Logo MojaObčina.si

Križevci

DANES
31°C
18°C
JUTRI
26°C
18°C
1794

Poezija na dvorišču v Križevcih

V petek, 24.avgusta zvečer, je na dvorišču Župnijskega urada v Križevcih pri Ljutomeru v organizaciji Založbe Beletrina in Kulturnega društva Križevci pri Ljutomeru potekalo pesniško branje v okviru Dnevov poezije in vina. Tukajšnja gosta sta bila priznana in večkrat nagrajena pesnika Miroslav Košuta iz Trsta in Metin Cengiz iz Istanbula. Metin Cengiz je v turščini najprej prebral dve svoji politično angažirani pesmi, ki sta govorili o občutenju vojne, kot jo vidijo tisti, ki zanjo niso prosili, pa je prišla in noče in noče oditi in je z njo potrebno živeti, z vsemi tegobami in radostmi življenja. Na koncu sta sledili še dve ljubezenski pesmi. Prevode vseh pesmi je prebrala sodelavka Beletrine ga. Katja Šifkovič, ki je tudi povezovala dogodek. Miroslav Košuta je spregovoril o preživljanju mladosti v okolici Trsta v času, ki ga je zaznamovala mržnja Italijanov do Slovencev, druga svetovna vojna in izguba slovenskega ozemlja po obeh vojnah, o prizadevanju za ohranitev slovenske narodne identitete. Prebral je nekaj svojih kratkih globoko doživetih pesmi in zaključil s hudomušnimi pesmimi za otroke. Za premor in glasbeni užitek je s skrbno izbranimi in odlično odigranimi skladbami poskrbela Lara Borovič na violini.

Prireditev smo zaključili z mislijo, da bi bilo na svetu manj vojn, če bi tisti, ki jih s svojimi težnjami povzročajo, brali več poezije in dajali soljudem več ljubezni.

Kot se za Dneve poezije in vina spodobi, smo večer zaključili ob odličnih vinih Vinogradništva Kos.

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi