Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Popoldne bo oblačno, padavine se bodo razširile nad vso državo. Predvsem v južni Sloveniji bodo tudi nevihte s krajevnimi nalivi. Zapihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, na Primorskem zmerna do močna burja. Meja sneženja se bo proti večeru spustila do nadmorske višine okoli 1200 m, v noči na ponedeljek pa lahko ponekod tudi pod 1000 m. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 14, na Primorskem do 18 stopinj C.
12°C | 16°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 18°C
torek, 24.10.2017
2°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 21°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 22°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 11h
Danes popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
12°C
16°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Z novimi projekti do boljše turistične ......


TURIZEM, LOKALNE SKUPNOSTI

| |
03.03.2012      11:21
A A

Z novimi projekti do boljše turistične ponudbe


»Turizem smo ljudje,« je sicer že oguljena fraza, vendar se s temi besedami strinja vsakdo, ki je kamorkoli potoval. Da bi obiskovalcem Kanala lahko ponudili čim več informacij, je občina pred leti ustanovila Turistično informacijski center - TIC. Številni izpeljani in načrtovani promocijski projekti dokazujejo, da TIC dela s polno paro.


NIka Testen pri delu. Foto: Irena Hočevar Križnič
NIka Testen pri delu. Foto: Irena Hočevar Križnič
Deli:

Ena od glavnih nalog TICa je sodelovati v vse števičnejših projektih, ki naj bi povečali prepoznavnost srednje Soške doline. Poleg tega skrbi za turistične prireditve in nudi društvom pomoč pri njihovi organizaciji. Tako so marca organizirali tradicionalni ocenjevanji domačih žganj v Morskem in suhomesnatih izdelkov v Levpi.

V TIC-u  se zavedajo, da naša občina v ponudbi ne more konkurirati drugim turističnim krajem, kot je na primer Bovec, ki ima razvit zimski in poletni turizem ter ponuja različne športe na divjih vodah. Pri nas je turistična sezona omejena na čas od aprila do oktobra. Kljub temu se število turistov v zadnjih letih povečuje. TIC obišče največ turistov iz Anglije, Nemčije in Italije.  V letu 2009 so jih zabeležili 550, leta 2010 795, v lanskem letu pa jih je do konca novembra bilo 1061. Število razpoložljivih ležišč v občini se je povečalo s 60 na 90. Da je obisk večji, dokazuje tudi turistična taksa, ki je v letu 2010 znašala 891 evrov, lani pa 1.871 evrov.

Nika Testen, strokovna sodelavka zaposlena v TIC-u, poudarja, da se sodelovanje s ponudniki turističnih storitev izboljšuje, saj spoznavajo, da je tudi samoiniciativa pomembna. Projekti so seveda bolj uspešni, če pri njihovem snovanju sodelujejo tudi ljudje s svojimi zamislimi. Zato se odločajo za tiste dejavnosti, ki jih predlagajo domačini ali pa so namig zanje dobili od turistov. "Gostje, ki obiščejo naše kraje, najbolj povprašujejo po kolesarskih in pohodniških poteh, dobri gostinski in nočitveni ponudbi in ogledu zanimivosti,« pojasnjuje. Letos bodo tako izdali prospekt Kanala, na katerem bo poleg naštete ponudbe tudi zemljevid z označenimi krožnimi kolesarskimi in pohodniškimi potmi. Te poti nameravajo označiti tudi v naravi.                                    


Že več let sodelujejo v lokalni akcijski skupini LAS za razvoj, v katero se povezuje šest občin zgornjega in srednjega Posočja ter Trnovska in Banjška planota (del novogoriške občine). Turistično rekreacijsko društvo Globočak je ob pomoči TIC-a uspešno kandidiralo s projektom Življenje ob meji. S pridobljenimi sredstvi bodo prostor v nekdanji šoli na Srednjem uredili za kulturne prireditve in srečanja s Slovenci v Italiji. 

V letih 2012/2013 občina kot partner sodeluje še v šestih LAS-ovih projektih. Tako bodo turistom lahko ponudili podeželski elektronski vodič, ki si ga bodo obiskovalci lahko sposodili, da jih bo s pomočjo GPS navigacije vodil po občini. Vedno več, čeprav še vedno premalo, je tistih, ki si želijo naravno pridelane hrane in jim je pomemben zdrav način življenja, poudarja Testenova: "Zato smo se vključili v projekt Zeliščna pot skozi prostor in čas, v okviru katerega bomo izvedli štiri delavnice o uporabi čajev in zdravilnih zelišč. V okviru projekta Prehrana in tradicija v zgornjem Posočju pa je predvidenih pet delavnic na temo rokodelstva in dve o  predelavi sadja. V projektu Podeželje ima več bodo pozornost namenili ponudbi lokalnih produktov na tržnici in za kanalsko tržnico kupili 4 stojnice." Lokalno pridelana hrana v šole in vrtce je naslov projekta, s katerim bodo zaposlene v omenjenih ustanovah, otroke in starše, ozaveščali o tem, kako pomembno je doma pridelano hrano vključevati v prehrano, v posebnem projektu v okviru LAS-a pa bodo odkrivali izjemna drevesa na območju občine.


TIC je v letih 2012 in 2013 s sedmimi občinami vključen še v naslednje projekte: Dobro pridelano doma, Vzpodbujanje kmetijstva, rokodelstva ter domače obrti in kulinarike ob Smaragdni poti, Podpora prireditvam. V prvem projektu se bodo posvetili celostni podobi in pripravi skupne blagovne znamke Grape, drugi projekt naj bi pripomogel k oživitvi kanalske tržnice. Pri tem jim bodo v pomoč izkušnje iz Idrije, kjer je tržnica zaživela in je primer dobre prakse na območju LAS. Ker so nekatere prireditve v občini že dobile finančno podporo, so se v tretjem skupnem projektu letos odločili za sofinanciranje Angelske nedelje v Kalu nad Kanalom.

Iz programa Srednja Evropa, ki predvideva usposabljanje o nabiranju in gojenju zelišč in pripravi produktov iz njih, bo občina pridobila razširjen zeliščni vrt pri OŠ Kanal, Ministrstvo za gospodarstvo pa sofinancira pripravo kataloga Dolina Soče, v katerem bodo predstavili ponudbo občine Kanal ter promocijski material, vezan na dediščino 1. svetovne vojne. Ta tematika postaja vedno bolj zanimiva, zato pripravljajo lokalno in splošno zgibanko in tri informacijske table na Kambreškem, na Vodicah in na Koradi. Pot miru se bo s pomočjo tega projekta razširila od Zgornjega Posočja preko Kanalskega Kolovrata vse do Brd in morja. Prijavljenih, in v fazi ocenjevanja, je tudi pet čezmejnih projektov, ki vključujejo povezovanje ponudbe na območju občin Prepotto/Praprot in Kanal, obnovo utrdb in kavern, ureditev čezmejnega kolesarskega kroga Brda -  dolina Soče – Tolmin – Čedad – Brda ter ureditev etnološke vojne zbirke v občini.

Delo v projektih zahteva veliko usklajevanja in  birokracije, poplačano pa je s sredstvi, ki  jih sofinancirajo Evropski kmetijski sklad iz programa Leader in drugi viri. Od približno 50.000 evrov LAS-ovih projektov bo Občina Kanal morala dejansko prispevati okrog 15.000 evrov. Edina stalno zaposlena v TIC-u se zaveda, da okolje od TIC-a, ki je del občinske uprave, veliko pričakuje. Občina seveda mora ustvarjati pogoje in jih preko TIC-a tudi realizirati v praksi, vendar so za razvoj turizma ključnega pomena gostoljubnost in prijaznost ljudi ter sodelovanje tistih, ki turistom ponujajo gostinske storitve, prenočišča, lokalno pridelano hrano.

Turizem je podjetništvo, poudarja Testenova, in za uspeh je potrebno veliko samoiniciative, truda in medsebojnega sodelovanja.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 53
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.201 | Ostalo
Ženski balinarski turnir
22.10.201 | Ostalo
Turnir v balinanju za moške
22.10.201 | Ostalo
Turnir v balinanju za moške
22.10.201 | Ostalo
Moški balinarski turnir
22.10.2017 | Ostalo
16. Spominski pohod na Globočak
22.10.2017 | Ostalo
Zimski abonma - 1. predstava
24.10.201 | Ostalo
Izdelava ikeban
25.10.2017 | Ostalo
Kogojevi dnevi 2017
27.10.2017 | Ostalo
Kostanjev piknik
27.10.2017 | Ostalo
Otvoritev razstave ročnih del
28.10.201 | Ostalo
Tržni dan
22.10.201 | Ostalo
Ženski balinarski turnir
22.10.201 | Ostalo
Turnir v balinanju za moške
22.10.201 | Ostalo
Turnir v balinanju za moške
22.10.201 | Ostalo
Moški balinarski turnir
22.10.2017 | Ostalo
16. Spominski pohod na Globočak
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.