Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 20.09.2018

jasno
Zvečer bodo še krajevne nevihte, ponoči se bo zjasnilo. Zjutraj bo pretežno jasno, po nekaterih kotlinah in dolinah bo megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 10 do 15, ob morju okoli 18°C.
16°C | 31°C
petek, 21.09.2018
15°C | 30°C
sobota, 22.09.2018
17°C | 26°C
nedelja, 23.09.2018
12°C | 25°C
Opozorila
Sreda, 19.9.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
31°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Predsednik republike vročil listine o častnem ......


DOGODKI

| |
05.07.2018      20:25
A A

Predsednik republike vročil listine o častnem pokroviteljstvu nad prireditvami ob 100. obletnici konca prve svetovne vojne


V sredo, 4. julija, je predsednik republike vročil listine o častnem pokroviteljstvu nad prireditvami ob 100. obletnici konca prve svetovne vojne. Med prejemniki tudi Občina Kobarid in sicer nad koncertom Bobni miru, ki bo 1. avgusta na Kobariškem trgu in Koncertom miru, ki bo 11. novembra v Drežnici. Listino o častnem pokroviteljstvom nad dogodkoma je v imenu Občine Kobarid prevzel direktor Simon Škvor.


foto: Nebojša Tejić / STA.
foto: Nebojša Tejić / STA.
Deli:

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je v sredo, 4.julija 2018 priredil sprejem ob vročitvi listin o častnem pokroviteljstvu nad prireditvami ob 100. obletnici konca prve svetovne vojne.

Leto 1918 je ena od ključnih prelomnic evropske in slovenske novejše zgodovine. Zaznamuje ga konec prve svetovne vojne, ki mu je sledilo politično preoblikovanje Evrope in nastanek vrste novih držav. Slovence je prva svetovna vojna zaznamovala kot posameznike in kot narod. Ljubezen do domovine se je za nekatere končala s smrtjo daleč od doma. O tem danes pričajo mnogi spomeniki na tujih tleh – nedavno so se jim pridružili tudi novi, denimo v Doberdobu v Italiji, Lvovu v Ukrajini, Gorlicah na Poljskem, ki jih je otvoril predsednik republike Borut Pahor.

Letos bomo z različnimi prireditvami obeležili 100. obletnico konca prve svetovne vojne. Zaokrožila jih bo sklenitev evropske zaveze za mir. Tako želimo spet in spet opominjati, da je mir edina prava izbira.

V nagovoru je predsednik republike zahvalil vsem, ki se bodo v letošnjem letu spominjali 100. obletnice konca prve svetovne vojne, ko bodo s svojimi prireditvami osvetlili srečo, ki jo je ob koncu vojne občutil človek, ter pospremili neskončno upanje človeštva, da bo enkrat zavladal trajni mir. »Vsi ti dogodki želijo nagovoriti sedanje in prihodnje rodove. Da smo dolžni, tudi zaradi žrtev, storiti vse, da nikoli ne dopustimo, da majhne nestrpnosti, kasneje manjši ali večji konflikti prerastejo v morije velikih razsežnosti,« je dejal predsednik Pahor in poudaril našo skupno odgovornost, da s svojim ravnanji, izjavami in zgledom negujemo medsebojno spoštovanje in razumevanje. »Vojna ni rešila problemov, ampak je povzročila nove,« je dejal predsednik Pahor. »Vse probleme moramo rešiti po mirni poti. Če ne bi verjeli v to osnovno premiso, ne bi verjeli, da vojn več ne bo,« je svoj nagovor zaključil predsednik Pahor in dodal, da s tem dogodkom slovenski javnosti pošiljamo sporočilo in upanje.

Listine o častnem pokroviteljstvu so prejeli organizatorji cikla skupno 14 prireditev, ki se bodo po državi odvijale tekom leta. To so: razstava "1918, ali nam prineseš MIR? Dolenjska in Dolenjci med prvo svetovno vojno" (organizator Dolenjski muzej), tradicionalna spominska slovesnost z mašo za padle v prvi svetovni vojni na Mrzlem vrhu pri Tolminu (organizator Društvo PESKI 1914 - 1917 Tolmin), spominska slovesnost pri Ruski kapelici pod Vršičem (organizatorji Društvo Slovenija Rusija, Veleposlaništvo Ruske federacije v Republiki Sloveniji, Občina Kranjska Gora), mednarodni umetniški projekt-simfonični koncert-Generacija 99 (organizator Evropski karierni center za umetnike Triple Bridge), razstava Jaroslav brda 1915–1917, Zgodba češkega vojaka na soški fronti (organizator Fundacija Poti miru v Posočju), razstava "Viktor Ullmann - Priča in žrtev apokalipse" (organizator Goriški muzej Kromberk – Nova Gorica), simpozij "Slovenski prelom 1918: naše pripombe k prevratni dobi" in predstavitev popisa padlih slovenskih vojakov v prvi svetovni vojni (organizatorji Inštitut za novejšo zgodovino nad simpozijem, Slovenska matica, Zgodovinski inštitut Milka Kosa ZRC SAZU), mednarodni koncert Bobni miru v Kobaridu (organizatorji Fundacija Poti miru v Posočju, Kobariški muzej, Občina Kobarid in Posoški razvojni center), Koncert miru v Drežnici (organizatorja Javni sklad RS za kulturne dejavnosti, območna izpostava Tolmin in Občina Kobarid), spominski pohod za mir h Krnskemu jezeru v spomin na žrtve prve svetovne vojne (organizator  Meddruštveni odbor Planinskih društev Posočja), slovesnost Poklon žrtvam prve svetovne vojne, projekt izgradnje pokopališke kapele, ki ponazarja slovensko-češko prijateljstvo (organizatorji Občina Bovec, Krajevna skupnost Soča Trenta, Veleposlaništvo Češke Republike v Republiki Sloveniji), razstavni projekt "Stoletnica Države Slovencev, Hrvatov in Srbov. 1918 - 2018" (organizator Narodni muzej Slovenije), spominska slovesnost ob 100.obletnici konca prve svetovne vojne v Javorci (organizatorji Občina Tolmin, Tolminski muzej, Fundacija Poti miru v Posočju), slovesnost mladih ob mednarodnem dnevu miru ob Pomniku braniteljev slovenske zemlje na Cerju (Slovenska nacionalna komisija za UNESCO).


Povzeto:
http://www.up-rs.si/up-rs/uprs.nsf/objave/FF9E0F240B6D1EA5C12582C0004BCDB1?OpenDocument0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.