Logo MojaObčina.si

Ljubljana

DANES
13°C
4°C
JUTRI
15°C
5°C
14815

Kaj počnemo Slovenke in Slovenci doma v času Koronavirusa?

Spoštovani bralci, avtorji … dragi sotrpini.

Iz srca se vam zahvaljujemo za vse vaše lepe besede, novice, predloge, razmišljanja, pozdrave, želje, šale in celo pesmi, ki ste nam jih poslali v teh dneh. Hvala vam tudi za pohvale, branost in predvsem za vaše ustvarjanje.

Naša iniciativa za več vašega pisanja in za zbiranje idej, kaj početi v trenutnem kriznem obdobju, je dobila veliko večji odziv, kot smo pričakovali! Nad to pobudo, ki v javnost širi pozitivno energijo in nudi oporo ljudem, je bil marsikdo res navdušen. Miro nam je odpisal: »Odlična ideja! Kot v času kuge v Firencah, Giovanni Boccaccio, Dekameron ... Verjetno nisem edini, ki sem prejel to pobudo, zato predlagam, da vsak od prejemnikov pripravi zgodbo ali kaj podobnega in objavi...« Jože je tudi pozdravil našo pobudo in takole odgovoril: »Tudi v našem moto klubu isto razmišljamo, smo povezani preko interneta. SMO DOMA. Lep pozdrav, samo da ostanete zdravi

Na uredništvo MojaObčina.si pa smo poleg vaših vsebin za objavo dobili vpogled v to, kako sami doživljate in preživljate te izredne razmere, ko zunaj straši koronavirus, ko smo doma v izolaciji, ko je treba odnose vzdrževati na razdalji in ko je dogodek tedna obisk trgovine ali kakšen drug opravek na javnem mestu. Odločili smo se, da objavimo ta prispevek, v katerem smo zbrali še tiste vaše krajše komentarje in pripovedi, s katerimi ste nam opisali svoj vsakdan. Pa poglejmo, kaj vse ste nam zaupali …

 

Soustvarjalci MojaObčina.si pravijo …

 

Pozitiva in delo

Kot ugotavljamo, vam ni dolgčas in ostajate pozitivno naravnani. Marjanca je napisala, da je vedno »kaj za početi. Temeljito pospravimo, uredimo vrt, pospravimo, prostore, v kleti. Jaz imam toliko dela, da se zelo malo ukvarjam z izolacijo. Poslušam in spoštujem, kaj govorijo, ker so nasveti dobri. Vem, da se ne zadržujem tam, kjer je veliko ljudi, ne grem k vnuku, ker si mislim, da je sedaj dobro, manj druženja. Če bomo zdravi, bomo še veliko skupaj. Ne mislimo na slabo, mislimo na pozitivne misli.« Še posebej lep je bil prejšnji teden – prvi teden karantene, ko nas je razvajalo prijetno toplo sonce. Ivica pravi: »Hvala bogu imamo zemljo in smo vsak dan cel dan zunaj, pa še toplo je. Skratka vrt, trava, rožice, pa uživanje na sončku, da preživimo Corono. Lepo ustvarjajte in bodite zdravi

Čas izolacije nekateri res dobro izkoristijo in veliko naredijo. Morda dobite kakšno idejo od Natalije, ki nam je napisala sledeče: »V teh dneh po malem delam generalno čiščenje, pregled omar. Prej nisem gledala turških nadaljevank, sedaj sem prišla na idejo, da se bom učila turščine preko spletnih ponudnikov tečajev, aplikacije na mobiju. Pozornost mi je pritegnila povsem drugačna tvorba stavkov in res je nenavadna za naš prostor. Istočasno še malo pobrskam o državah in še malo njihove zgodovine. Igram WOW [besedna igra], malo treniram možgančke. Malo pobrskam po modnih straneh in kaj zašijem. Pa še malo kulinarike - iščem recepte, da porabim čim manj sveže zelenjave za en obrok, kombiniran s kašami. Ker ni bilo kvasa, delam sproži - prvič v življenju. In zmanjka mi dneva, pa tudi ven ne grem, ker sem astmatik in ne tvegam. In imam 56 let. Ob šestih pa ne poslušam glasbenikov, ker v Gradišču nihče ne igra, pa si privijem Rammstein ali kak dober punk bend. Daleč od dolgčasa. Želim vsem veliko pameti, malo panike in veliko sreče, da ga niste že fasali

Veliko idej smo dobili tudi od gospe Irme, ki se v svojem razmišljanju obrača k naravi, kulinariki, duhovnosti in prijateljicam. Pravi: »Hvala za spodbudo, da napišem prispevek na temo preživljanja prostega časa v danih razmerah. Zame osebno to predstavlja dodatno priložnost, da sem sama s seboj in s svojimi mislimi. Veliko meditiram in berem knjige, ki me duhovno bogatijo in mi nudijo uteho pri soočanju z dejstvom, da se je moj mož pred letom dni vrnil v svoj nesnovni Dom (izraz povzet po Schwartzu). Veliko časa preživim tudi na prostem. Drevesa okrog hiše, večinoma okrasna, sem v pretežni meri očistila suhih vej. Občutek imam, da drevesa dajejo videz prerojenosti. Travnik okrog hiše je posut z marjeticami in trobenticami. Pri sosedi že cvetijo narcise. Tudi rododendron z belimi zvezdastimi cvetovi že cveti. Gozdna jasa za hišo je posuta z zvončki in kronicami. Lepo je. Vsak letni čas je po svoje lep. Zame je pomlad najlepša. Vse v naravi je lepo. Le gledati in videti je treba. Prav to nam trenutne razmere omogočajo. Z veseljem spečem torto po receptu ''Brankina torta brez moke''. Recept sem nekoliko prilagodila in sicer v tem smislu, da sem zmanjšala količino jajc in v celoti izločila sladkor iz testa. Kljub temu je torta slastna in prija pri večernem druženju v krogu družine. Komuniciram tudi s kolegicami, ki si krajšajo čas na različne načine. Ena je vzela v roke pletilke in nastal bo brezrokavnik za vnukinji, ki sta dvojčki. Znašla se je pred dilemo, ali bo eden dovolj, ali naj naredi še enega. Barve je zelo domiselno izbrala, prav tako sam vzorec. Spet druga prijateljica izdeluje mozaike iz barvnega stekla. Uporablja tudi keramične ploščice

 

Služba, obveznosti, pomoč

Nekdo si čas krajša drugače, kot pravi Simon, »kar na delovnem mestu,« ostali pa ste kako drugače zaposleni, kot je recimo Urška: »Sama pa sem trenutno sredi prijave na Islandski fond za demokratično participacijo … čeprav se morda zdi, kot da nima smisla v tem trenutku pisat prijav, verjamem, da temu ni tako. Ko končam in če bomo se vedno v karanteni, pa zagotovo kaj prispevam. Obilo zdravja

Čeprav ostajate pozitivni, ste nam nekateri zaupali, da vam tudi ni vedno lahko. Mirko je zapisal, da se mora žal »boriti sam s sabo, ker si moji delavci ne upajo natovarjati tovora. Sem namreč prevoznik, se moram jutri sam podati v najbolj rizično področje Italije. Kolegi mi govorijo: ali ti je teg treba? Molim Boga in ne vem še vsega česa drugega, da pridem zdrav nazaj. Ker še vedno upam, da bo tudi na koncu tega neosvetljenega, TRENUTNO brezizhodnega tunela, zasijalo jutranje sonce. Želim vsem občankam in občanom, naj ne obupajo. Ko ob pokojnih stiskam roko žalujočim, jim vedno rečem: ''Zamislite se:  to ni najhujše, kar bi lahko bilo.'' Te misli polagam tudi vsem, ki na kršen koli način trpijo v črni zavesi negotovosti. Naj pogledajo jutranje sonce, ki vzhaja. Tako bomo enkrat vzšli tudi mi. Če bodo te misli komu v uteho, jih objavite v mojem imenu.«

Nekateri dobrosrčno ponujate pomoč. Na nas se je obrnil Uroš, ki sporoča, da želi pomagati pri razvozu hrane: »Pišem vam, ker bi rad kot prostovoljec pomagal ljudem v teh težkih časih. Podal sem že prošnjo Civilni zaščiti, pa zaenkrat ni odgovora. Vem, da zbirajo seznam kuhinj, ki bi vozili hrano na dom. Tukaj bi kot šofer lahko pomagal. Moji podatki: Uroš Stanič, 5210 Deskle. Zdrav, vitalen, star 44 let, telefon: 070 101 256

 

Ne damo se

Za konec podajamo razmišljanje pozitivnega in borbenega gospoda Stojča: »Sem v poznih sedemdesetih letih in mi ne preostane nič drugega, kot da počasi naredim bilanco svoje življenjske poti. Nisem pričakoval, da se proti koncu moje življenjski poti zgodi ta nevarna korona virus, ki ogroža cel svet. V svoji življenjski karieri sem prepotoval ves svet, bil sem na vseh kontinentih in kaj takega, kot je ta korona, nisem srečal. Videl sem hude bolezni, epidemije  zlasti na črnem kontinentu, vendar so vse bile obvladljive. Sedanja korona je in bo obvladana s sodelovanjem vseh ljudi upoštevajoč strokovnih navodil zdravstvenih kadrov. Korona bo mrtva v mesecu juniju ali juliju in če se bo upirala, ji bom odrezal vrat s vsemi njenim okraski. Toliko za enkrat, glavo gor

 

Kot vedno pa vas vljudno vabimo k deljenju vaših pisnih izdelkov. Ni pomembna tema, temveč dejstvo, da s svojim pisanjem pripomorete k širjenju pozitivnih misli. Upamo, da ste ob branju tega članka dobili (še) kakšno idejo, ki jo boste ubesedili ter jo kot soustvarjalci portala MojaObčina.si vnesli kot prispevek oziroma novico.

Drage Slovenke in Slovenci, ostanite še naprej čim bolj pozitivni. Zanesite se nase in zaupajte vaši notranji moči.

Vabljeni še k ogledu fotografij, ki ste nam jih poslali z različnih koncev Slovenije …

 

Uredništvo portala MojaObčina.si

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi