Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 19, na vzhodu do 22 stopinj Celzija.
19°C | 34°C
sobota, 24.06.2017
20°C | 34°C
nedelja, 25.06.2017
20°C | 31°C
ponedeljek, 26.06.2017
18°C | 30°C
torek, 27.06.2017
17°C | 31°C
Opozorila
Četrtek, 22.6.2017 ob 19h
Sredi dneva in popoldne bo v večjem delu Slovenije velika toplotna obremenitev.
19°C
34°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Opustite kajenje - prijavite se v novo, ......


EVROPSKI PROJEKTI, ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
14.04.2015      10:11
A A

Opustite kajenje - prijavite se v novo, izboljšano ter še bolj uporabniku prilagojeno aplikacijo iCoach


• Uspešna kampanja – do sedaj več kot 431.000 registriranih uporabnikov sodobnega digitalnega zdravstvenega orodja iCoach iz vse EU. • Več kot 2.905 registriranih uporabnikov iz Slovenije – vsak tretji opustil kajenje po treh mesecih.


Ex kadilci, Evropska komisija, iCoach
Ex kadilci, Evropska komisija, iCoach
Deli:

Bruselj, 14. april 2015 – Kampanja Evropske komisije, Ex-Kadilci so zmagovalci uspešno spodbuja kadilke in kadilce po vsej Evropski uniji k opuščanju kajenja in sicer s sodobnim digitalnim zdravstvenim orodjem iCoach. V letošnjem letu je ta edinstven pripomoček doživel preobrazbo in bo lahko z novimi in izboljšanimi funkcijami, prenovljeno spletno stranjo in mobilnim orodjem, pomagal še več kadilcem do zadnje cigarete. Do sedaj se je namreč več kot 431.000 kadilcev odločilo za uporabo orodja iCoach, med katerimi jih je več kot 2.905 iz Slovenije. O uspešnosti kampanje priča podatek, da je v povprečju eden od treh registriranih uporabnikov prenehal kaditi po treh mesecih. Slovenski uporabniki so se po uspešnosti uvrstili v zlato sredino s 34 odstotki, medtem ko je bila najbolj uspešna pri opuščanju kajenja z iCoachem Estonija (47 %), najmanj pa Ciper (26 %). Po ocenah[1] je v Evropski uniji več kot 118 milijonov kadilcev. Skupni strošek kajenja v družbi je bil v letu 2009 ocenjen na 544 milijarde €.[2]

 

O pomenu boja proti tobaku za Evropsko komisijo je komisar za zdravje in varnost potrošnikov, Vytenis Andriukaitis, dejal: »V EU vsako leto zaradi vzrokov povezanih s tobakom umre skoraj 700,000 ljudi. Več ljudi umre zaradi cigaret kot jih umre v prometnih nesrečah, zaradi kriminala in zlorab drog skupaj. To je tudi razlog, da sem zavezan k spodbujanju ukrepov EU za zmanjšanje bolezni, povezanih s tobakom skozi zakonodajo, preko ozaveščevalne kampanje Ex-Kadilci so zmagovalci in sodelovanju z državami članicami, civilno družbo ter drugimi mednarodnimi partnerji.«

 

iCoach: digitalni sistem podpore, ki bodri uporabnike

Najnovejša kampanja se je začela z uvedbo izboljšanega digitalnega zdravstvenega orodja iCoach, na voljo na spletu in kot mobilna aplikacija za naprave Apple in Android, na voljo je v 23 jezikih v 28 državah EU. iCoach je brezplačen in dostopen vsem, ki ga želijo uporabljati.

iCoach 2015 ponuja bolj sodoben videz in uporabniku prijazno navigacijo, kakor tudi dodatne funkcije, zlasti funkcijo »izzivalec«. Orodje še naprej usmerja uporabnike skozi pet faz progresivnega opuščanja kajenja, sedaj vsebuje tudi osebne, na faze razdeljene izzive. Na primer: 

  • Spremljajte, koliko cigaret dnevno pokadite, morda podcenjujete svojo navado (za kadilce v fazi 2)
  • Odložite “najlepši” čas za cigareto 10-krat po 10 minut in nato za 20 minut (za kadilce v fazi 3)
  • Pustite cigarete doma, ko morate po kratkih opravkih (za kadilce v fazi 4)


Ti izzivi omogočajo uporabnikom, da si zastavijo majhne, dosegljive cilje in jih, ko te enkrat dosežejo, spodbuja, da z izzivi nadaljujejo in prevzamejo nadzor nad lastnimi navadami.

Raziskava različnih vedenjskih modelov sprememb nas je pripeljala do zaključka, da je za optimalno stopnjo pogovora pomembna razčlenitev poti do življenja brez tobaka, to so majhni koraki, z vmesnimi dosegljivimi cilji. Osredotočanje neposredno na končni cilj nekoga, ki je komaj kaj razmišljal o prenehanju kajenja, je nedosegljivo,” pojasnjuje Steven De Peuter z BrandNewHealth, partner kampanje, ki je razvijala iCoach platformo. “Na primer, splošno je znano, da je kadilce v fazi zanikanja problema, ki predstavljajo 3 % trenutno registriranih uporabnikov, težko doseči, vendar ostajajo ključni cilj kampanje. Zato smo mnenja, da jim bodo novi izzivi dali dodatno spodbudo za premik v naslednjo fazo.

 

iCoach bo prepoznal uspešno zaključene izzive z nagrajevanimi sporočili. Ta spodbudna sporočila bodo v realnem času posodabljala število registriranih uporabnikov iCoach-a v vsaki državi, skupno zaključene izzive in možnost napredovanja v naslednjo fazo. To naj bi pomagalo motivirati uporabnike iCoach-a, da se bodo počutili kot del močneje povezane skupnosti. Uporabniki iCoach-a bodo povabljeni, da delijo izzive, dosežke in osebne uspehe na socialnih omrežjih in bodo na ta način tako krepili čustveno razsežnost kampanje, da bi povečali učinek kampanje proti tobaku v vseh socialno-ekonomskih skupinah.[3]

 

Nastavite izziv na Svetovni dan brez tobaka

Vsako leto 31. maja, Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in njeni partnerji organizira Svetovni dan brez tobaka (WNTD) za ozaveščanje škodljivih učinkov tobaka na zdravje in za zmanjšanje porabe tobaka po vsem svetu. Zakaj se nebi pridružili iCoach-u in si zastavili svoj prvi izziv na Svetovni dan brez tobaka (WNTD)?

 

Za več informacij obiščite :

www.exsmokers.eu

 

Javnozdravstveni portal Evropske unije

http://health.europa.eu

 

Spletna stran Evropske komisije o javnem zdravju

http://ec.europa.eu/health/tobacco/policy/index_en.htm


[1] Special Eurobarometer 385 Tobacco (2012, podatki o 2011) in podatki o prebivalstvu, 1. januar 2012 (http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/population/data/database)  

[2] Študija o odgovornosti in stroških kajenja na zdravje, pripravljena za Evropsko komisijo. Končno posodobljeno poročilo april 2012: http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/tobacco_liability_final_en.pdf

 

[3]  Tobak in nepravičnost. Svetovna zdravstvena organizacija, 2014
Povezave:www.exsmokers.eu
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ljubljana!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.06.2017 | Kultura
Splavarjenje 2017
25.06.201 | Družabni dogodki
Spoznaj ekstremne športe na Laguni
25.06.2017 | Turizem
Kolesarjenje po Plečnikovi Ljubljani
29.05.2017 | Tečaji in delavnice
V 8 TEDNIH DO ZAVESTI OBILJA IN BLAGINJE​
23.06.2017 | Kultura
Splavarjenje 2017
24.06.2017 | Turizem
Kolesarjenje po Ljubljanskem barju
25.06.201 | Družabni dogodki
Spoznaj ekstremne športe na Laguni
25.06.2017 | Turizem
Kolesarjenje po Plečnikovi Ljubljani
26.06.201 | Šole in vrtci
Računalniške počitnice na Poletni šoli FRI

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo