Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 20.08.2017

pretežno oblačno
Danes bo na Primorskem sončno, pihala bo šibka do zmerna burja. Drugod bo sprva pretežno oblačno, čez dan se bo delno zjasnilo. Nastale bodo še posamezne plohe. Pihal bo vzhodni do severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 23, na Primorskem do 27 stopinj C.
15°C | 23°C
ponedeljek, 21.08.2017
11°C | 24°C
torek, 22.08.2017
11°C | 24°C
sreda, 23.08.2017
13°C | 26°C
četrtek, 24.08.2017
12°C | 31°C
Opozorila
Nedelja, 20.8.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
23°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Praznovanje ljubezni med Agato in Friderikom ......


UMETNOST

| |
20.08.2015      15:44
A A

Praznovanje ljubezni med Agato in Friderikom 2015


LAS OVTAR Slovenskih goric je v letu 2013 v okviru Programa razvoja podeželja 2007-2013, ukrepa LEADER, prvič izvedel projekt Agatine skrivnosti. V letu 2014 ga je s pomočjo sponzorjev, donatorjev in ob podpori domačih občin, društev in posameznikov uspešno prenovil in ponovil. Podobne načrte imajo organizatorji tudi v letošnjem letu.


Deli:

Na inovativni pristop k predstavitvi resnične ljubezenske zgodbe med Friderikom Herbersteinom in Agato Nürnberger, ki je ob koncu 16. stoletja pomembno zaznamovala osrednji del Slovenskih goric, se je v preteklih letih odzvala zelo široka množica ljudi, tako iz lokalnega okolja kot tudi širše.

 

Tudi letos so organizatorji zgodbo dr. Ožbalta Ilauniga Črni križ pri Hrastovcu o nesmrtni ljubezni Agate in Friderika, skozi štiri nove gledališke uprizoritve povezali s pohodom med kulturnimi in naravnimi danostmi območja ter lokalno ponudbo. Gledališki prizori, povzeti po zgodbi Berte Čobal Javornik Skaljena ljubezen Friderika in Agate, so ponovno umeščeni na prizorišča pod milim nebom, v naravno okolje, kjer so se pred mnogimi stoletji tudi dogajali, kar dodatno povečuje njihovo žlahtnost.

 

Pričele so se z likovnim natečajem za otroke in mladostnike na temo »Življenje na gradovih Hrastovec, Vurberk in Štralek«, ki je bil objavljen v aprilski številki časopisa Ovtarjeve novice. Na natečaj je prispelo 47 likovnih del (11 skupinskih in 36 posameznikov). Skupaj je sodelovalo 72 avtorjev. Velika večina avtorjev (70) je svoje likovne izdelke poslalo preko šol in mentorjev, dva (2) ustvarjalca pa sta na natečaju sodelovala samostojno. Vsa likovna dela so postavljena v razstavo, ki je bila danes 20. avgusta 2015 ob 12.00 uri odprta v avli Lenarške občinske stavbe in bo na ogled vse do 15. septembra. Najuspešnejši ustvarjalci, po mnenju posebej oblikovane natečajne komisije v sestavi: Nina Kolarič, Nika Arnuš in Andreja Štancer, bodo prejeli praktične nagrade in Agatina priznanja

 

Agatine skrivnosti bomo nadaljevali 29. avgusta z osrednjim dogodkom in naslednjim programom:

 

Tančica Agatinih skrivnosti


10.00-12.00: Življenje na gradovih – ustvarjalne delavnice za mlade in stare; v organizaciji Si.mobil Lenart.

16.30: Odprtje srednjeveške tržnice z lokalnimi dobrotami in prikazom domačih obrti; zbiranje pohodnikov za pohod po Agatinih skrivnostih.

16.50: Podelitev nagrad najboljšim delom, prispelim na likovni natečaj za otroke in mladostnike na temo »Življenje na gradovih Hrastovec, Vurberk in Štralek«.

17.00: Pričetek pohoda po Agatinih skrivnostih; 11,3 km, majhna zahtevnost, 3 ure hoje ob naravnih lepotah in bogati kulturni dediščini območja, pod vodstvom poznavalca Agatinih skrivnosti, Ovtarja Marka.

 

Agatine skrivnosti bomo odkrivali skozi gledališke uprizoritve delov zgodbe »Skaljena ljubezen Agate in Friderika«, avtorice Berte Čobal Javornik, v izvedbi KD Delavec Lenart, pod vodstvom režiserja Andreja Vršiča. Lokacije uprizoritev: Lenart, Hrastovec, Lormanje, Lenart.

 

Pripravili smo štiri skrivnosti na treh različnih prizoriščih:

  1. skrivnost: Prvi cvet ljubezni (Trg osvoboditve, Lenart)
  2. skrivnost: Friderik dobi pismo (vrt gradu Hrastovec)
  3. skrivnost: Skrivna poroka (pri Poličevi kapeli v Lormanju)
  4. skrivnost: Agati sodijo  (Trg osvoboditve, Lenart).

 

 

22.00: Vrnitev na izhodišče pohoda in presenečenje ob zaključku.

 

V primeru slabega vremena bo dogodek prestavljen na prvo soboto v septembru!

 

Vse pohodnike organizatorji opozarjajo na primerno obutev, svetilko, hrano in pijačo iz nahrbtnika, odsevni jopič, skrb za lastne smeti oz. za ohranjanje naravnega okolja ter na upoštevanje navodil Ovtarja, vodnikov in redarjev. Vodo v plastenkah in lučke, izdelane v okviru ustvarjalnih delavnic, bodo sicer zagotovili tudi organizatorji, vendar se ne glede na to priporoča pohodnikom, da se oskrbijo tudi z lastno pijačo in svetilko, saj se pohod vsaj v drugi polovici že zavije v noč.

 

Parkirni prostori so na razpolago v Lenartu in (opcijsko) pod gradom Hrastovec.

 

Aktualne informacije so vsem zainteresiranim na razpolago na www.lasovtar.si.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lenart!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.