Na večer jesenskega enakonočja smo se v velikem številu zbrali pred Planinskim domom pod Ježo. Šlo je za pravo medgeneracijsko srečanje, saj je bilo poleg upokojencev prisotnih kar nekaj mladih in tudi osnovnošolskih otrok ni bilo malo.
Ob prihodu nas je pozdravil čudovit sončni zahod, kakršnega lahko vidimo le v hribih. Ko se je popolnoma stemnilo, smo posedli pred kočo in pričeli z opazovanjem zvezd, ozvezdij in galaksij s teleskopom preko projekcije na platno in ob razlagi članov Društva ljubiteljev astronomije Matajur Astrolab. Ker so bile obrazložitve podane v italijanskem jeziku, je za sprotni prevod poskrbel gospod Fabio Bonini v pojoči beneški slovenščini.
Navdušeni smo bili nad številnimi zvezdami, ozvezdji, galaksijami in planetarnimi meglicami, ki s prostim očesom niso vidne, saj so oddaljene miljone svetlobnih let in do nas prodre le malo njihove svetlobe.
Dr. Manca Vinazza in Miha Mihelčič, arheologa, sta osvetlila pomen zvezdoslovja v času staroverstva in naših prednikov. Nebo in zvezde so opazovali s prostim očesom. Pa saj tudi danes veliko čudovith zvezd in planetov lahko opazujemo brez pripomočkov, le v jasno nebo se je potrebno večkrat ozreti.
Pri starovercih sta imela pomembno vlogo zlasti Sonce in Luna. Živeli in delali so po luninem koedarju, torej je bila Luna zanje mogoče še pomembnejša kot Sonce. Poznali so njen vpliv na naravo. Držali so se tega kaj delati in sejati ob prvem in zadnjem krajcu, mlaja pa se ni nič niti sejalo, niti želo. Pokazala sta nam tudi primer lesenega luninega koledarja in njegovo uporabo, ki je bil seveda izdelan dandanes na osnovi opisa in skice iz knjige “Iz nevidne strani neba” Pavla Medveščka.
Za prijeten in poučen večer se zahvaljujemo ljubiteljskemu astronomskemu društvu iz Benečije, gospe Jožici Strgar za organizacijo ogleda, dr. Manci Vinazza in Mihi Mihelčiču, predsedniku Planinskega društva Valentin Stanič Kanal, gospe Rožici Kolmanič in osebju v koči za topel sprejem. Posebna zahvala gre tudi podjetju Alpacem, ki nam je omogočilo brezplačen prevoz.