Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 21.08.2017

delno oblačno
Ponoči se bo zjasnilo, zjutraj bo ponekod po kotlinah nastala megla. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na Primorskem do okoli 15 stopinj C.
11°C | 24°C
torek, 22.08.2017
10°C | 24°C
sreda, 23.08.2017
12°C | 26°C
četrtek, 24.08.2017
12°C | 30°C
petek, 25.08.2017
13°C | 31°C
Opozorila
Nedelja, 20.8.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
24°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Dogajanje na binkoštno jutro v Cirkovcah


KULTURA, DOGODKI, DRUŠTVA

| |
23.07.2015      9:55
A A

Dogajanje na binkoštno jutro v Cirkovcah


Binkošti so tretji največji cerkveni praznik. So praznik Svetega Duha in jih obhajamo 50. dan po veliki noči, od tod tudi ime "finfhustin" iz staronemščine. Gre za pomemben cerkveni in ljudski praznik, ki ima svoje korenine daleč v preteklosti, zato se je skozi zgodovino cerkvenemu obhajanju pridružilo več poletno-pomladanskih šeg.


Deli:

Ljudje so verovali, da morajo na binkoštno jutro vstati pred zoro ali vsaj takrat, ko v cerkvi pričnejo potrkovati. Tistega, ki je na ta dan zadnji vstal, so posmehljivo imenovali "finclukna". Da bi bila lepa, so si dekleta z binkoštno roso umivala obraz. Na ta dan so z zelenjem okrasili hiše, hleve in živino.

Značilnost tega praznika pa je bila, da so mladi fantje delali velike norčije. Ukradli so rože in jih odnesli k sosedom. Razstavili so voz in ga po delih odnesli na streho ali na brajde. Odnašali so vrata, kolesa, pluge, samokolnice in jih zložili pred gasilski dom. Z oken so snemali lesena polkna in jih znosili na sredo vasi.

 

Prosvetno društvo Cirkovce je na nedeljsko jutro 24. maja pripravilo prireditev Binkoštno jutro, na kateri je bilo prikazano kulturno in etnografsko izročilo, značilno za prazničen binkoštni dan.

Namen prireditve je ohranjanje ljudskih šeg in navad, prenos nesnovne kulturne dediščine na kasnejše rodove, predstaviti preprostost in igrivost pastirskega življenja ter spodbuditi nastopajoče in obiskovalce k večji povezanosti z naravo.

V PD Cirkovce si bomo prizadevali, da se prireditev dolgoročno ohrani, vsakoletno nadgrajuje in raste.

Zaradi pristnosti vsebine in umeščenosti v prostor ima prireditev velik turistični potencial, ki ga razvijamo in ga še bomo razvijali z željo, da nas na binkoštni dan obišče vsako leto več turistov. 

 

Prireditev je sestavljena iz treh segmentov. Izkustveni del je zajemal jutranje kreativne delavnice, ki so jih izvajali člani likovne sekcije. Pastirice in mimoidoči so iz cvetja in zelenja pletli venčke za "finclukno" in naglavne venčke za dekleta. Člani cirkovške folklorne skupine pa so medtem vabili k pastirskim igram. Skakanje preko palice in hoja s hoduljami sta pritegnili največ pozornosti obiskovalcev, ki so z veseljem preizkusili svoje spretnosti.

Kulturni program je sledil po končani maši in je zajemal nastope vseh sekcij Prosvetnega društva Cirkovce. Nastopil je Tamburaški orkester Cirkovce, pridružila se je tudi folklorna skupina OŠ Cirkovce, zaigrale so ljudske muzikantke Vesele polanke, plesali so člani in veterani Folklorne skupine Vinko Korže, prireditev je povezovala dramska sekcija in na koncu veselo z godbo Pepi krulet. Sodelovali so tudi konjeniki iz okoliških vasi, ki so na prizorišče prijahali ali se pripeljali z vpregami. 

Sledilo je druženje in še zadnji kulinarični segment. Pogostitev nastopajočih in obiskovalcev s pastirsko malico, hrano, ki so jo pridelali in podarili domači kmetje: mesnine s kmetije Čelofiga, kruh kmečke pekarne Metličar in vino iz vinogradov Krničar.

Ves čas smo čakali in tistemu, ki je prišel zadnji, smo okrog vratu nadeli "kroncl" iz zelenja in ga oklicali "FINCLUKNA".


Zapisala: Tina Urih

Foto: Saša Urih

Več na: https://www.facebook.com/pdcirkovce
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kidričevo!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.08.2017
Danes ni dogodkov.
26.08.201 | Šport
Kidričevo Open 2017
25.08.2017 | Družabni dogodki
5. POLETNI DEJAVNI DNEVI za otroke, mlade in starše 2017
25.08.2017 | Šport
ŠPORTNI VIKEND "ŠD ŠIKOLE 2017"
26.08.201 | Šport
Kidričevo Open 2017

Bodite prvi pri oddaji mnenja.