cerkve, manjša dela še sledijo ko bo .... smo si ogledali še njihov pastoralni center, ki stoji kar na delčku zgodovine samega kraja. Še pred tem  smo se dodobra spoznali tudi z  nastankom kraja, kar na ulicah prijetnega mesteca ob rekah Lahinji in Dobličici. Po obveznem okrepčilu malce po Gorenjsko spremenjeni  pogači in kupici domačega smo se odpravili proti domu, a ne še domov. Na povabilo župnika Luka Zidanška iz bližnjih Domžal smo obiskali še romarsko cerkev sv Lovrenca v Beli krajini Smuk, ki nas je pričakala v vsem sijaju, saj so imeli naslednji dan blagoslov obnovitvenih del. Res lep zaključek naše romarske poti je bil še obisk cerkve oddaljene od mestnega trušča v objemu narave in tako kakor vse cerkve dobrih ljudi.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo