Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.04.2018

jasno
Danes bo jasno. Pihal bo veter vzhodnih smeri, na Primorskem šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 22 do 27°C.
8°C | 27°C
petek, 20.04.2018
10°C | 28°C
sobota, 21.04.2018
10°C | 27°C
nedelja, 22.04.2018
8°C | 23°C
ponedeljek, 23.04.2018
9°C | 22°C
Opozorila
Četrtek, 19.4.2018 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
27°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Knjiga o ozkotirni železnici Kobarid - Čedad...


DOGODKI

| |
16.02.2017      7:00
A A

Knjiga o ozkotirni železnici Kobarid - ČedadDeli:

Kobariški muzej je izdal knjigo avtorjev Vojka Hobiča in Tadeja Brateta Vlakec – Trenino. Knjiga pripoveduje o malo znani ozkotirni železnici, ki je vozila na slovenskem ozemlju, pa nikdar ni bila slovenska.

Zgrajena je bila pred sto leti za potrebe oskrbovanja italijanske II. armade na Soški fronti. Proga širine tirnic 750 mm je bila zgrajena med Čedadom in Robičem, kasneje podaljšana do vasi Sužid. Po prvi svetovni vojni so jo leta 1921 zgradili vse do Kobarida. Za civilni promet je bila odprta 1. junija 1917 in je pomenila veliko pridobitev za prebivalstvo ob reki Nadiži, saj jim je omogočila lažji prihod v Čedad, Videm in naprej v Furlanijo. Čeprav je vozila počasi so se jo prebivalci razveselili. Napredek v avtomobilski industriji, počasnost, nesreče, ni bilo vlaganj v posodobitev, slabo upravljanje firme Societa' Veneta  in s tem povezane velike izgube so privedle do ukinitve in  s kraljevim odlokom dne, 28. septembra 1933 likvidacije..

Knjiga govori o enotnem kulturnem in gospodarskem prostoru Posočja in Beneške Slovenije, povezanosti prebivalstva na tem prostoru vse od poselitve,  meje ki je leta 1521 razdelila in zarezala med slovensko prebivalstvo na tem območju, do 20. decembra 2007 ko je padla meja med Italijo in Slovenijo in smo zaživeli v skupni Evropi, Evropi narodov brez meja.

V knjigi bodo bralci našli tudi veliko fotografskega materiala, zemljevidov, dokumentov in pripovedi ljudi, ki se delovanja železnice še spominjajo.

Predstavitve knjige se je udeležil tudi kobariški župan Robert Kavčič, ki ni skrival navdušenja nad izdano knjigo in zelo zanimivo predstavitvijo. Avtorjema je iskreno čestital in se jima zahvalil za ves vloženi trud, Kobariškemu muzeju pa za izdajo knjige.


Uradna predstavitev knjige je že bila in bo, zaradi izjemnega zanimanja ponovno danes, 16. februarja 2017, ob 18. uri v Kobariškem muzeju, kjer knjigo lahko tudi kupite.

Vojko Hobič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Smaragdni odsev
Številka: December 2017
Izšla: 12.12.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.