Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 15°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Odlomek iz knjige 300 jogijskih položajev za ......


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
27.02.2016      16:39
A A

Odlomek iz knjige 300 jogijskih položajev za različne stopnjeDeli:
ASHTAVAKRA ASANA Modri Aštavakra

Ashta pomeni osem, vakra pa deformacijo. Aštavakra je modri mož, razsvetljeni modrec iz svetih spisov. Rodil se je z osmimi deformacijami na telesu. Aštavakra je avtor Ashtavakra Gite. Beseda gita pomeni pesem. Položaj modrega Aštavakre je iz tretje serije aštanga joge.

Prijatelj, če je tvoj življenjski cilj osvoboditev, se izogibaj zapeljevanj materialnega sveta in neguj enostavnost, nesebičnost, sočutje, brezskrbnost in iskrenost. Ti nisi zemlja, voda, ogenj, zrak ali veter. Postani opazovalec vsega. To je prava pot do osvoboditve. (Ashtavakra Gita)

V sedečem položaju pokrčimo desno koleno in položimo desno roko pod desno nogo. Obe roki sta v širini ramen trdno na tleh. Desna noga je sproščena na zgornji desni roki. Pokrčimo tudi levo koleno. Pri gležnjih prekrižamo noge tako, da je levo stopalo pod desnim stopalom. Obe stopali sta aktivni, prsti stopal pa so usmerjeni navzgor. Ob vdihu dvignemo sedne kosti od tal. Z izdihom se z zgornjim delom telesa nagnemo malo naprej. Začutimo ravnotežje tega položaja. Noge iztegnemo v desno. Pokrčimo komolce in se spustimo malo nižje v položaj. Po nekaj vdihih in izdihih spet iztegnemo roke, pokrčimo noge in se usedemo na tla. Vajo ponovimo tudi v levo.
Položaj je nesomeren, zato predstavlja večji izziv. Za to vajo potrebujemo močne mišice rok. Z vadbo tega položaja krepimo poleg rok tudi zapestja in trebušne mišice. Vaja izboljšuje ravnotežje in vztrajnost.

LOLASANA Gugalnica

Lol pomeni igranje, guganje ali visenje. Pri tem položaju pomaga, če znamo hrbet dobro zaokrožiti oziroma izbočiti. Noge so skupaj in so prekrižane. Gugalnica je vmesni položaj pri aštanga jogi.

Smo na vseh štirih. Boki so nad koleni, roke pa pod rameni. Razpremo prste in položimo dlani trdno na tla. Zaokrožimo hrbet in se z glavo nagnemo malo naprej. Prekrižamo stopala in spodvijemo prste. Z vdihom dvignemo sedne kosti od tal, z izdihom pa prenesemo ravnotežje iz stopal na dlani. Dvignemo desno in nato še levo stopalo od tal. Kolena so pokrčena.

Z lolasano krepimo mišice rok ter trebušne in hrbtne mišice. Tudi zapestja postajajo močnejša. Vaja izboljšuje prebavo, ravnotežje in odpira tretjo čakro. Lolasana ustvarja harmonijo med fizičnim telesom in čustvi.
VIPARITA SALABHASANA Obrnjena kobilica

Viparita pomeni obrnjen, salabha pa kobilica ali leteča žuželka. Leteče žuželke privlači svetloba. Kobilica je simbol mobilnosti, astralnih potovanj in potovanj skozi čas. Kobilice lahko zelo daleč skočijo, hodijo, letijo in plavajo.


Ležimo na trebuhu. Roke so iztegnjene ob telesu, dlani pa usmerjene proti tlom. Ramena in brada so na tleh. Ob vdihu dvignemo stopala od tal. Z izdihom pokrčimo kolena in popeljemo noge vedno višje. Stopala položimo na glavo in dihamo globoko skozi nos.

Položaj kobilice deluje zdravilno na organe v medenici. Krepi hrbtne in stegenske mišice ter zadnjico. S to vajo krepimo notranjo moč. Ker je medenica usmerjena navzgor, se s to vajo nižje vibracije transformirajo v višje. Energija se dvigne iz spodnjih čaker proti srčni in navzgor.


VRSCHIKASANA Škorpijon

Vrischika pomeni škorpijon. V astrologiji je škorpijon osmo znamenje. Nekateri mistiki pravijo, da je škorpijon simbol razširitve vesolja. Položaj spominja na držo škorpijona v napadu. Kadar je škorpijon v času pretepa v nevarnosti, se sam piči v glavo.

Smo na kolenih in komolcih. Komolca sta pod rameni na tleh. Podlakti so na tleh, prsti rok pa so prepleteni. Vdihnemo in iztegnemo noge. S stopali se sprehodimo proti glavi. Poskrbimo za stabilen položaj. Teža telesa je porazdeljena na podlakti, roke in komolce. Ob vdihu dvignemo noge nad glavo, ob izdihu pa popeljemo stopala proti glavi. Ko položimo stopala na glavo, nastane krog oziroma povezava nižjih in višjih energij.

Položaj odpira vse čakre spredaj in zadaj. Odpira prsni koš ter krepi ramenski obroč in roke. Škorpijon krepi tudi hrbtne mišice in naredi hrbtenico bolj gibljivo.

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ljubljana!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1
25.10.201 | Tečaji in delavnice
Jutranja delavnica Magičnost gibanja
25.10.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Magicnost gibanja
26.10.2017 | Umetnost
Človek, ki je gledal svet
26.10.2017 | Umetnost
Človek, ki je gledal svet
29.10.2017 | Tečaji in delavnice
Foto delavnica s kostanjevim piknikom
29.10.2017 | Tečaji in delavnice
Foto delavnica s kostanjevim piknikom
24.10.2017 | Šport
AKTIVNI TOREK- predstavitvena delavnica
24.10.2017 | Ostalo
VINUS festival vin, neomejena degustacija za 10 eur
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
JOGA NIDRA - jogijsko spanje
25.10.201 | Tečaji in delavnice
Jutranja delavnica Magičnost gibanja
25.10.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo