Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

delno oblačno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
7°C | 17°C
torek, 24.10.2017
2°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 20°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
8°C | 18°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
7°C
17°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Nježna hiša v Jevščku odprla svoja vrata


KULTURA

| |
28.03.2015      22:10
A A

Nježna hiša v Jevščku odprla svoja vrata


V četrtek, 26. marca 2015, je Občina Kobarid, z uradnim odprtjem Nježne hiše z informacijsko točko, zaključila svoj del čezmejnega projekta Kulturna dediščina v zbirkah med Alpami in Krasom - ZBORZBIRK.


Nježna hiša z informacijsko točko v vasi Jevšček.
Nježna hiša z informacijsko točko v vasi Jevšček.
Deli:

V najstarejši hiši v vasi Jevšček pod Matajurjem je v času od 1894 do 1974 živela Jožefa Matelič - Pepa. Že kot otrok je garala in skrbela za mamo na postelji. Tik pred vojno se je, stara komaj 20 let, poročila s sosedom Alojzom Zabreščakom - Gočinom. Kmalu po poroki so Alojza vpoklicali in na hitro je postala vdova. Odela se v črno in tako ostala do svoje smrti.

 

Nježno hišo je odkupila Občina Kobarid in jo v sklopu evropskega projekta ZBORZBIRK obnovila ter v vasi ohranila eno redkih etnoloških zapuščin, ki prikazuje nekdanji način življenja na Livškem. V notranjosti hiše je restavrirana črna kuhinja, izba s pečjo z žganimi glinenimi pečnicami, mizo in skrinjo ter dve sobi s posteljo. V kleti so svinjak in kokošnjak z leso in ohranjenim koritom ter prostor za shrambo orodja. Hiša je grajena z lokalnim kamnom in prekrita s slamo. Za hišo pa je z leso ograjen zeliščni vrt.

 

Obnova Nježne hiše, ki je razglašena za kulturni spomenik lokalnega pomena, je potekala pod strokovnim vodstvom Zavoda za varstvo kulturne dediščine, Območna enota Nova Gorica. Konservatorska svetovalka Andrejka Ščukovt je na otvoritvenem dogodku, skupaj z arhitektko Jasmino Šavli Lapanja, predstavila  potek obnove hiše, ki je bila že v zelo slabem stanju. Izrazila je zadovoljstvo, da se je obnova uspešno zaključila in ponosno predala ključ kobariškenu županu Robertu Kavčiču.

 

Vrednost celotnega projekta za Občino Kobarid znaša 240.000 evrov, od tega se pričakuje 120.000 evrov nepovratnih sredstev. Hišo si zainteresirani lahko ogledajo po predhodni dogovoru s Turistično-informacijskem centrom Kobarid.

 

Projekt ZBORZBIRK, katerega vodilni partner je Znanstvenoraziskovalni center SAZU, je namenjen strokovni obdelavi, ovrednotenju in promociji kulturne dediščine v Kanalski dolini, Reziji, Nadiških dolinah, Terskih dolinah, v Gornjesavski dolini, na Kobariškem, Kambreškem, Ligu in v Brdih. Projekt združuje tako zasebne zbiralce kot strokovnjake. Projekt in partnerstvo je zasnovala dr. Mojca Ravnik.

 

Prilagamo slike iz otvoritvenega dogodka.

 

Foto: Nataša Hvala Ivančič

 

 


  

 

 


 


 


 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.