Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 29.06.2017

delno oblačno
V prvem delu noči bodo nevihte s krajevnimi neurji od zahoda zajele večji del Slovenije, v drugem delu noči pa prehodno povečini ponehale.
17°C | 25°C
petek, 30.06.2017
16°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
14°C | 25°C
ponedeljek, 03.07.2017
14°C | 26°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 18h
Do sredine noči so ob nevihtah še možna krajevna neurja. Močni sunki zahodnega vetra in nalivi bodo ob prehodu hladne fronte najprej (okoli 22. ure) zajeli obalo, nato pa v približno treh urah prešli vso Slovenijo.
17°C
25°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Prve ne pozabiš nikoli!


ŠPORT

| |
04.09.2015      12:24
A A

Prve ne pozabiš nikoli!Deli:

Ko sem prvič vstopil v kanjon Velike Paklenice, sem s strahospoštovanjem občudoval visoke stebre, strme stene in pogumne plezalce, ki so, z vrvjo na hrbtu in nekaj železja za pasom, vstopali v na videz neplezljive smeri prepadnih sten. Tam sem se znašel z željo postati del tega športa in kulture.

 

Še isti dan sem skupaj z ostalimi tečajniki alpinistične šole AK Vertikala prvič vstopil v alpinistično smer. Ni bila prepadna, ne pretirano visoka, bila pa je ravno pravšnja, da sem v njej napravil prve alpinistične korake. Tega dne smo se naučili, kako v dolgi alpinistični smeri naveza lahko varno napreduje. Zabil sem svoj prvi klin, izdelal prvo sidrišče, prvič varoval soplezalca, samostojno plezal v vodstvu in ob koncu dneva opravil svoj prvi spust po vrvi.

 

Če pred odhodom v Paklenico nisem točno vedel, kaj lahko pričakujem, sem kasneje tega večera, ko smo nazdravili skupaj z bolj izkušenimi člani alpinističnega kluba, začutil česa si v življenju resnično želim. Rad bi doživel izkušnjo alpinistov, ki oboroženi zgolj z znanjem, izkušnjami in skromno tehnično opremo, plezajo v velikih stenah. Rad bi se usedel v njihov krog in delil z njimi svojo zgodbo o preplezani smeri, zahtevnem detajlu sredi navpičnih plošč in jim pokazal posneto kožo na prstih, s katero sem plačal vstopnico za vrh.

 

Tudi naslednji dan smo tečajniki intenzivno osvajali vrvno tehniko, se učili osnov varnega gibanja naveze, hkrati pa ljubosumno pogledovali proti plezalcem v sosednjih stenah. Medtem, ko smo poslušali njihove klice, sam določil svoj prvi plezalni cilj. Kljub temu, da sem o plezanju in alpinizmu takrat vedel le za malenkost več kot nič, sem si ob pogledu na lepo linijo sredi mogočnega stebra v steni Aniča kuka prisegel, da jo bom nekoč splezal. Uspelo mi je dve leti kasneje. Zvečer me je razganjalo od ponosa.

 

Zadnji, tretji dan tečaja pa smo le dočakali prvo resno smer. Dan je bil v celoti namenjen plezanju. Odpravili smo se navsezgodaj in cel dan preživeli v steni. Tega dne sem se nepovratno zaljubil v alpinizem. V naslednjih treh letih sem pridobljeno znanje nadgrajeval, plezal doma in v tujini, poleti in pozimi, po skali, ledu in snegu ter v treh letih uspešno opravil izpit za pridobitev naziva alpinist.

 

Jeseni grem ponovno v Paklenico. Čeprav tokrat v vlogi tistega, ki skuša znanje prenesti na manj izkušene, se obiska tega plezalnega raja še vedno veselim enako kot takrat, ko sem prvič vstopil v kanjon.

 

Če bi tudi ta rad doživel občutek svobode, ki ga doživiš, ko meje svojih zmožnosti prestaviš stopnico višje, se pridruži letošnji alpinistični šoli. S programom pričnemo konec septembra, v Paklenico pa se bomo odpravili mesec dni kasneje. Obljubim ti, da svoje prve ne boš pozabil nikoli! 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ljubljana!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8
29.05.2017 | Tečaji in delavnice
V 8 TEDNIH DO ZAVESTI OBILJA IN BLAGINJE​
01.07.201 | Tečaji in delavnice
Ženski orgazem
01.07.2017 | Kultura
S.A.R.S. z gosti - Otvoritev poletne sezone
04.07.201 | Tečaji in delavnice
PRODAJA B2B IN B2C STA PRETEKLOST, PRIHAJA H2H
05.07.201 | Tečaji in delavnice
Izobraževanje: Digitalna preobrazba kot priložnost
05.07.2017 | Umetnost
Rokova modrina
07.10. - 31.03.2019 | Ostalo
Projekti za zaposlene z nižjo izobrazbo
29.05.2017 | Tečaji in delavnice
V 8 TEDNIH DO ZAVESTI OBILJA IN BLAGINJE​
01.07.201 | Tečaji in delavnice
Ženski orgazem
01.07.2017 | Kultura
S.A.R.S. z gosti - Otvoritev poletne sezone
04.07.201 | Tečaji in delavnice
PRODAJA B2B IN B2C STA PRETEKLOST, PRIHAJA H2H
05.07.201 | Tečaji in delavnice
Izobraževanje: Digitalna preobrazba kot priložnost

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo