Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 18°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
8°C | 18°C
torek, 24.10.2017
3°C | 20°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
18°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

5. Ladin večer v Kobaridu


KULTURA, DRUŠTVA

| |
05.11.2015      12:00
A A

5. Ladin večer v KobariduFoto: Milan Gruntar Micky
Foto: Milan Gruntar Micky
Deli:
V petek, 30. oktobra, je čezmejno Kulturno društvo Nit – Posočje, Benečija, Rezija, v Domu Andreja Manfrede v Kobaridu priredilo letos že peti Ladin večer – glasbeno literarni recital ljubezenske poezije.

Ladin večer je svoje ime dobil po staroslovanski boginji poletja - Ladi. Pripisovali so ji tudi skrb za ljubezen in mladost. Od boginje Vesne je prejela štafetni ogenj pomladi in z njim razsvetlila dan, da se je narava lahko razcvetela. Ladin večer je zato vsako leto prirejen v jeseni, ko moč Ladinega ognja pojenja in se nad naravo zgrinja tema, ki nas vabi k počitku, da z obujanjem spomina na ljubezen vnese nekaj topline v hlad jesenskega večera.

To je Kulturnemu društvu Nit letos uspelo na nekoliko drugačen način. V duhu njihovega praznovanja so letošnji večer v celoti posvetili spominu tako na domače kot na tuje pesnice in pesnike, ki letos praznujejo ali bi praznovali jubilej na 5 ali 0. Med njimi so se znašli Dante Alighieri, Emily Dickinson, Charles Bukowski, William Butler Yeats, Ciril Zlobec, Neža Maurer, Niko Grafenauer in drugi. Člani društva so izbrane pesmi recitirali tako v slovenskem kot v originalnem jeziku (italijanščini in angleščini), posebej za to priložnost pa so napisali čisto nove pesmi na skupno temo “to je vedno tako, kadar ljubimo”, povzeti po pesmi Neže Maurer. K sodelovanju so povabili tudi zunanje ljubiteljske pesnike in nastala je knjižica, katero je v dar prejel vsak obiskovalec večera.

Za popestritev dogodka so medse povabili mladega in svojevrstnega pesnika Kobrowskega, ki je letos praznoval 35 let in je bil tako najmlajši predstavnik med jubilanti, katerim je bil večer posvečen. Tako so obiskovalci večera lahko prisostvovali pravemu zgodovinskemu pregledu pesniških slogov in doživljanja ljubezni tja od leta 1265 z Dantejem pa do danes s pesmimi Kobrowskega.

Za romatnično vzdušje v insceniranem salonu iz leta 1850 sta z brezhibno interpretacijo samospevov izpod prstov Rachmanina, Faureja in Bojana Glavine poskrbeli sopranistka Marjetka Luznik in pianistka Tanja Šterman.

Tistim, ki ste Ladin večer zamudili, naj zaupamo, da se bo še letos ponovil na Livku in kasneje morda še kje. Ne zamudite tega malce drugačnega, a še vedno izredno intimnega recitala ljubezenske poezije.


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
26.10.2017 | Kultura
Prižgimo lučko pesniku
27.10.2017 | Tečaji in delavnice
Aranžiranje jesenskih ikeban

Bodite prvi pri oddaji mnenja.