Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 19.01.2018

delno oblačno
Popoldne bo precej jasno. Pihal bo jugozahodnik, ki se bo še nekoliko okrepil. Najvišje dnevne temperature bodo od 5 do 11 °C.
1°C | 11°C
sobota, 20.01.2018
0°C | 9°C
nedelja, 21.01.2018
0°C | 11°C
ponedeljek, 22.01.2018
-5°C | 7°C
Opozorila
Četrtek, 18.1.2018 ob 18h
Zvečer in v prvem delu noči na petek bodo najmočnejši sunki jugozahodnega vetra v višjih legah in po nižinah severovzhodne Slovenije lahko presegali hitrost 70 km/h.
1°C
11°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Spominska plošča v Stanoviščih


KULTURA

| |
29.04.2015      7:30
A A

Spominska plošča v Stanoviščih


Letos praznujemo sedemdeseto obletnico zmage nad nacifašizmom. Spomin na težke dni krajanov vasi Stanovišče, ki so jim Nemci leta 1945 drugič požgali vas in jih odpeljali v Borjano ter jih tam pobili, je sedaj zabeležen tudi v starem delu vasi Stanovišče.


Slavnostna govornica je bila domačinka Ana Marija Filipič.
Slavnostna govornica je bila domačinka Ana Marija Filipič.
Deli:

V nedeljo, 26. aprila 2015, je Krajevna organizacija ZB za vrednote NOB Kobarid, Združenje borcev za vrednote NOB Bovec, Kobarid, Tolmin skupaj s Krajevno skupnostjo Breginj in Občino Kobarid, odkrila spominsko ploščo ob 70-letnici požiga vasi Stanovišče. Zbrani množici domačinov so se pridružili številni gostje od vsepovsod, tudi predstavniki protifašističnega združenja ANPI iz sosednje Italije.

 

V času 2. svetovne vojne sta bili v Posočju požgani dve vasi, ki sta  plačali velik krvni davek svobodi.

10. oktobra 1943 so Nemci v vasi Strmec pod Predelom ustrelili šestnajst domačinov in vas v celoti požgali. Druga vas, Stanovišče, je bila požgana dvakrat.  Prvič ob koncu Kobariške republike, 2. novembra 1943 in drugič le osemdeset dni pred koncem druge svetovne vojne, 19. februarja 1945,  ko so za hišami v vasi ostali le zidovi ter pepel. Življenje je izgubilo enajst domačinov.

Kruta usoda je vas in njeno prebivalstvo ponovno prizadela leta 1976, ko je Furlanski potres močno prizadel prav Breginjski kot. Hiše v stari vasi so bile tako močno poškodovane, da so kasneje, nekaj sto metrov nižje, zgradili novo vas z montažnimi  hišami.

 

Nedeljsko dopoldne je v starem delu vasi Stanovišče minilo v mirnem prijetnem vzdušju. Domačini, borci NOB in mladi so pozdravili domačina Staneta Modrijančiča, ki je kot dvanajstletni otrok doživel krutost požiga vasi. Čakal je v vrsti, da ga Nemci odpeljejo in ustrelijo, vendar je po srečnem naključju ostal v vasi in je danes živa legenda tega okrutnega dejanja. Spominska plošča je spomin na zločin, ki se je zgodil nad nedolžnim prebivalstvom vasi Stanovišče in opomin, da se takšna okrutna dejanja več ne ponovijo. Odkril jo je gospod Modrijančič.

Slavnostna govornica je bila domačinka Ana Marija Filipič, ki danes živi v Trzinu, vendar se v vas rada vrača. Prisotne je pozdravil in nagovoril tudi župan Občine Kobarid Robert Kavčič. 

 

Kulturni program so sooblikovali učenci OŠ Simona Gregorčiča Kobarid podružnične šole Breginj, pevke Ženskega pevskega zbora Sedlo in recitator.

 

Tekst in foto:

Vojko Hobič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Smaragdni odsev
Številka: December 2017
Izšla: 12.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.01.2018
Danes ni dogodkov.
19.01.2018 | Kultura
Pustne ustvarjalne delavnice
26.01.2018 | Kultura
Pustne ustvarjalne delavnice
26.01.2018 | Kultura
Ura pravljic z Lisico Mico

Bodite prvi pri oddaji mnenja.