Logo MojaObčina.si

Litija

JUTRI
29°C
18°C
NED.
23°C
14°C
Deli
1660

Vranov let v svobodo predstavljen v britanskem dokumentarcu

Zgodovinski dokumentarec POTI V SVOBODO MED DRUGO SVETOVNO VOJNO, ki  prikazuje britanskega raziskovalca Montyja Hallsa po poteh, ki so jih med 2. sv. vojno premagovali zavezniški vojaki, v eni od oddaj prikazuje pobeg skoraj 100 zavezniških vojakov na ozemlju Slovenije. Pod vodstvom vojaka Ralpha Churcesa so zbežali iz nemškega taborišča v Ožbaltu in v 14 dneh prehodili več kot 200 km dolgo pot po Sloveniji, da so končno vsi izmučeni prispeli v Otok v Beli krajini, od koder so bili prepeljani v italijanski Bari. Še posebej vznemirljiv in nevaren del poti je potekal po občini Litija, saj so morali prečkati reko Savo. V omenjenem dokumentarcu je zelo lepo predstavljen dramatičen spopad ubežnikov, ob pomoči  domačinov, z reko Savo v bližini Verneka. Vodja pobega avstralec Ralph Churcses je ta najbolj množičen pobeg v 2. sv. vojni popisal v knjigi Vranov let v svobodo in v spomin na ta dogodek, vsako leto v začetku septembra Društvo Geoss pripravi spominsko slovesnost v geometričnem središču na Sp. Slivni.
Povezava: https://4d.rtvslo.si/arhiv/tuji-dokumentarni-filmi-in-oddaje/174692540

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi