Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 24.11.2017

pretežno oblačno
Danes se bo predvsem na Primorskem in Notranjskem oblačnost čez dan spet povečala. Drugod bo precej jasno. Popoldne bo ponekod spet zapihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 16°C.
6°C | 14°C
sobota, 25.11.2017
7°C | 14°C
nedelja, 26.11.2017
6°C | 8°C
ponedeljek, 27.11.2017
-5°C | 10°C
torek, 28.11.2017
-4°C | 8°C
Opozorila
Petek, 24.11.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Ministrica za okolje in prostor obiskala ......


OBČINSKE, OBVESTILA

| |
27.05.2015      15:14
A A

Ministrica za okolje in prostor obiskala KobaridŽupan je v družbi direktorja delegaciji MOP predstavil stanje v občini. Foto: Nataša Hvala Ivančič
Župan je v družbi direktorja delegaciji MOP predstavil stanje v občini. Foto: Nataša Hvala Ivančič
Deli:

V sredo, 27. maja 2015, je ministrica za okolje in prostor Irena Majcen skupaj z delegacijo MOP obiskala Kobarid. 

 

Na Občini Kobarid sta ministrico in njene sodelavce sprejela župan Robert Kavčič in direktor uprave Simon Škvor. Predstavila sta stanje in delo v občini in izpostavila določeno problematiko. Med njimi tudi deprivilegiran položaj lastnikov novih objektov po potresu leta 1976 v Posočju (in širše na vplivnem območju potresa), ki so se gradili brez izdanega gradbenega dovoljenja. Podlaga za gradnjo je bil zazidalni načrt ali skupinska lokacijska dokumentacija. Gradnja stanovanjskih objektov je bila močno poenostavljena, saj so izvajalci uporabljali izvedbeni načrt zgolj za tri variante hiš dveh proizvajalcev (Marles, Jelovica). Objekti, ki so se zgradili na podlagi Zakona o izjemnih ukrepih za pospešitev sanacije in obnove objektov na območjih, ki jih prizadene potres, se na podlagi aktualnega Zakona o graditvi objektov (ZGO-1) obravnavajo kot nelegalna gradnja, saj so bila dela izvedena brez veljavnega gradbenega dovoljenja. Lastniki objektov pa so, ne po svoji krivdi, v deprivilegiranem položaju pri ukrepih, ki so namenjeni občanom in zahtevajo kot obvezno prilogo gradbeno dovoljenje lastnika. Eden izmed trenutno bolj aktualnih ukrepov je ukrep za rabo obnovljivih virov energije in večjo učinkovitost stanovanjskih stavb na območju Republike Slovenije Slovenskega okoljskega javnega sklada, pri katerih je eden izmed pogojev za kandidiranje na javnem pozivu prav izdano gradbeno dovoljenje.

Župan je predlagal dopolnitev Zakona o graditvi objektov (ZGO-1) v smeri, ki bi upravnemu organu omogočila izdajo potrdila, da imajo objekti, zgrajeni v okviru popotresne obnove leta 1976, pridobljeno uporabno dovoljenje oziroma, da za objekte zgrajene na podlagi Zakona o izjemnih ukrepih za pospešitev sanacije in obnove objektov na območjih, ki jih prizadene potres 1976 leta, izdaja gradbenega dovoljenja ni bila potrebna.

 

V nadaljevanju je župan predstavil izvajanje ciljev Uredbe o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode v Občini Kobarid in ministrici na podlagi stanja podal pobude.

Občina Kobarid je redko naseljena občina, po številu prebivalstva spada med manjše, po površini pa je med večjimi v Sloveniji. Te karakteristike občini narekujejo da mora v skladu z zahtevami  Operativnega programa odvajanja in čiščenje odpadnih voda zgraditi večje število malih čistilnih naprav pod 2.000 EP oz. zgraditi dolge kanalizacijske vode do centralnih čistilnih naprav. Zaradi zahtev Uredbe o emisiji snovi pri odvajanju odpadne vode iz malih komunalnih čistilnih naprav,  je potrebno v vseh naseljih, ki so priključene na čistilno napravo manjšo od 2.000 EP, graditi ločene sisteme kanalizacije, saj se na take čistilne naprave ne sme dovajati meteorne vode. To za občino predstavlja zelo velike investicijske stroške potrebne za izgradnjo infrastrukture, za uporabnike pa velike obratovalne stroške.

Občina Kobarid bi morala za to, da bi izpolnila zahteve Operativnega programa in uredbenih določil po izgradnji čistilnih naprav ter potrebne kanalizacijske vode in vse rekonstrukcije investirati še blizu 13.000.000,00 EUR (pri tem niso všteta nekatera naselja, kjer bi morali prebivalci urediti male čistilne naprave). Pri tem  pa ob dejstvu, da Občina Kobarid v novem programskem obdobju 2014 – 2020 spada v zahodno kohezijsko regije, kjer investicijskih sredstev v komunalno infrastrukturo praktično ni, občina nima možnosti sofinanciranja investicij. Na podlagi tega je župan ministrici podal pobudo po ustreznejši regulatorni ureditvi, in sicer, da se ustrezno dimenzionirane večprekatne pretočne greznice smatra kot ekvivalent malim komunalnim čistilnim napravam ter pobudo po zagotovitvi ustrezne finančne podpore investicijskim projektom s strani države.

 

Ministrico sta seznanila tudi z izvedbo protipoplavne študije zahodnega in južnega oboda naselja Kobarid in nakazanimi protipoplavnimi ukrepi, ki bi potencialno lahko uredili stanje. Naselje Kobarid se sooča s pomanjkanjem ustreznega širitvenega prostora s stavbnimi zemljišči. Pridobitev ustreznega širitvenega prostora je za Kobarid razvojno nujen. V omenjenem območju je potencialna lokacija tudi južne obvoznice Kobarida, ki bi sprostila staro trško jedro težkega prometa. Protipoplavni ukrep bi uredil tudi poplavni status ribogojnice v Kobaridu in njen nadaljnji prostorski razvoj.

 

V nadaljevanju je župan predstavil pobudo čezmejnih sosednjih občin v sosednji Italiji, katero podpira tudi Občina Kobarid. Gre za ustanovitev čezmejnega parka Nadiža. Župan in direktor sta predstavila strategijo delovanja parka in k sodelovanju povabila Agencijo RS za okolje in Zavod za varstvo naravo. Osnovni namen parka Nadiža je vzpodbuditi ekonomski in družbeni trajnostni razvoj, institucionalno združevanje in najpomembnejše ohranjanje reke Nadiže.

 

Pred zaključkom srečanja je župan predstavil vzdrževanje vodotokov in hudournikov v občini. Glede na naravne karakteristike je občina Kobarid prepredena s hudourniškimi strugami. Hudourniški značaj imajo tudi nekateri večji vodotoki v zgornjih delih. Občina Kobarid izvaja monitoring in opozarja na sprotno vzdrževanje oz. sanacijo točk oz. območij, ki predstavljajo potencialno grožnjo degradacije. Posebno pozornost zagotovo zasluži reka Nadiž potok Bela z nizom umetnih pregrad, ki predstavljajo tudi kulturno dediščino.

 

Po sestanku na Občini Kobarid si je ministrica skupaj z delegacijo v spremstvu župana in direktorja občinske uprave ogledala interventna dela opravljena v skladu z Akcijskim načrtom interventnih aktivnosti zaradi poplav v občini Kobarid.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
November 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.11.2017 | Družabni dogodki
Izdelovanje adventnih venčkov
26.11.201 | Ostalo
CFMUNESCO 2017
03.12.201 | Ostalo
Miklavžev pohod na Krasji vrh

Bodite prvi pri oddaji mnenja.