DANES
24°C
10°C
JUTRI
26°C
11°C

Prevalenca travmatičnih izkušenj med Slovenkami in Slovenci

##VIEWS##
Organizator: Institut IPAL
Kontaktni podatki organizatorja: Alenka Malnar, info@ipal.si, 040 518 045.
Vstopnina: 25€
Spletna trgovina
Prevalenca travmatičnih izkušenj med Slovenkami in Slovenci


dr. Metka Kuhar: »Prevalenca travmatičnih izkušenj med Slovenkami in Slovenci ter vpliv teh izkušenj na zdravje in kakovost življenja«
predavanje, 8. 2. 2020

"V prispevku opredelimo koncept t. i. obremenjujočih izkušenj iz otroštva, predstavimo nekaj osnovnih podatkov iz prve slovenske raziskave o prevalenci obremenjujočih izkušenj iz otroštva ter o povezanosti med temi izkušnjami in izbranimi indikatorji duševnega zdravja in duševnih motenj (samoocena duševnega zdravja, zadovoljstva z življenjem, diagnosticirane in samodiagnosticirane duševne motnje, terapevtska pomoč). Analizo smo opravili na vzorcu 4939 18- do 75-letnih Slovencev in Slovenk – anketa je bila izvedena v okviru ciljno-raziskovalnega projekta Prevalenca in dolgoročni vplivi obremenjujočih izkušenj v otroštvu na funkcioniranje v odraslosti (2018-2020). Rezultati prve OIO (obremenjujoče izkušnje iz otroštva) raziskave v Sloveniji kažejo, da je med Slovenci prisoten visok odstotek obremenjujočih izkušenj v otroštvu. 23,5% udeležencev v slovenski raziskavi ne poroča o nobeni OIO. Pričujoča analiza je pokazala na povezavo med OIO in manj ugodnimi izidi z vidika duševnega zdravja oz. duševnih motenj. Pri posameznikih z OIO je v primerjavi s tistimi brez OIO večje tveganje za razvoj duševnih motenj, večja verjetnost za slabše ocenjeno lastno duševno zdravje, zadovoljstvo z življenjem ter večja verjetnost, da so si poiskali oz. bili deležni psihološke pomoči. Osebe z največ OIO (posebej tisti s 4 ali več OIO v svoji osebni biografiji) so najbolj rizična skupina za razvoj duševnih motenj."

dr. Metka Kuhar je redna profesorica za področje socialne psihologije. Zaposlena je kot predavateljica in raziskovalka na Univerzi v Ljubljani. Osrednji aktualni področji njene raziskovalne dejavnosti sta psihologija komuniciranja in duševno zdravje. Je avtorica več knjig, znanstvenih člankov in strokovnih prispevkov. Trenutno je vodja projekta »Prevalenca in dolgoročni vplivi obremenjujočih izkušenj v otroštvu na funkcioniranje v odraslosti« (financerja: ARRS in Ministrstvo za zdravje; 1. 4. 2018 – 30. 9. 2020). Certificirana je iz več pristopov telesne terapije, posebej metod razreševanja travme, kar izvaja v okviru Metta.si.

Več o Metki Kuhar: http://metta.si
Več o konferenci "Dinamika travme in poti njene integracije": https://ipal.si/akademija-2020

S
lika: Pixabay

Oglejte si tudi