Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 18°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
8°C | 18°C
torek, 24.10.2017
3°C | 20°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
18°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Tudi mladi ustvarjajo zelena doživetja v ......


TURIZEM, OSNOVNA ŠOLA, OBVESTILA

| |
21.04.2016      17:00
A A

Tudi mladi ustvarjajo zelena doživetja v turizmu


Turistična zveza Slovenije (TZS) je v sodelovanju z Zavodom RS za šolstvo organizirala že 30. festival Turizmu pomaga lastna glava. Včeraj je bila v mariborskem Mercator centru Tabor sklepna turistična tržnica, na kateri so se predstavili najboljši udeleženci festivala. Vsako leto osnovnošolci pripravijo turistične naloge, v katerih razvijajo turistične ideje in proizvode; nemalo se jih na koncu tudi uresniči. Tema letošnjega festivala je bila Zeleni turizem.


 OŠ Simona Gregorčiča Kobarid - Podružnična šola Breginj.  Foto: POŠ Breginj
OŠ Simona Gregorčiča Kobarid - Podružnična šola Breginj. Foto: POŠ Breginj
Deli:

Festival je v skorajda tridesetih letih spodbudil neizmerno količino idej za preživljanje prostega časa v manjših ali večjih slovenskih krajih, v znanih ali skorajda neznanih kotičkih Slovenije. Pri čemer ni govor le o idejah, saj mladi pripravljajo podrobne načrte za izvedbo turističnih prireditev, ureditev tematskih poti, eko hotelov in vasi ter kampov, kolesarskih programov, pravljičnih doživetij, vodnih dogodivščin in še in še. Mladi ustvarjalci v okviru festivala izdelujejo iskrive spominke ter duhovite in inovativne promocijske materiale, dokazali pa so se tudi kot izjemni promotorji svojega kraja.

Na sklepni tržnici, kjer se je zbralo več kot štiristo učencev in mentorjev iz vse Slovenije, sta prisotne nagovorila podpredsednik TZS Jože Protner in predstavnik Zavoda za gozdove Slovenije Jože Prah ter izrazila navdušenje nad izvirnimi zelenimi doživetji, ki so jih ustvarili osnovnošolci in ki lahko uspešno dopolnijo lokalno turistično ponudbo. Poudarila sta, da je zeleni turizem paradigma stalnega razvoja naše dežele, pa tudi Evrope. Smo zeleni in turizem kot gospodarska dejavnost želi ob izkoriščanju naravnih virov delovati tako, da bodo naši zanamci imeli še boljše okolje in naravo. Učenci so v svojih nalogah z veliko inovativnimi idejami nakazali prav takšno smer (krožnega) gospodarstva.

Na razpis se je prijavilo kar 99 osnovnih šol, vsaka s svojo edinstveno idejo, na podlagi katere so razvili turistični proizvod na določenem območju. Z razpisom si TZS prizadeva, da bi k turizmu privabila čim več mladih in jim ponudila izziv, kako razvijati turistično ponudbo v njihovem kraju.

Zgodba o zelenem je vpeta tudi v znamko I feel Slovenia, ki jo želi TZS prenašati na mlade, ter jim tako že v zgodnjih letih pokazati, kako pomembno je v turizmu oblikovanje zelenih doživetij in zgodb. Osnovnošolci pa se s svojo ustvarjalnostjo in drugačnim pogledom na svet pogosto domislijo izjemno zanimivih idej. Kar nekaj slovenskih občin jim zna prisluhniti. V letu 2015 so se uresničile štiri ideje: Solinarske štorije (OŠ Sečovlje), Klačimo s Puckami (OŠ Miška Kranjca Velika Polana), Od dobrosrčnega siromaka do grajskega junaka (OŠ Neznanih talcev Dravograd) in Škrat Prestko vabi v muzej (OŠ Črnomelj). Na TZS si želijo, da bi idejam mladih prisluhnilo več odločevalcev v občinah.

Učenci turističnih podmladkov ali krožkov iz 99 osnovnih šol, ki so se prijavile na razpis, so s pomočjo mentorjev napisali turistične naloge, svoja zelena doživetja pa predstavili na osmih turističnih tržnicah marca in aprila v večjih Mercatorjevih centrih po Sloveniji. Na sklepni prireditvi je svoje turistične ideje predstavilo 32 najboljših ekip. Takšne predstavitve so za mlade velik izziv, saj morajo svoje ideje predstaviti tako, kot da bi bili na pravem turističnem sejmu. V trgovskih centrih nagovarjajo naključne obiskovalce in jih vabijo v svoj turistični kraj. Pogosto je slišati, da pri tem prekašajo tudi poklicne turistične delavce, saj so pri delu izjemno zavzeti in ustvarjalni. Na TZS so prepričani, da je takšno udejstvovanje nemalokrat tudi povod za nadaljnje delo mladih v turizmu. Festival Turizmu pomaga lastna glava je tako tudi kalilnica prihodnjih turističnih delavcev.

Strokovna komisija je izbrala 16 najboljših stojnic, ki so jih pripravili učenci OŠ Ivana Tavčarja Gorenja vas - Podružnična šola Sovodenj, OŠ Josipa Vandota Kranjska Gora, OŠ Slivnica pri Celju, OŠ Pohorskega bataljona Oplotnica, OŠ Puconci, OŠ Miška Kranjca Velika Polana, OŠ Miška Kranjca Ljubljana, OŠ Ob Dravinji Slovenske Konjice, OŠ Sv. Ana, OŠ Ljudski vrt Ptuj, OŠ Šentjernej, OŠ Ribnica na Pohorju, OŠ Šentjanž pri Dravogradu, OŠ Simona Gregorčiča Kobarid - Podružnična šola Breginj, OŠ Antona Šibelja Stjenka Komen in OŠ Sečovlje.

Poleg tega so bili posebej nagrajeni posamezniki za najboljšega promotorja in promotorko na stojnici, najvztrajnejšega promotorja na tržnici ter šole za najboljši nastop, najbolj izvirno povabilo, najboljšo kostumografijo, najbolj izvirno postavitev stojnice, najboljšo animacijo na stojnici, izvirno promocijsko gradivo, najbolj izvirno zeleno doživetje, najboljši spominek in za prilagojen program ljudem s posebnimi potrebami.

Vsi udeleženci sklepne prireditve festivala so prejeli praktične nagrade, najboljše ekipe pa bodo sponzorji projekta popeljali na turistične izlete po Sloveniji. Na Turistični zvezi Slovenije upajo, da se bodo letošnje projektne ideje uresničile v večjem številu in da jih ne bodo pospravili v predale, saj lahko turistične zgodbe mladih s svojo bogato vsebino popestrijo že obstoječo turistično ponudbo občin. Le prisluhniti jim je treba.

 

Turistična zveza Slovenije


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
26.10.2017 | Kultura
Prižgimo lučko pesniku
27.10.2017 | Tečaji in delavnice
Aranžiranje jesenskih ikeban

Bodite prvi pri oddaji mnenja.