Alkoholiziranost je še vedno eden izmed glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometnih nesreč, predvsem tistih z najhujšimi posledicami. V preteklih letih lahko sicer spremljamo pozitiven trend zmanjševanja deleža alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč, vendar pa nam je lansko leto, ko se je število najhujših prometnih nesreč v povezavi z alkoholom ponovno povečalo, ponovno pokazalo, da je potrebno na tem področju nadaljevati in nadgraditi obstoječe aktivnosti.
Alkohol v prometu je odraz širšega okolja in je hkrati tudi javno zdravstveni problem. Poleg nadzora in kaznovanja je zato izrednega pomena opozarjanje na le-tega, osveščanje in izvajanje številnih preventivnih aktivnosti.
Pomembno je, da se v družbi jasno izoblikuje mnenje, da je alkohol splošni problem, ter da je potrebna ničelna toleranca do alkohola v prometu, v vseh vlogah tako med vozniki, kot tudi pešci in kolesarji.
Na Javni agenciji je akcija tudi del aktivnosti izvajanja nacionalne akcije in Nacionalnega programa varnosti cestnega prometa 2013 – 2022, ki sledi dvema osnovnima ciljema:
- zmanjšanje števila prometnih nesreč z soudeležbo alkohola in
- zmanjšanje števila mrtvih in hudo poškodovanih.
V Sloveniji je alkohola v prometu še vedno preveč. Sprejemljiva je le ničelna toleranca, ki jasno sporoča, da je tveganje zaradi alkohola v prometu preveliko. V lanskem letu je namreč zaradi alkoholiziranosti povzročitelja umrlo 38 oseb, 170 je bilo huje poškodovanih. Delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč znaša skoraj 10 %, povprečna alkoholiziranost pa je izredno visoka, več kot 1,4 promila. Verjetnost povzročitve prometne nesreče je pri alkoholiziranosti 1,1 promila skoraj 20-krat večja v primerjavi s treznim voznikom.
V letošnjem letu se agencija akciji pridružuje s svojimi aktivnostmi na lokalni ravni tudi v sodelovanju z 50 slovenskimi občinami, ki bodo z opozarjanjem, objavami v lokalnih glasilih in terenskih akcijah opozarjale in osveščale udeležence v prometu.
PREBERITE IN UPOŠTEVAJTE
S skupnim jasnim sporočilom želimo opozoriti udeležence v prometu:
- Alkohol v prometu je eden izmed glavnih dejavnikov tveganja udeležbe v prometni nesreči.
- Zavedajte se, da se že s prvim kozarcem alkohola slabšajo naše psiho-fizične sposobnosti za varno udeležbo v prometu.
- Nikoli ne vozite pod vplivom alkohola niti se ne vozite z voznikom, ki je užival alkohol.
- Tudi pri pešcih in kolesarjih je alkohol dejavnik tveganja, saj je vsako leto nekaj pešcev in kolesarjev, ki so utrpeli hude posledice v prometnih nesrečah zaradi alkohola.
Upoštevajte naslednja priporočila in tako prispevajte k manjši škodi zaradi alkohola:
- nikoli ne sodelujte v prometu pod vplivom alkohola, niti kot voznik, pešec ali kolesar,
- zmanjšajte količino popitega alkohola,
- bodite dober zgled otrokom in mlajšim, ter jim nikoli ne ponujajte alkohola,
- opozorite tudi druge, da ne sodelujejo v prometu pod vplivom alkohola, to je vaša moralna odgovornost.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Kontaktna oseba in dodatne informacije:
Javna agencija RS za varnost prometa, Mateja Markl, tel. 01/400–88–70,
e-naslov: pr@avp-rs.si , Mateja.Markl@avp-rs.si