Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 29.06.2017

delno oblačno
Popoldne bo spremenljivo oblačno, občasno bodo še nastajale krajevne plohe in nevihte. Več sonca bo na vzhodu države. Pihal bo okrepljen jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 27 stopinj.
18°C | 25°C
petek, 30.06.2017
15°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 26°C
nedelja, 02.07.2017
14°C | 26°C
ponedeljek, 03.07.2017
13°C | 26°C
Opozorila
Četrtek, 29.6.2017 ob 15h
Dodatnega opozorila ni.
18°C
25°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Prihaja razstava Zabavaj me


KULTURA, DOGODKI

| |
23.06.2013      12:42
A A

Prihaja razstava Zabavaj me


Osnovna premisa razstave je, da se vsebina, posredovana prek medija televizije, v našem življenju odraža skozi največkrat nezaznavne forme, oziroma skozi podobe, ki jih nezavedno uporabljamo v miselnih procesih.


Deli:

 V četrtek, 27. junija, se bo v Mestni galeriji Ljubljana odprla razstava Zabavaj me.

 

Osnovna premisa razstave je, da se vsebina, posredovana prek medija televizije, v našem življenju odraža skozi največkrat nezaznavne forme, oziroma skozi podobe, ki jih nezavedno uporabljamo v miselnih procesih. Živimo namreč v času, ko se določena informacija najprej pretvori v vizualni prikaz, šele nato začne dobivati tekstualni kontekst. Komunikacijski kodeksi so se skozi zgodovino razvijali, in sicer od kulture govora do pisane besede, od Gutenberga in kulture tiskane besede do fotografije, radia in televizije. Moč besede, govorjene in pisane, ki je stoletja narekovala način pogleda na svet, je zamenjala moč podobe. Ta je največkrat prva asociacija ob sprejemu določene informacije. Ob misli na določeno osebo, prostor, dogodek ali situacijo je prvi impulz vizualen, šele kasneje se odpre podatkovna baza tekstualnih informacij, shranjenih v možganih.

Namen razstave ni polemizirati z McLuhanovo trditvijo »Medij je sporočilo«, temveč je osredotočiti se na izhodiščno tezo knjige z naslovom Amusing Ourselves to Death avtorja Niela Postmana, ki govori o možnosti, da je imel prav Huxley in ne Orwell. V nasprotju z Orwellovim velikim bratom – prispodobo vseprisotne kontrole in cenzure ter nemoči posameznika – Huxley razmišlja o tem, da bomo zaradi preobilice informacij postali pasivni odjemalci le-teh in bomo posledično prenehali razmišljati. Medtem ko se Orwell boji tistih, ki nas bodo za informacije prikrajšali, se Huxley, nasprotno, boji tistih, ki nam bodo omogočili preobilje informacij, kar nas bo potisnilo v pasivnost in sebičnost. Orwell izraža bojazen, da nas bo uničilo to, kar sovražimo. Nasprotno, trdi Huxley, uničilo nas bo to, kar ljubimo. 

Predstavljena so dela enajstih avtorjev, ki premišljujejo o poziciji posameznika in njegove percepcije realnosti, ki jo, hočemo ali ne, v veliki meri diktirajo podobe, posredovane prek medija televizije. Razstava se osredotoča na izhodišče Huxleyjeve teze, da se resnica izgublja v ogromni količini irelevantnosti. Irelevantnost nas peha v neskončno polje zabave, v vlogi glavnega protagonista zabavljaštva pa nastopa prav televizija.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ljubljana!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8
29.05.2017 | Tečaji in delavnice
V 8 TEDNIH DO ZAVESTI OBILJA IN BLAGINJE​
01.07.201 | Tečaji in delavnice
Ženski orgazem
01.07.2017 | Kultura
S.A.R.S. z gosti - Otvoritev poletne sezone
04.07.201 | Tečaji in delavnice
PRODAJA B2B IN B2C STA PRETEKLOST, PRIHAJA H2H
05.07.201 | Tečaji in delavnice
Izobraževanje: Digitalna preobrazba kot priložnost
05.07.2017 | Umetnost
Rokova modrina
07.10. - 31.03.2019 | Ostalo
Projekti za zaposlene z nižjo izobrazbo
29.05.2017 | Tečaji in delavnice
V 8 TEDNIH DO ZAVESTI OBILJA IN BLAGINJE​
01.07.201 | Tečaji in delavnice
Ženski orgazem
01.07.2017 | Kultura
S.A.R.S. z gosti - Otvoritev poletne sezone
04.07.201 | Tečaji in delavnice
PRODAJA B2B IN B2C STA PRETEKLOST, PRIHAJA H2H
05.07.201 | Tečaji in delavnice
Izobraževanje: Digitalna preobrazba kot priložnost

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo