Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 17.10.2018

pretežno oblačno
Popoldne bo na vzhodu zmerno, drugod pretežno oblačno. Predvsem v zahodni polovici Slovenije bodo sprva še občasne padavine. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem in v vzhodnih krajih do okoli 20 °C.
12°C | 23°C
četrtek, 18.10.2018
13°C | 25°C
petek, 19.10.2018
12°C | 24°C
sobota, 20.10.2018
8°C | 25°C
nedelja, 21.10.2018
9°C | 18°C
Opozorila
Sreda, 17.10.2018 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
23°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Ozaveščanje mladih o nevarnosti azbesta


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
12.09.2018      11:00
A A

Ozaveščanje mladih o nevarnosti azbestaUdeleženci dogodka
Udeleženci dogodka
Deli:

Na pobudo Društva obolelih zaradi azbesta je v petek, 31. avgusta 2018, v prostorih Občine Kanal ob Soči potekal dogodek Ozaveščanje mladih o nevarnosti azbesta. Dogodka so se udeležili župan Andrej Maffi in podžupan Marko Bucik, ravnateljica OŠ Kanal Milica Zimic in ravnateljica OŠ Deskle mag. Ana Košuta Skok, predstavnik Salonita Anhovo Peter Korenjak ter predstavniki društva.

Društvo obolelih zaradi azbesta je skupaj z družbama Salonit Anhovo, d.d., in INDE, Salonit Anhovo, d.o.o., pripravilo rekvizita za obe šoli v naši občini, s katerima želijo prikazati, kako so videti odpadki iz azbestnocementnih proizvodov. Na te odpadke lahko naletimo povsod po svetu in tudi v svoji okolici, zato je pomembno, da vsi razumemo, kako z njimi ustrezno ravnati. Rekvizit so opremili z oznako nevarnosti »Pozor vsebuje azbest« in z naslednjo obrazložitvijo:

 

POZOR AZBEST!

 

Znano je, da je azbest zdravju izredno škodljiva snov, zato je z njim in z izdelki iz azbesta nujno treba ustrezno ravnati!

Azbest je naraven mineralni material, ki je v obliki vlaken v naravi. Zaradi njegovih zelo dobrih fizikalno-mehanskih in kemijskih lastnosti so se iz azbesta v preteklosti izdelovali številni izdelki. Na našem območju se je azbest uporabljal pri proizvodnji azbestnocementnih kritin (valovitih plošč) in cevi. Žal pa se je izkazalo, da so azbestna vlakna zdravju izredno škodljiva, kar je pripeljalo do prepovedi njihove uporabe v letu 1996. Danes valovite plošče izdelujejo z uporabo neškodljivih celuloznih in različnih sintetičnih vlaken. Kljub prepovedi uporabe azbesta v proizvodnji pa je veliko tovrstnih izdelkov še vedno v uporabi, največ strešnih kritin iz valovitih azbestnocementnih plošč in podzemnih cevi za vodo. V svoji okolici pa lahko naletimo tudi na veliko ostankov azbestnocementnih proizvodov, kot so tu prikazani.

 

Kako ukrepamo v takem primeru?

Pomembno je, da s temi odpadki ustrezno ravnamo! Otroci morajo o tem obvestiti starše ali učitelje, ki nato poskrbijo, da se azbestnocementni odpadki ustrezno odstranijo, to pomeni, da se dajo v vrečo ali zavijejo v folijo, da se prepreči širjenje vlaken v okolico, in se nato odložijo na ustrezno zbirno mesto. Pomembni sta tudi označitev o nevarnosti zavitih odpadkov z nalepko »Pozor, vsebuje azbest« in uporaba ustrezne osebne varovalne opreme. Nadalje se ravna v skladu z navodilom Občine Kanal ob Soči, ki poskrbi za brezplačen prevzem in ustrezno nadaljnje ravnanje s temi odpadki. Več informacij na tel. št. (05) 398 12 04.


Avtor: Društvo obolelih zaradi azbesta

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 56
Izšla: 30.06.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2018
Danes ni dogodkov.
20.10.2018 | Ostalo
Odbojkarska tekma
20.10.2018 | Ostalo
Predstava "Vsega je kriv poštar ..."
25.10.2018 | Ostalo
Razstava Avtor meseca
26.10.2018 | Ostalo
Kostanjev piknik
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.