Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 23.06.2018

pretežno oblačno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno, zjutraj bo po nekaterih nižinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 10, na Primorskem od 11 do 14 °C.
9°C | 21°C
nedelja, 22.06.2018
14°C | 19°C
ponedeljek, 24.06.2018
13°C | 21°C
torek, 25.06.2018
12°C | 22°C
sreda, 26.06.2018
12°C | 24°C
Opozorila
Petek, 22.6.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Prvič na folklornem festivalu zaigrali ......


KULTURA

| |
31.08.2016      11:39
A A

Prvič na folklornem festivalu zaigrali SlovenciTako so v Ugljeviku zaplesali cirkovško "Pobreško polko".
Tako so v Ugljeviku zaplesali cirkovško "Pobreško polko".
Deli:

"Glasba daje dušo vesolju, krila umu, polet domišljiji in šarm ter veselje do življenja," je zapisal znameniti grški mislec Platon. Tamburaši Prosvetnega društva Cirkovce se popolnoma strinjamo z njim, saj igramo glasbo, ki nam zapolni vse prej zapisano. V čast si štejemo, da je lahko Tamburaški orkester Cirkovce (TOC) kot doslej sploh prvi izključno glasbeni gost nastopil na 7. Folklornem festivalu v Bosni in Hercegovini. Seveda nam ni bilo težko, ko smo se v sredo, 20. julija, morali zgodaj zjutraj odpraviti na dolgo pot proti kraju Ugljevik.

Naš dirigent Drago Klein je posebej za ta nastop napisal dve priredbi, ki smo jih predstavili publiki. Prva je bila tradicionalna cirkovška folklorna skladba "Pobreška polka" in druga zelo posrečena mešanice slovenske "Sestavljene polke" in bosanske narodne "Užiško kolo". Cirkovce so znane širom po svetu ravno zaradi folklorne skupine in prav je, da smo na festivalu odigrali pravo cirkovško skladbo. Skupaj s folklornimi skupinami iz Slovaške, Madžarske, Poljske, Srbije in domačega Ugljevika smo tri dni popestrili vsakdanje dogajanje na ulicah ter domačinom pokazali delček svoje lastne kulture. Prvi večer smo se zbrali na mestnem trgu, kjer sta naša folklorista na odru učila gledalce in druge udeležence festivala že prej omenjeni ples "Pobreška polka". Zbranim smo zaigrali še nekaj slovenskih ljudskih in zimzelenih melodij, ki jih je vokalno obogatila naša tamburašica Lara Brglez, ter na koncu navdušili publiko z vsem znano skladbo "Na Golici". V četrtek dopoldan smo imeli čas, da smo si ob vodenju domačina g. Živana Rikića, ki že vrsto let živi v Mariboru, ogledali tamkajšnje kraje in njihove znamenitosti. Po dolgih in vročih urah na nogah smo si popoldne privoščili še kratko ohladitev v tamkajšnjem kopališču. Vrhunec dogajanja pa je bila povorka, kjer smo se skupine sprehodile dober kilometer po mestnih ulicah. Tamburaši smo v povorki igrali, folklorni par pa je našo glasbo spremenil v plesne korake. Po predstavitvi po ulicah se je dogajanje preselilo na oder mestnega trga, kjer smo pred skoraj 2000 ljudmi odigrali še nekaj skladb. Po pričakovanju je največji aplavz požela priredba slovenske in bosanske narodne skladbe. Nastop smo zaključili z Avsenikovo "Slovenija, od kod lepote tvoje", kjer sta za mikrofone prijela Lara Brglez in dirigent Drago Klein. Ob zaključku festivala je TOC v zahvalo za povabilo izročil darilo orkestra g. Spomenku Novakoviću, umetniškemu vodji KUD Rudar, ter darilo Občine Kidričevo načelniku občine Ugljevik g. Vasiliju Periću. Po končanem festivalu smo člani TOC zaključili v prijetni družbi vseh nastopajočih skupin, s katerimi smo ne glede na narodnost, jezik, ki ga govorimo, ali starost navezali nova prijateljstva. Naslednje jutro smo utrujeni, a srečni zapustili Ugljevik s še eno izkušnjo več ter z mnogimi lepimi spomini.


Eva Frangež
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kidričevo!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.06.2018
Danes ni dogodkov.
30.06.2018 | Družabni dogodki
VRTNA VESELICA - ŠD ŠIKOLE *** 10 let ***
30.06.2018 | Družabni dogodki
VRTNA VESELICA - ŠD ŠIKOLE *** 10 let ***

Bodite prvi pri oddaji mnenja.