Logo MojaObčina.si
DANES
18°C
8°C
JUTRI
25°C
7°C
Oceni objavo

Poletna muzejska noč

V soboto, 15. junija 2013, se bo od 18. do 24. ure odvijala 11. Poletna muzejska noč. Organizirana na tretjo soboto v juniju, pred iztekom šolskega leta, je prireditev, ki povezuje slovenske muzeje, galerije ter druga razstavišča, ki jih želi predstaviti kot prostore sproščenega preživljanja prostega časa.

 

Program je zastavljen tako, da sodelujoče institucije od poznega popoldneva pa do polnoči brezplačno odprejo svoja vrata, pokažejo svoje stalne in občasne razstave, pripravijo delavnice, demonstracije, filme, prezentacije, vodstva, koncerte, predavanja, povabijo na odprtja razstav in zaključno druženje. Udeleženost ljudi na razstaviščih doseže vrhunec v poznih večernih urah, torej v času, ko so v običajnih dneh vrata muzejskih in galerijskih hiš že zaprta.

 

Akcija, ki so jo ljudje vzeli za svojo in je povsem primerljiva z muzejskimi nočmi, ki potekajo v številnih evropskih mestih, se je prvič zgodila leta 2003 na pobudo Mednarodnega grafičnega likovnega centra. V njej je takrat sodelovalo 27 ljubljanskih institucij. Vsako naslednje leto je pridobila več navdušenih  obiskovalcev, pridružile so se ji nove in nove  institucije.  Čez dve leti se je razširila tudi na druga slovenska mesta  in s tem postala vseslovenska akcija. Sprva je bilo dogajanje porazdeljeno čez cel dan, sedaj pa se program odvija od 18. do 24. ure. Lili Šturm, ki je vzpostavila in v prejšnjih letih vodila Poletno muzejsko noč je letos prejela častno Valvasorjevo priznanje.

 

Poletno muzejsko noč v povprečju obišče med 15.000 in 25.000 obiskovalcev. Tem spodbudnim številkam botrujejo predvsem kvaliteten in pester program, prost vstop in promocija, ki obiskovalcem pomagajo, da si v množici dogodkov najdejo pravega zase.

 

Prireditev je namenjena vsem generacijam. Letos  bo sodelovalo približno 80 različnih institucij,  iz kar 39 slovenskih krajev, največ seveda iz Ljubljane. Poletna muzejska noč poteka pod okriljem Skupnosti muzejev Slovenije, koordinacijo projekta pa letos ponovno prevzema ekipa iz Tehniškega muzeja Slovenije.

 

Sodelujoče ustanove v Ljubljani:

 

Ljubljana: Bežigrajska galerija 1, Bežigrajska galerija 2, Društvo likovnih umetnikov, Državni zbor, Galerija Ars, Galerija Fotografija, Galerija Jakopič, Galerija Kresija, Galerija Škuc, Galerija TR3, Galerija Vžigalica, Mednarodni grafični likovni center, Mestna galerija Ljubljana, Mestni muzej Ljubljana, Moderna galerija , Muzej novejše zgodovine Slovenije, Muzej sodobne umetnosti, Muzej športa, Narodna galerija, Narodni muzej Slovenije, Plečnikova hiša, Prirodoslovni muzej Slovenije, RogLab, Slovenski etnografski muzej, Slovenski šolski muzej, Strip Core / Forum Ljubljana in Železniški muzej Slovenskih železnic.

Oglejte si tudi