Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 26.06.2017

jasno
Danes bo precej jasno, dopoldne bo po nekaterih nižinah še nekaj megle ali ostankov oblačnosti. Najvišje dnevne temperature bodo od 26 do 31 stopinj C.
17°C | 31°C
torek, 27.06.2017
17°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
19°C | 29°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 25°C
petek, 30.06.2017
17°C | 26°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
31°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

5. Ladin večer v Kobaridu


KULTURA, DRUŠTVA

| |
05.11.2015      12:00
A A

5. Ladin večer v KobariduFoto: Milan Gruntar Micky
Foto: Milan Gruntar Micky
Deli:
V petek, 30. oktobra, je čezmejno Kulturno društvo Nit – Posočje, Benečija, Rezija, v Domu Andreja Manfrede v Kobaridu priredilo letos že peti Ladin večer – glasbeno literarni recital ljubezenske poezije.

Ladin večer je svoje ime dobil po staroslovanski boginji poletja - Ladi. Pripisovali so ji tudi skrb za ljubezen in mladost. Od boginje Vesne je prejela štafetni ogenj pomladi in z njim razsvetlila dan, da se je narava lahko razcvetela. Ladin večer je zato vsako leto prirejen v jeseni, ko moč Ladinega ognja pojenja in se nad naravo zgrinja tema, ki nas vabi k počitku, da z obujanjem spomina na ljubezen vnese nekaj topline v hlad jesenskega večera.

To je Kulturnemu društvu Nit letos uspelo na nekoliko drugačen način. V duhu njihovega praznovanja so letošnji večer v celoti posvetili spominu tako na domače kot na tuje pesnice in pesnike, ki letos praznujejo ali bi praznovali jubilej na 5 ali 0. Med njimi so se znašli Dante Alighieri, Emily Dickinson, Charles Bukowski, William Butler Yeats, Ciril Zlobec, Neža Maurer, Niko Grafenauer in drugi. Člani društva so izbrane pesmi recitirali tako v slovenskem kot v originalnem jeziku (italijanščini in angleščini), posebej za to priložnost pa so napisali čisto nove pesmi na skupno temo “to je vedno tako, kadar ljubimo”, povzeti po pesmi Neže Maurer. K sodelovanju so povabili tudi zunanje ljubiteljske pesnike in nastala je knjižica, katero je v dar prejel vsak obiskovalec večera.

Za popestritev dogodka so medse povabili mladega in svojevrstnega pesnika Kobrowskega, ki je letos praznoval 35 let in je bil tako najmlajši predstavnik med jubilanti, katerim je bil večer posvečen. Tako so obiskovalci večera lahko prisostvovali pravemu zgodovinskemu pregledu pesniških slogov in doživljanja ljubezni tja od leta 1265 z Dantejem pa do danes s pesmimi Kobrowskega.

Za romatnično vzdušje v insceniranem salonu iz leta 1850 sta z brezhibno interpretacijo samospevov izpod prstov Rachmanina, Faureja in Bojana Glavine poskrbeli sopranistka Marjetka Luznik in pianistka Tanja Šterman.

Tistim, ki ste Ladin večer zamudili, naj zaupamo, da se bo še letos ponovil na Livku in kasneje morda še kje. Ne zamudite tega malce drugačnega, a še vedno izredno intimnega recitala ljubezenske poezije.


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
01.07. - 02.07.2017 | Družabni dogodki
Praznovanje praznika sv. Petra
28.06.2017 | Ostalo
Dogodek ob 26.letnici zavzetja "MMP Robič", 28. junij 1991
01.07. - 02.07.2017 | Družabni dogodki
Praznovanje praznika sv. Petra

Bodite prvi pri oddaji mnenja.