Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Nastajale bodo krajevne padavine, deloma kot plohe, na zahodu tudi nevihte. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo 26 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
15°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 29°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 26°C
petek, 30.06.2017
16°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
Opozorila
Torek, 27.6.2017 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
31°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

46.novoletno srečanje Slovencev Videmske ......


OBVESTILA

| |
19.01.2016      9:44
A A

46.novoletno srečanje Slovencev Videmske pokrajine in Posočja


V soboto, 16. januarja 2016, je v Tolminu potekalo 46. novoletno srečanje Slovencev Videmske pokrajine in Posočja. Organizatorji prireditve so tradicionalno trije Posoški župani in načelnik Upravne enote Tolmin.


46.novoletno srečanje Slovencev Videmske pokrajine in Posočja. Foto: arhiv Občine Tolmin
46.novoletno srečanje Slovencev Videmske pokrajine in Posočja. Foto: arhiv Občine Tolmin
Deli:

Letos je tradicionalno novoletno  srečanje Slovencev Videmske pokrajine in Posočja gostila Občina Tolmin. Uvodoma je zbrane pozdravil in nagovoril tolminski župan Uroš Brežan, ki je poudaril pomen srečanja in sodelovanja med Slovenci v Posočju in Videmski pokrajini.

Pozdrav iz zamejstva in predstavitev življenja ter delovanja Slovencev v Videmski pokrajini je zbranim prenesla kulturna delavka iz Kanalske doline Anna Wedam, ki je predstavila nekatere probleme, s katerimi se srečuje slovenska skupnost v Italiji na področju šolstva, preoblikovanja lokalne uprave, …

Slavnostni govornik, minister za zunanje zadeve Karl Erjavec, je poudaril pomen jezika in ob tem izpostavil dvojezično šolo v Špetru, ki se vsako leto lahko pohvali z večjim številom dijakov. Izrazil je upanje, da bo imela lokalna uprava posluh za prostorske potrebe šole in pozval k prizadevanju, da bi takšne šole zaživele tudi po drugih krajih Videmske pokrajine. 

S svojo udeležbo je organizatorje počastil tudi minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc. 


Letošnje Gujonovo priznanje, ki ga podeljujejo za zasluge pri ohranjanju slovenskega jezika in kultur, je prejel eden zadnjih Čedermacev, duhovnik Marino Qualizza, že desetletja tudi urednik zamejskega časopisa Dom. Po besedah načelnika UE Tolmin Zdravka Likarja Marino Qualizza s svojim pogumom spodbuja zamejske Slovence v Videmski pokrajini, da gojijo in ohranjajo svoj materni jezik, slovenščino in obenem drži živo žerjavico pod pepelom slovenskega življa tudi v najbolj oddaljenih krajih, kot je Dreka.


Za kulturni program so poskrbeli ustvarjalci z obeh strani meje - Komorni zbor Musica Viva, kvartet Napolitango in Bardski oktet, vezno besedo pa so prepletale pesmi posoških in zamejskih pesnic in pesnikov. 

Pred osrednjim dogodkom je na Občini Tolmin potekala okrogla miza, na kateri so se srečali župani z obeh strani meje. Glavna tema okrogle mize so bili čezmejni projekti, program sodelovanja med Slovenijo in Italijo za obdobje 2014-2020.


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
01.07. - 02.07.2017 | Družabni dogodki
Praznovanje praznika sv. Petra
28.06.2017 | Ostalo
Dogodek ob 26.letnici zavzetja "MMP Robič", 28. junij 1991
01.07. - 02.07.2017 | Družabni dogodki
Praznovanje praznika sv. Petra

Bodite prvi pri oddaji mnenja.