Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

oblačno
Ponoči bo jasno, po nižinah in ob morju bo ponovno nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju do 12 stopinj C.
7°C | 23°C
sreda, 18.10.2017
9°C | 21°C
četrtek, 19.10.2017
10°C | 22°C
petek, 20.10.2017
9°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
12°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
23°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Priznanje za najboljše raziskovalno šolsko ......


OSNOVNA ŠOLA, OBVESTILA

| |
05.03.2016      22:37
A A

Priznanje za najboljše raziskovalno šolsko glasilo posvečeno zgodovinski temi v roke Osnovni šoli Simona Gregorčiča KobaridSlavčkov odmev med najboljšimi šolskimi publikacijami. Foto: OŠ Kobarid
Slavčkov odmev med najboljšimi šolskimi publikacijami. Foto: OŠ Kobarid
Deli:

Javni sklad RS za kulturne dejavnosti je ob letošnjem razpisu za najboljša osnovnošolska literarna glasila prejel pet publikacij iz štirih gimnazij ter štiriindvajset glasil iz sedemnajstih osnovnih šol, v katerih mladi predstavljajo svojo literarno ustvarjalnost. Največ je šolskih literarnih listov, kaže pa se tudi trend povečevanja števila tematskih številk in samostojnih publikacij (največ proznih knjižic in pesniških zbirk).

Strokovno komisijo sta sestavljala Miha Mohor, slovenist, soavtor osnovnošolskih učbenikov ter avtor priročnika o šolskih glasilih, ter Barbara Rigler, samostojna svetovalka JSKD za literaturo ter urednica revije Mentor.
Splošna ocena je, da je otroška literarna bera iz šolskega leta 2015/2016 kakovostna. Šolskih literarnih publikacij, ki se odlikujejo z jasnimi uredniškimi koncepti, je z leti vse več. Ocenjevalca nista iskala umetniških del ali mladih umetnikov; za stranmi publikacij sta se kakor arheologa trudila razpoznati pozitivne vplive sodobnega jezikovnega in literarnega pouka, delavnic ustvarjalnega pisanja, raznovrstnost projektnih in tematskih nalog, in kako mladi poglobljeno recepcijo šolskega in obšolskega branja prenašajo na svojo izkušnjo in ustvarjalnost. Seveda pa je bil v ospredju kriterij izvirnega otrokovega literarnega poskusa, saj uspešno mentorsko delo izhaja le iz otrokove avtentičnosti in je posredno.

Člana strokovne komisije ugotavljata, da se tematska pahljača šolskega spisja in obvladovanja besedilnih vrst širi, ob tem pa ostaja dovolj prostora za pristen otroški izraz. Danes so otroci z novimi elektronskimi pomagali sposobni napisati tudi daljše tekste, razvija se šolsko in družinsko založništvo. Nekaj tematskih številk tudi kaže, da so mentorji učence odlično usposobili za zapisovanje in zbiranje slovstvene folklore.

 

Med nagrajenimi šolami je tudi Osnovna šola Simona Gregorčiča Kobarid, ki je prejela priznanje za najboljše raziskovalno šolsko glasilo posvečeno zgodovinski temi. Pod mentorstvom Martine Kozorog Kenda je ustvarila posebno izdajo šolskega časopisa Slavčkov odmev, vezano na prvo svetovno vojno. Publikacija nas popelje med muzejske zbirke orožja in dokumentov, po zgodovinskih ulicah Kobarida, k pesnikom in pisateljem, ki so pisali o veliki moriji prve svetovne vojne, nam priporoči knjige na temo prve svetovne vojne, beremo fiktivna pisma materi s fronte v angleščini in prisluhnemo intervjuju s kustosom kobariškega muzeja.

Nagrajencem bodo priznanja in literarne nagrade podeljena v okviru prireditve Roševi dnevi v sredo, 16. marca v Osrednji knjižnici Celje.

Iskrene čestitke!


 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
26.10.2017 | Kultura
Prižgimo lučko pesniku

Bodite prvi pri oddaji mnenja.