Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 20.09.2018

pretežno jasno
Popoldne bo povečini sončno. V hribovitem svetu ni povsem izključena kakšna kratkotrajna ploha ali nevihta. Najvišje dnevne temperature bodo od 24 do 28, na Primorskem do 30 °C.
14°C | 27°C
petek, 21.09.2018
13°C | 29°C
sobota, 22.09.2018
13°C | 14°C
nedelja, 23.09.2018
7°C | 22°C
ponedeljek, 24.09.2018
13°C | 23°C
Opozorila
Četrtek, 20.9.2018 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
27°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

Vitezi krvodajalci – Krajevna organizacija ......


PROSTOVOLJSTVO

| |
09.03.2018      9:11
A A

Vitezi krvodajalci – Krajevna organizacija Rdečega križa Cirkovce


KRVODAJALSTVO je najbolj humana veja človeštva – daruješ del sebe in si srečen, da pomagaš ohranjati človeško življenje. Ničesar ne zahtevaš za protiuslugo.


Skupinska za spomin na velik dan na Transfuziji Ptuj
Skupinska za spomin na velik dan na Transfuziji Ptuj
Deli:

Pred dobrimi sedemdesetimi leti se je v nekdanji Krajevni skupnosti Cirkovce ustanovila Krajevna organizacija Rdečega križa. Povod je bilo KRVODAJALSTVO. Od takrat dalje je v našem okolju ta humana dejavnost redno prisotna. Seveda pa so potrebe narekovale tudi delovanje na drugih področjih, kot je zdravstvenopreventivno, v zadnjem času pa je vedno večja potreba po pomoči pri preživetju materialne, socialne in tudi zdravstvene stiske. Tu je država POPOLNOMA ODPOVEDALA in je zadovoljna, ker ima toliko humanitarcev, ki rešujejo njene prebivalce. Mi pa VZTRAJAMO, gasimo plamenčke in čakamo, da bo vajeti vzel v roke nekdo, ki mu bo pomemben ČLOVEK …

V dobrih starih časih so politiki cenili to gesto in so krvodajalcem priznali nekatere privilegije, danes pa …

V KO RK Cirkovce imamo SRČNE ljudi – 361 krvodajalcev. Vsako leto pristopi do 10 novih mladih, tako moških kot žensk. Srečni smo, da živimo v tako prijaznem okolju in da komisija za krvodajalstvo v naši organizaciji dela zelo uspešno.

Ko krvodajalec daruje kri 100-krat, dobi naziv VITEZ krvodajalstva.

V KO RK Cirkovce z veseljem povemo, da imamo že 11 vitezov, samo v preteklem letu smo pridobili 4.

Vsak krvodajalec nam je zelo pomemben, vendar je prav, da imenujemo tiste, ki so že več desetletij naši člani in so darovali kri 100- in večkrat:

 1. MARTIN GOLENKO
 2. FRANC TRČKO
 3. OSKAR ŠTURM
 4. PETER PETEK
 5. BRANKO FRLEŽ
 6. JOŽE FRANGEŠ
 7. DARIJAN PREDIKAKA
 8. STANKO ZAJC
 9. ANTON STRMŠEK
 10. MARJAN MILINOVIČ
 11. ANTON VALENTAN

HVALA, KER NISTE ODNEHALI IN POZABILI NA VSE TISTE, KI POTREBUJEMO vašo kri. Vi ste pripomogli, da lahko še naprej ustvarjamo, živimo z družino, se veselimo in se skušamo z dobrimi dejanji zahvaliti za vaše humano dejanje.

Martin Golenko,
predsednik Komisije za krvodajalstvo KO RK Cirkovce


Vsakemu vitezu namenimo nekaj besed, da ga tudi širše spoznajo. Tako bi tudi tokrat povedal nekaj stavkov o zadnjih treh vitezih.

 

ANTON STRMŠEK

Rojen 18. 3. 1961, prebiva v Zg. Jablanah.

Kri je pričel dajati v JNA, vsi ostali odvzemi so bili v Bolnici Ptuj. Krvodajalstvo je začel najprej kot druženje, ki je prešlo v neko obvezo, ker je čutil, da s tem nekomu pomaga, mu rešuje življenje.

Povedal nam je: »Nekdo potrebuje mojo kri – to je pomoč sočloveku, ta zavest mi veliko pomeni in me osrečuje. Po odvzemu se počutim bolje – zadovoljen, obenem pa je to tudi nekakšen pregled zdravja. Samo zdrav si lahko krvodajalec. Po moji poti gre tudi sin. Do sedaj sem daroval kri 101-krat in bom tudi nadaljeval do 65. leta, če mi bo zdravje to dovoljevalo.«

 

MARJAN MILINOVIČ

Rojen 10. 9. 1961, prebiva v Cirkovcah.

Tudi on je pričel dajati kri v JNA – 3-krat, nato pa kot miličnik v Ljubljani in Celju. Sedaj pa v Bolnici Ptuj.

Na začetku mu je veliko pomenilo druženje s prijatelji, sedaj pa se vedno bolj zaveda pomena pomoči sočloveku in ohranjanja življenj, zato nadaljuje to pot. Ostal bo krvodajalec, dokler bo lahko daroval.

 

ANTON VALENTAN

Rojen 4. 8. 1962, prebiva v Starošincah.

Kot mnogi v tistem času je tudi on najprej 3-krat daroval kri v JNA. Vse ostalo pa v Bolnici Ptuj.

Povedal je: »Kri sem najprej daroval zaradi druženja, sedaj pa zaradi humanosti. Pomagati sočloveku s to življenjsko tekočino navdaja s ponosom. Res pa je tudi to, da nikoli ne vemo, če je tudi kdo od nas ali bližnjih kdaj ne bo potreboval. Kri bom daroval, dokler mi bo to zdravje dovoljevalo, ali pa do starostne omejitve. Vsake 3 mesece že čutim potrebo po odvzemu. Do sedaj sem daroval kri 100-krat.«

Razen g. Antona V. so krvodajalci tudi njegova sinova, snaha in nečak. Tako so ob zadnjem odvzemu bili istočasno najštevilčnejša družina.

 

Martin Golenko,
predsednik Komisije za krvodajalstvo KO RK Cirkovce
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kidričevo!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!