Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 19.11.2017

delno oblačno
Ponoči bo precej jasno, po nekaterih nižinah bo megla ali nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 2, v alpskih dolinah do -7, ob morju okoli 5 °C.
2°C | 12°C
ponedeljek, 20.11.2017
-1°C | 13°C
torek, 21.11.2017
3°C | 12°C
sreda, 22.11.2017
5°C | 14°C
četrtek, 23.11.2017
6°C | 13°C
Opozorila
Sobota, 18.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
12°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

„Da ste le prišli, težko sem vas čakala“...


LOKALNE SKUPNOSTI, SOSED SOSEDU

| |
01.03.2012      10:40
A A

„Da ste le prišli, težko sem vas čakala“


Na pustni torek se malo pred enajsto uro v Kanalu pridružim Janji Trampuž in Barbari Škvarč, socialnima oskrbovalkama, ki dan za dnem s toplim kosilom in toplo besedo hitita od vrat do vrat in s hriba na hrib ter starejšim pomagata, da lahko dostojno in v domačem okolju preživljajo jesen svojega življenja. Pogosto sta prvi in zadnji, ki tisti dan prestopita njihov prag, zato ne čudi, da ju mnogi težko čakajo in skozi priprta vrata ali okna pogledujejo za njima, ko hitita naprej. Čakajo ju tudi drugi.


Vido Berlot smo zmotili med branjem knjige. Foto: Nataša Bucik Ozebek
Vido Berlot smo zmotili med branjem knjige. Foto: Nataša Bucik Ozebek
Deli:

Ko z vodjo pomoči Centra za pomoč na domu Klas Jelko Humar usklajujeta še zadnje podrobnosti tistega dne, je za njima je že dolg dan. Začneta ob sedmih z jutranjo nego, marsikje zakurita ognjišče, ponekod je potrebno v hišo prinesti drva. Barbara je tiso jutro na sprehod do trgovine pospremila gospo. Z Janjo v gostišču Križnič malo pred 11. uro pobereta prve zabojčke s hrano, nato jih v kuhinji kanalske osnovne šole naložita še dvajset. Prisedem k Janji, Novogoričanki, ki v kanalski občini redno dela tretje leto. Rada ima teren, razgibano delo. Pravi pa, da moraš biti za takšno delo rojen, čut za soljudi moraš imeti v sebi. Med prvimi kosilo dobi Vida Berlot, zalotili smo jo med branjem knjige. „Zelo sem zadovoljna, ker je raznoliko. Saj bi si sama že kaj skuhala, pa kaj, ko bi bila vsak dan ali pašta ali krompir,“ se nasmehne, vmes pa ji Janja razreže meso, ker jo roke ne ubogajo več. „Gospa nam vedno zaželi srečno pot,“ jo pohvali Janja. Ulico naprej že čakata Marija Marinič in Danila Kovačič. „Zelo rada poklepetam z njimi, pa nimajo vedno časa. Pa …, če jih jaz težko čakam, si mislim, da jih tudi drugi,“ je solidarna. Vesela je, da je lahko doma, v domačem okolju. „Grem na verando, jem kadar hočem … v domu upokojencev je vse drugače,“ razmišlja Kovačičeva. Tudi Janja pove, da poskušajo starejše spodbujati, da čim več stvari naredijo sami in s tem krepijo svoje sposobnosti.

Zopet zvoni telefon, najprej kliče Jelka, nato Barbara, usklajevanj še ni konec. Ura je 11:50 in čeprav sva se ponekod zadržali dlje, še ne zamujava, kosila v prtljažniku so še topla. „K ljudem moraš priti nasmejan, odmisliti moraš svoje in njihove težave. Na začetku je bilo kar hudo, zelo so me prizadele stiske ljudi. A počasi spoznaš, da moraš nekje narediti zid med službo in tvojim zasebnim življenjem,“ na poti v Ročinj pripoveduje Janja. Ko stopiva do Iva Hvalice, kar zavriska ob štedilniku s kafetjero in rdečim kovinskim lončkom. Štiri leta mu že prinašajo kosila, čez vikend pa tudi sam kaj skuha. „Vse je odlično,“ pravi Ivo, ki je bil 37 let pismonoša in še danes rad poklepeta o tem in onem ter poizve, kaj se dogaja po svetu. „Ljudje tukaj na podeželju so hvaležni za vsako besedo, za vsako malenkost, ki jim jo namenimo. Čeprav ne pijem kave, jo z nekaterimi z veseljem, ker vem, da jim to toliko pomeni. O njihovi hvaležnosti govorijo oči, stisk rok in za to ga ni plačila,“ pravi Janja. Sedaj že ve, da mora zjutraj poslušati vremensko napoved in pogledati, koliko stopinj je bilo zjutraj. Za bolne ljudi, ki težko gredo iz hiše, je to pomemben podatek ...

Preden greva v Avče, v gostišču Križnič vzameva še toplo vegetarijansko kosilo za gospoda, ki zelo vedro sprejema svojo starost in z njo povezane tegobe. Vmes Janja pozdravlja poštarje in domačine, z nekaterimi so že več kot le bežni znanci. Čaka naju vzpon na Lig. Letos jim je zima prizanesla. Janja nikoli ne bo pozabila, kako je nekoč na živem ledu obstala z avtom. Na levo je bil prepad, na desno skala. Dobro uro je potrebovala, da se je s podkladanjem smrekovih veja, drv in peska rešila na varno. Tudi sicer sta se s Barbaro ob snegu do najbolj oddaljenih večkrat prebijali kar za plugom. „Najina vodja je v takih primerih poklicala gospoda, ki je plužil ceste, in se pozanimala, kakšne so razmere. Zelo pogosto je pred mano vozil plug, zadaj pa jaz,“ je vesela Janja, da dobri medčloveški odnosi in pripravljenost pomagati še nekaj veljajo. Na Ligu jo že težko čaka eden najstarejših uporabnikov, 91-letni Stanislav Maver. Zelo rad ima juho, ni pa najbolj zadovoljen, če mu ne prinese nič mesa. Ko odhajava, pride do vrat in pomaha. „Jaz mu moram pa popiskati, imava prav tak obred,“ se posmeji Janja. Pove, da se eden na drugega navežejo in da je zaupanje zelo pomembno, zato si ne sme dovoliti, da bi ga denimo z razlaganjem njihovih težav sosedom zapravila. Ob rojstnih dnevih se poskuša nanje spomniti s kakšno malenkostjo.

Ura je 12:45. Čaka naju spust v dolino, v šolski kuhinji oddava prazne posode prejšnjega dne, ki jih je Janja spotoma pobirala. In nato nazaj v hrib. V Kalu nad Kanalom, v Kačji Dragi jo težko čaka Julka Gorjup. Kljub svojim letom čaka pred hišo in čisti sneg. „Samo vi in poštar pridete, veste, da sem vas vesela,“ se zasmeji in povabi v hišo, kjer ji Janja tisti dan kot zadnji odda kosilo. Ker je sladkorni bolnik, se izogiba krompirju, ji pa zato Janja pusti kakšen kos kruha več. Čez teden ji kosilo prinaša Janja, ob koncih tedna pa ji največkrat skuha kar bližnja soseda, za kar ji je Julka izjemno hvaležna.

„V teh krajih ljudje na poštnih nabiralnikih nimajo nalepk reklame prepovedane. Veseli so vsega, kar jim skrajša dan,“ pravi Janja, ko se po strmem klancu spuščava od Julkine hiše. In če ne besede, so bile oči tiste, ki so ta dan od Kanala, Ročinja, Avč, Liga in Kala govorile 'ne odhajajte še'. In tako je vsak dan.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 53
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.11.2017
Danes ni dogodkov.
23.11.2017 | Ostalo
Razstava "Avtor meseca"
25.11.201 | Ostalo
Tržni dan
25.11.2017 | Ostalo
Spominska slovesnost
25.11.2017 | Ostalo
Revija pevskih zborov in vokalne skupine
25.11.2017 | Ostalo
Praznovanje KS in revijo pevskih zborov
25.11.2017 | Ostalo
2. Štokolofest
26.11.201 | Ostalo
Izlet v neznano
26.11.2017 | Ostalo
Zimski abonma - 2. predstava
28.11.201 | Ostalo
Izdelovanje novoletne dekoracije
28.11.2017 | Ostalo
Izdelovanje adventnih venčkov
21.11.201 | Ostalo
Praznično zavezovanje šalov
21.11.2017 | Tečaji in delavnice
Postanite dobri prodajalci in uporabljajte učinkovite prodajne tehnike
22.11.2017 | Ostalo
Dogodek ob dnevu kulturne dediščine
23.11.2017 | Ostalo
Razstava "Avtor meseca"
25.11.201 | Ostalo
Tržni dan

Bodite prvi pri oddaji mnenja.