Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Lukovica
DANES
18°C
10°C
JUTRI
19°C
8°C
Oceni objavo

Ideja, ki živi že 48 let

V Čebelarskem centru Slovenije na Brdu pri Lukovici se porodi marsikatera ideja in veliko od njih je tudi realiziranih. Sicer v centru skrbijo za izobraževanja, svetovalno službo, kontrolo medu, za podmladek, poleg tega v knjižnici najdete veliko zanimivega gradiva o čebelah in še veliko drugega se tam nahaja; tudi predsednik Čebelarske zveze Slovenije in predsednik Evropske čebelarske zveze Boštjan Noč.

Slednji je v Celju, na Celjskem sejmu 15. marca, odprl tudi že 48. tradicionalni strokovni posvet čebelarjev in vseh ljubiteljev čebel Apis Slovenia | Europe. Sicer se je v dnevih od 14. do 16. marca odvijalo kar pet sejmov Altermed & Flora, Kulinart, Dnevi lovstva, Dnevi športnega strelstva in APIS Slovenia | Europe. Na otvoritvi so bili prisotni še evropska poslanka Zala Tomašič, podžupan Mestne občine Celje Simon Jevšinek, predsednica upravnega odbora družbe Celjski sejem d. d. Nina Ermenc Pangerl, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije dr. Jože Podgoršek, medena kraljica Rebeka Medved, vodja rejskega progama na Čebelarski zvezi Slovenije in podpredsednik Apimondie dr. Peter Kozmus, vodja služb na Čebelarski zvezi Slovenije Lidija Senič, člani upravnega in nadzornega odbora Čebelarske zveze Slovenije, ter podpredsednik Čebelarske zveze Slovenije, predsednik čebelarske zveze Hrvaške Dražen Kočet s sodelavci, in predsednik zveze čebelarjev Federacije Bosne in Hercegovine Deljo Rehada s sodelavci.

Slavnostni govornik je bil predsednik Čebelarske zveze Slovenije in predsednik Evropske čebelarske zveze Boštjan Noč, ki je naglasil, da letos mineva že 48 let, ko se čebelarji in čebelarke družijo v Celju. To je skoraj pet desetletij dela, izmenjav znanja in skupne poti v dobrobit prihodnosti čebelarstva. Vsakoletno druženje na celjskem sejmišču v mesecu, ko se prebuja tako narava kot čebele, je pravi čas za izmenjavo mnenj in izkušenj ter dobrih praks. Vse to pa v dobrobit ne le slovenskega ampak čebelarstva na sploh. Čeprav sezone niso vedno najboljše lahko z optimizmom gledamo naprej, saj nam tako druženje kot izmenjava izkušenj na sejmu veliko pomeni za prihodnost slovenskega čebelarstva.

Tokratno srečanje, že 48. dnevi čebelarstva Apis Slovenia | Europe je potekalo v dveh delih, in sicer je bilo v prvem delu slovesno odprtje, v drugem pa strokovna predavanja Čebelarske zveze Slovenije v sodelovanju z Javno svetovalno službo v čebelarstvu. Prodajna razstava in strokovna predavanja so potekala tudi v nedeljo in so bila dobro obiskana. Tako so strokovna predavnja obsegala, poleg ostalega, temo o varoji in kakovosti medu, kar je še kako pomembno pred začetkom čebelarske sezone. Pred uradnim odprtjem je zbrane pozdravila še predsednica UO Celjski sejem Nina Ermenc Pangerl. O tem, kako pomembno je čebelarstvo je spregovorila tudi  evropska poslanka Zala Tomašič, ki je med drugim dejala, da se šele sedaj, po večkratnem srečanju s predsednikom ČZS Boštjanom Nočem, zaveda, kako pomembno je čebelarstvo in bo ravno zato 20. maja v Evropskem parlamentu pripravljen slovenski zajtrk z medom za vse v parlamentu.

In če so nam uvodoma čebelarsko himno zapeli člani Moškega komornega zbora Čebelarske zveze Slovenije, ob spremljavi citrarke Neli Zidar Kos pod taktirko Jasne Ferme je prav, da se po številnih besedah predamo še glasbi. Tako so nam zapeli še pesem Čebele letijo v neznano, avtorjev Tilna Slakan in Henrika Omahna in največkrat zapeto pesem posvečeno čebelarjem in čebelicam Slakovo: Čebelar. Zbrane je nato nagovoril predsednik Čebelarske zveze Slovenije in predsednik Evropske čebelarske zveze Boštjan Noč, ki je tudi uradno odprl 48. dneve čebelarstva Apis Slovenia | Europe, je v svojem nagovoru poudaril boj na zakonodajnem področju, s ponarejenim medom doma in po svetu in še bi lahko naštevali, a to je le delček težav, s katerimi se čebelarji vsakodnevno srečujejo. ČZS se neprestano bori za izboljšanje tega področja, vendar je letošnji začetek zaznamovalo predvsem usklajevanje zakonodaje v kmetijskem sektorju. Poleg ostalega je povabil še k praznovanju 10. obletnice Moškega komornega zbora Čebelarske zveze Slovenije, ki bo 6. aprila v Čebelarskem centru Slovenije na Brdu.

Tako se je začel največji čebelarski dogodek v Sloveniji, ki pomeni ohraniti tradicijo čebelarstva tudi v bodoče in jo v dobri kondiciji prepustiti prihodnjim generacijam. In kogar predavnaje ni zanimalo se je lahko podal na pot in najprej k stojnici Javne svetovalne službe v čebelarstvu ter nato na sprehod po medeni ulici, kjer je našel odgovore na mnoga vprašanja. Seznanili smo se tudi s programom Enjoy it's from Europe, kjer poteka predstavitev zaščitenih medov iz evropskih shem kakovosti: Slovenski med z zaščiteno geografsko označbo, Kraški in Kočevski gozdni med z zaščiteno označbo porekla. Potem, ko smo si na medeni ulici nabrali moči smo odšli pogledati sejemsko vzdušje še naprej, najprej k lovcem, nato k strelcem in nato smo pokukali kaj kuhajo mladi in malo manj mladi ter se odločili za zdrav življenski slog, ki ga lahko doživimo tako preko hrane kot gibanja.

In če si na sejmu več časa, kot si mislil, moraš obiskati še Kulinart ter si privoščiti okusno kavo, ali kaj drugega. In čisto na koncu še presenečenje, ko misliš, da si videl že čisto vse, še domače dobrote izpod rok mladih in res je ko pravijo, da na mladih svet stoji. Ne le to, tudi ohranjajo ga, saj so mnogi na plano potegnili recepte svojih babic, jim dodali malo mladostne razigranosti in dobili smo jed, da si prste oblizneš. In tudi zaradi tega se splača prihodnje leto priti na celjski sejem.   

DJD      

Komentarji

Prosimo, da pri komentiranju upoštevate pravila za objavo komentarjev.
Ta prispevek še nima komentarjev. Bodi prvi!

Oglejte si tudi