Logo MojaObčina.si

Kidričevo

DANES
21°C
5°C
JUTRI
20°C
5°C
Deli
5164

Prvič na folklornem festivalu zaigrali Slovenci

"Glasba daje dušo vesolju, krila umu, polet domišljiji in šarm ter veselje do življenja," je zapisal znameniti grški mislec Platon. Tamburaši Prosvetnega društva Cirkovce se popolnoma strinjamo z njim, saj igramo glasbo, ki nam zapolni vse prej zapisano. V čast si štejemo, da je lahko Tamburaški orkester Cirkovce (TOC) kot doslej sploh prvi izključno glasbeni gost nastopil na 7. Folklornem festivalu v Bosni in Hercegovini. Seveda nam ni bilo težko, ko smo se v sredo, 20. julija, morali zgodaj zjutraj odpraviti na dolgo pot proti kraju Ugljevik.

Naš dirigent Drago Klein je posebej za ta nastop napisal dve priredbi, ki smo jih predstavili publiki. Prva je bila tradicionalna cirkovška folklorna skladba "Pobreška polka" in druga zelo posrečena mešanice slovenske "Sestavljene polke" in bosanske narodne "Užiško kolo". Cirkovce so znane širom po svetu ravno zaradi folklorne skupine in prav je, da smo na festivalu odigrali pravo cirkovško skladbo. Skupaj s folklornimi skupinami iz Slovaške, Madžarske, Poljske, Srbije in domačega Ugljevika smo tri dni popestrili vsakdanje dogajanje na ulicah ter domačinom pokazali delček svoje lastne kulture. Prvi večer smo se zbrali na mestnem trgu, kjer sta naša folklorista na odru učila gledalce in druge udeležence festivala že prej omenjeni ples "Pobreška polka". Zbranim smo zaigrali še nekaj slovenskih ljudskih in zimzelenih melodij, ki jih je vokalno obogatila naša tamburašica Lara Brglez, ter na koncu navdušili publiko z vsem znano skladbo "Na Golici". V četrtek dopoldan smo imeli čas, da smo si ob vodenju domačina g. Živana Rikića, ki že vrsto let živi v Mariboru, ogledali tamkajšnje kraje in njihove znamenitosti. Po dolgih in vročih urah na nogah smo si popoldne privoščili še kratko ohladitev v tamkajšnjem kopališču. Vrhunec dogajanja pa je bila povorka, kjer smo se skupine sprehodile dober kilometer po mestnih ulicah. Tamburaši smo v povorki igrali, folklorni par pa je našo glasbo spremenil v plesne korake. Po predstavitvi po ulicah se je dogajanje preselilo na oder mestnega trga, kjer smo pred skoraj 2000 ljudmi odigrali še nekaj skladb. Po pričakovanju je največji aplavz požela priredba slovenske in bosanske narodne skladbe. Nastop smo zaključili z Avsenikovo "Slovenija, od kod lepote tvoje", kjer sta za mikrofone prijela Lara Brglez in dirigent Drago Klein. Ob zaključku festivala je TOC v zahvalo za povabilo izročil darilo orkestra g. Spomenku Novakoviću, umetniškemu vodji KUD Rudar, ter darilo Občine Kidričevo načelniku občine Ugljevik g. Vasiliju Periću. Po končanem festivalu smo člani TOC zaključili v prijetni družbi vseh nastopajočih skupin, s katerimi smo ne glede na narodnost, jezik, ki ga govorimo, ali starost navezali nova prijateljstva. Naslednje jutro smo utrujeni, a srečni zapustili Ugljevik s še eno izkušnjo več ter z mnogimi lepimi spomini.


Eva Frangež

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi