Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Danes bo pretežno jasno, v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
9°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
5°C | 17°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
petek, 27.10.2017
8°C | 18°C
sobota, 28.10.2017
6°C | 14°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 9h
Severni veter bo zjutraj in deloma dopoldne ponekod pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v višjih legah v sunkih presegal hitrost 70 km/h.
9°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo Osnovna šola

230-LETNICA ŠOLSTVA V CIRKOVCAH


OSNOVNA ŠOLA

| |
14.05.2016      21:11
A A

230-LETNICA ŠOLSTVA V CIRKOVCAHDeli:

 26. aprila je na OŠ Cirkovce potekala prireditev ob 230-letnici šolstva. Slavje je bilo   namenjeno šoli, ki je odločilno zaznamovala življenje številnih rodov na tem delu Dravskega polja. S svojo prisotnostjo so nas počastili državna sekretarka na MIZŠ dr.  Andreja Brle Lakota, generalni direktor direktorata za osnovno šolo mag. Gregor Mohorčič, župan občine Kidričevo g. Anton Leskovar, predstavnica zavoda za šolstvo OE Maribor ga. Milena Kerndl, častni občan občine Kidričevo g. Zdenko Kodrič, podžupan občine Kidričevo g. Bogdan Potočnik, farni župnik g. Janko Strašek, bivši ravnatelj g. Bogomir Jurtela, upokojeni in nekdanji delavci naše šole ter številni obiskovalci, ki so večnamensko dvorano napolnili do zadnjega kotička.

 

Ob tej priložnosti smo v šolski avli pripravili priložnostno razstavo, kjer je prikazana učilnica nekoč z opremo, starimi učbeniki in učnimi pripomočki. Ob učilnici so razstavljeni učni pripomočki, ki so jih, ko še ni bilo računalnikov, uporabljali pri pouku za lažjo ponazoritev učne snovi. Razstavo spremljajo fotografije vasi Cirkovce, šolske stavbe in skupinske fotografije oddelkov in različnih dejavnosti na šoli iz različnih obdobij. Najstarejša fotografija sodi v leto 1902. Predstavili so se nam umetniki, tisti, ki ustvarjajo na likovnem in fotografskem področju in so obiskovali našo šolo, in še vedno ustvarjajo. S svojimi likovnimi stvaritvami pa so razstavo dopolnili tudi učenci naše šole. Na ogled smo postavili tudi dela pisatelja in bivšega učenca naše šole Zdenka Kodriča.

 

Z izvirno prireditvijo so se širšemu občinstvu, ki je napolnilo večnamensko dvorano do zadnjega kotička, predstavili učenci naše šole. Učenci od 1. do 5 razreda so nam na svojevrsten način prikazali različne šolske in obšolske dejavnosti ter pomembne dogodke  v povezavi s šolanjem nekoč in danes. Predstavila sta se tudi oba pevska zbora, otroška folklorna skupina in nekateri posamezniki. Na prireditvi so nastopile tudi Vesele Polanke in pevci veteranske folklorne skupine. Ves program pa sta domiselno povezovala Tomaž in Lovro, ki sta predstavljala učenca nekoč in danes.

 

Šolska kronika Osnovne šole Cirkovce žal sega le v leta po drugi svetovni vojni, vendar je tedanji upravitelj Ivo Jančič strnil zapise tudi iz preteklih let, iz katerih lahko razberemo, da je bila šola v Cirkovcah ustanovljena leta 1786. O tem priča tudi dokument z letnico ustanovitve šole, ki ga hranijo v Zgodovinskem arhivu na Ptuju. Prva šolska stavba je bila lesena in je stala sredi vasi nasproti cerkve. Bila je enooddelčna za 60 učencev. Šolski okoliš je obsegal vasi kot danes in še vas Gorico, ki danes ni več v našem šolskem okolišu.

Popis stanja v šolstvu za leto 1811 poroča, da je bila v župniji Cirkovce prostorna stavba, imeli so učitelja pomočnika in preko 40 učencev. Leta 1869 je šolstvo prevzela država ter uvedla šolsko obveznost za vse otroke do 14. leta starosti. Pouk za dečke in deklice je potekal skupaj, imeli so verouk, učili pa so se tudi pisati, brati in računati. Glavni vzrok za slab obisk pouka pa je bila velika potreba po delavcih pri kmetih in zemljiških gospodih. Šola je postala dvooddelčna. Leta 1872 je prvotno šolsko poslopje, ki je bilo pri cerkvi, pogorelo in že naslednje leto je bila sezidana nova šola. Pouk je vse do leta 1886 potekal v nemškem jeziku.

 

Stara šola sredi vasi je postala pretesna in leta 1900 so zgradili novo šolsko poslopje na koncu vasi, ki je prerasla v petoddelčno šolo. Del starega poslopja je še sedaj lepo vključen v modernejši izgled šole, ki je bila povsem obnovljena leta 2004.

Pred drugo svetovno vojno so se pod vodstvom upravitelja Iva Jančiča začele razvijati tudi številne izvenšolske dejavnosti, od gospodinjskega in šiviljskega tečaja, pevskega zbora do številnih delovnih akcij. Med vojno ni bilo napredka, ponovno se je poučevalo v nemškem jeziku. Šolska zgradba je ostala cela, le vse slovenske knjige so zgorele na grmadi. Po vojni so imeli učitelji velike težave, ker je bila večina otrok nepismenih, saj so se nemški učitelji trudili, da bi jih ponemčili in tako večina otrok na koncu ni znala ne nemško ne slovensko. V šolskem letu 1946/47 se je pričel redni pouk z upraviteljem Lojzetom Knafelcem. Šola je postala sedemletna in jo je obiskovalo 293 učencev. V letih 1968–1970 se je pričel delni predmetni pouk in bili so tudi prvi začetki male šole. V šolskem letu 1974/75 je dolžnost ravnatelja prevzel takratni učitelj na šoli Bogomir Jurtela. Prag vrtca so prvi otroci prestopili v šolskem letu 1977/78. Ob občinskem prazniku pa je bila uradna otvoritev Doma krajanov Cirkovce, v katerem je bila za tedanje čase sodobno urejena telovadnica za pouk športne vzgoje. Leta 2001 je Občina Kidričevo začela z gradnjo sodobne telovadnice z vsemi spremljajočimi objekti ob OŠ Cirkovce.

 

V šolskem letu 2003/2004 se je v vse šole v Sloveniji začela uvajati devetletna osnovna šola. To se je zgodilo tudi v Osnovni šoli Cirkovce. Leta 2003 je bila otvoritev večnamenske dvorane, ki jo uporabljajo učenci za pouk, pa tudi ostala športna in kulturna društva za svoje delo. Oktobra 2003 se je začela gradbena prenova stare večnamenske dvorane in šolske kuhinje ter prostorov vrtca. Otvoritev novih in prenovljenih prostorov s ponovno prisotnostjo ministra za šolstvo dr. Slavka Gabra je bila v septembru 2004.  

 

Šola je do danes doživela in preživela marsikaj, sprejela je veliko število novih in novih generacij, mladih ljudi z njihovimi sanjami, željami in mladostniškimi težavami. Vsaka generacija je imela svoje poglede na svet, a bistvo ostaja še danes enako: vzgajanje in izobraževanje za samostojno življenje. Vsem mladim umom, ki danes obiskujejo Osnovno šolo Cirkovce, želim, da bi se v njej počutili lepo in se skrbno ter zavzeto učili. Učiteljicam, učiteljem in ostalemu strokovnemu osebju pa mnogo marljivih in pridnih učencev, da bodo spomini na dneve v šolskih učilnicah prijetni.

 

Za uspešno prehojene poti (daljše ali krajše) se iskreno zahvaljujem vsem, ki ste kdajkoli soustvarjali življenje šole. Hvala vsem zaposlenim, staršem, učencem, krajankam in krajanom, Občini Kidričevo, skratka vsem, ki vsak na svoj način skrbite za učni proces in samo šolo ter ji dajete energijo, da lahko živi in se razvija še za mnoge generacije. Naša pozitivna naravnanost, strokovnost, razumevanje in usmerjenost v skupne cilje nas vodijo na še dolgo in odgovorno pot, da opravimo svoje poslanstvo

 

Ivanka Korez,

ravnateljica OŠ Cirkovce
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI OŠ CIRKOVCE? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


OŠ CIRKOVCE
OŠ CIRKOVCE
CIRKOVCE 47
Tel:(02) 789 00 10
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.