Logo MojaObčina.si

Ljubljana

JUTRI
32°C
18°C
SOB.
30°C
16°C

PALETA ČUSTEV V ČASU KORONE

Ne vem, kako je z vami, a odkar imamo "situacijo korona", doživljam celo paleto čustev. Najprej je bilo "ah, saj ni nič ... samo gripa", do streznitve in "ups, tu gre zares", do panike, žalosti, evforije, smeha, zaskrbljenosti, upanja, zaupanja, pozitivne naravnanosti ... 


Po naravi sem večni optimist, verjamem, da se vse zgodi z določenim namenom in nam vsaka situacija prinese neko novo spoznanje, nekaj dobrega. Tudi tokrat verjamem, da je tako, a me kolektivni strah večkrat na dan potegne vase, še posebej, ker imam odpovedane vse poslovne aktivnosti do nadaljnjega.

A se ne dam! In upam, da vi tudi ne. Dobili smo priložnost (tisti, ki smo ostali doma), da nekaj več naredimo iz svojega življenja, da ga spravimo stopnico višje. Da damo materi zemlji priložnost, da se odpočije od nas, da damo sebi priložnost, da si odpočijemo od vsakodnevnega norenja. Da se ponovno povežemo med seboj in pridemo ven še boljši in močnejši.

Kaj sem spoznala v zadnjih korona dneh:

 • da ima naš blok tudi stopnice (ne samo dvigala :)) in prav luštno je iti peš gor in dol, dobro dene, verjetno se bo poznalo tudi moji rit(k)i ;)
 • da smo Slovenci res neverjetni, kako znamo stopiti skupaj, ko je to potrebno; koliko pomoči z vseh strani, kako požrtvovalne ljudi imamo, ki delajo za nas, katerim sem iz srca hvaležna
 • kako ustvarjalni ljudje postanemo v takih situacijah; koliko nasvetov, idej, kaj početi, vicev, ob katerih mi tečejo solze smeha, druženj, petja in ploskanja na balkonih ...
 • da še vedno neumnost oziroma ignoranca ljudi ne poznata meja, tudi, ko gre zares
 • da je toaletni papir kar naenkrat postal najbolj cenjen artikel v trgovini ... hm ... se sprašujem: "A smo ga res tako zas*ali kot človeštvo?"
 • da je skrb za psihično in fizično počutje zdaj ključna in sem zato vpeljala v svoje dneve nekaj novih ritualov (več na mojem Instagramu<<, Highlight "Corona hints")
 • da imam v omarah že od prej toliko hrane, da komot preživim en mesec, samo zaloge je bilo potrebno "odkriti" in pregledati
 • da lahko narediš meni za 10-14 dni vnaprej, greš enkrat v trgovino, nakupiš vse potrebno in se potem držiš doma oz., da naročiš vse preko spleta in ti še v trgovino ni treba
 • da sem srečna, da živim v tehnološko naprednem času, saj lahko ohranjam stike z družino, prijatelji, poslovnimi partnerji, tudi če ne morem od doma
 • da sem se z nekaterimi še bolj povezala, kot smo bili prej, spoznala tudi nove ljudi preko socialnih omrežij, s katerimi delimo pozitivna razmišljanja, ideje, recepte ...
 • da nas ima narava RES ZADOSTI in nam to kaže na vse možne načine ... upam, da jo bomo tokrat slišali
 • in še marsikaj ...

 

Kaj lahko naredite v tem času:

 • se zahvalite vsakemu, ki ga srečate in ki je tam za vas - trgovki v trgovini, lekarni, uslužbencu na pošti, poštarju, ki vam prinese paket, zdravstvenim delavcem, policajem ... tako malo je potrebno, a njim to pomeni ogromno;
 • razmislite o vaši službi, poslu - če je to res to, kar vas veseli, polni, navdušuje, ali lahko sedaj kaj spremenite
 • ne pozabite na oddaljene družinske člane, prijatelje ... pošljite jim kakšno prijazno sporočilo, da bodo vedeli, da tudi v teh časih niste pozabili nanje
 • vprašajte starejše sosede, sorodnike, če kaj potrebujejo, če lahko greste v trgovino/lekarno/banko namesto njih, da se ne izpostavljajo po nepotrebnem
 • poskusite nekaj novega, česar še nikoli niste (jaz sem recimo včeraj prvič v življenju slikala)
 • potegnite na plano svoje (skrite) sanje, za katere nikoli niste imeli časa in začnite graditi načrt, kako jih boste po koncu tega obdobja počasi uresničili
 • obdajte se z ljudmi (virtualno), ki so navdihujoči, ki vas ne bodo še bolj prestrašili, ampak vas bodo spodbujali, ko vam bo hudo
 • naredite tisto, s čemer ste cel čas odlašali ... preberite knjigo, ki vas čaka na nočni omarici, specite sladico, za katere recept ste si shranili dolgo nazaj in čakali pravo priložnost, začnite z vajami/telovadbo, ki še ni prišla na vrsto itd.
 • ponudite vašo virtualno družbo nekomu, ki je sam ... to velja tudi za vas, če je kdo izmed vas, ki je sam in ga to spravlja v obup in stisko, mi pišite in z veseljem vam delam virtualno družbo ob kosilu, kavici ali pa klepetu kar tako. Resno mislim, naj vam ne bo nerodno. Jaz imam srečo, da je z mano sin in si delava družbo. A marsikdo tega nima in v teh časih znajo priti občutki osamljenosti na površje še mnogo bolj kot običajno. Zato si pomagajmo med seboj, da bomo ven iz tega prišli s kolikor toliko mirnimi duš'cami.

 

Pozdrav v času korone: "Ostanite zdravi!" Saj bi vam rekla tudi "Ostanite pozitivni.", samo ne vem, če ni to podobno, kot če nekdo danes kihne? A vseeno: ostanite pozitivni v vaših mislih, poskušajte zaupati, da bo na koncu vse ok in po svojih močeh pomagajte drugim. Danes vsaka najmanjša gesta šteje.

 

Urša Žorž (www.ursazorz.com)

 

------------------------------------------------------------------

Pa še nekaj res dobrih vicev, ker je nujno, da ohranimo smisel za humor: 
 

 • Komaj čakam 29. marec, ko se bo zamenjala ura, da bom lahko še eno uro več doma.
 • Odkar si ljudje umivajo roke, tudi arašidi v gostilni nimajo več istega okusa kot prej.
 • "Peter ima 42 sličic in babica mu jih je kupila še 27. Koliko ima Peter skupaj vseh sličic?" "Otroci, ne nasedajte tem fintam! To je zavajajoče vprašanje, saj babica ne sme nikamor iz hiše! Tako da je pravi odgovor 42!"
 • Apokalipso sem si predstavljala z zombiji, oboroženimi do zob, ne pa da sedim doma in si umivam roke.
 • A: "Kje pa imaš moža?" B: "Eh, sva se skregala, pa je na vrtu." A: "Sem bila na vrtu, pa ga nisem videla." B: "Malo moraš kopati, pa ga najdeš."
 • Zakaj zmanjkuje toaletnega papirja? Ker ko en kihne, se jih 10 pokaka od strahu.
 • Imam sosedo, ki se pogovarja s svojim mačkom, kot da bi jo ta razumel. Ko sem to povedal svojemu psu, sva umrla od smeha.
 • Vsi, ki zbirate toaletni papir: meni manjkajo še lističi 6, 34, 212 in 302. Menjam za listič 98 (4-slojni).
 • Prošnja češkega psihiatričnega društva: "Dokler v izolaciji govorite s svojimi hišnimi ljubljenčki, rožami ali pohištvom, je to normalno. Zaradi tega ni potrebno, da nas kličete. Strokovno pomoč poiščite, ko vam bodo pričeli odgovarjati." Vaši psihiatri.

Povezave

www.ursazorz.com

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi