Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 24.10.2018

pretežno jasno
Danes bo sončno, na severu in severovzhodu občasno pretežno oblačno. Predvsem v Prekmurju bo lahko popoldne ali zvečer padla kakšna kaplja dežja. Čez dan se bo krepil veter severnih smeri, ki bo močnejši zlasti v višjih legah severovzhodne in severne Slovenije. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 22 °C.
8°C | 22°C
četrtek, 23.10.2018
5°C | 19°C
petek, 25.10.2018
6°C | 19°C
sobota, 26.10.2018
10°C | 19°C
nedelja, 27.10.2018
15°C | 20°C
Opozorila
Sreda, 24.10.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Stanje oskrbe s pitno vodo v občini Kanal ob ......


OBČINSKE

| |
19.10.2017      11:57
A A

Stanje oskrbe s pitno vodo v občini Kanal ob Soči


Na novinarski konferenci, 19. 10. 2017, sta župan občine Kanal ob Soči Andrej Maffi in vodja režijskega obrata Vinko Medvešček podrobneje predstavila stanje oskrbe s pitno vodo v občini.


Deli:

Oskrba s pitno vodo v občini Kanal ob Soči je v upravljanju režijskega obrata občine. Naloga režijskega obrata je zagotavljanje konstantne dobave zdravstveno ustrezne vode porabnikom, s čim manj prekinitvami, v zadostnih količinah in primernem tlaku v omrežju. Iz javnega vodovoda se oskrbuje skoraj 90 % občanov. Pribl. 11 % prebivalcev občine Kanal ob Soči pa (še) nima urejene oskrbe s pitno vodo iz javne službe in se oskrbujejo bodisi iz zasebnih vodovodov bodisi s kapnico.

 

Za oskrbo s pitno vodo v občini Kanal ob Soči je značilna velika razpršenost vodovodnih sistemov. Skupno je za potrebe oskrbe s pitno vodo v okviru javne službe zajetih 39 izvirov v oblikovanih 27 sistemih. Iz 14 vodovodnih sistemov se oskrbuje več kot 50 porabnikov. 11 vodovodnih sistemov oskrbuje manj kot 50 porabnikov. Poleg 39 površinskih vodnih virov, tudi iz reke Soče, imamo še 3 vrtine, 1 vodovodni sistem prevzema vode iz vodovoda v lasti sosednje občine in iz reke Soče. Najmočnejši vodni viri so ob vznožju Banjške planote (Kajža, Ajbica, Gornji Avšček, Špik). Na desnem bregu Soče po svoji zmogljivosti malenkost izstopa le izvir Raztoka.

 

Upravljavec je odgovoren za zagotavljanje varne oskrbe s pitno vodo, predvsem za:

  1. Zagotavljanje zdravstveno ustrezne pitne vode. Postopno smo že uredili pripravo pitne vode na vodovodnih sistemih Lig, Prilesje, Plave, Ajba, Levpa, Gorenje Deskle, trenutno je v gradnji sistem Ložice, pripravljamo dokumentacijo za Ročinj, Kambreško, Močila, Gorenje Polje. Novozgrajeni vodovodni sistemi (vrtina Deskle, vrtina Dermota, vodovod Kal nad Kanalom, vodovod Kanalski Vrh) so že opremljeni z ustreznimi postajami za pripravo pitne vode. Vsa leta hkrati z urejanjem druge infrastrukture (kanalizacija, ceste) izvajamo zamenjavo dotrajanih vodovodnih cevi, obnavljamo vodovodne priključke in vgrajujemo vodomere. Od leta 2003 smo v področje oskrbe s pitno vodo vlagali povprečno pribl. 400.000 EUR/letno. Občina je vlagala tudi v pripravo pitne vode v manjše vodovodne sisteme, in sicer pribl. 100.000 EUR. Od tega je bilo največ vloženega v pripravo pitne vode in obnovo vodovoda v sklopu komunalne ureditve vasi Čolnica, kot vzorčni primer urejanja manjših vasi.
  2. Izvajanje terenskih ogledov (najmanj enkrat letno po pravilniku), preverjanje stanja na zajetjih in napravah, tudi s higienskega vidika.
  3. Vgrajevanje števcev za racionalno trošenje pitne vode. S 1. 1. 2018 bomo namreč prešli na nov način obračuna pitne vode. Kjer ne bo odčitana poraba po števcih, bo obračunan pavšal mesečne količine 36 m3/priključek.

 

Zaradi velikega števila vodovodnih sistemov obstaja tveganje, da so opravila v zvezi z zagotavljanjem varne oskrbe izvršena pomanjkljivo. Zato je treba težiti k združevanju vodovodnih sistemov. Letos nam je uspelo povezati Avče v vodovodni sistem Kanal, kar smo uredili hkrati z rekonstrukcijo vodarne v Avčah. Naložba, zaključena s pridobljenim uporabnim dovoljenjem, nas je stala pribl. 490.000 EUR. 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Kanal ob Soči? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 56
Izšla: 30.06.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
26.10.2018 | Ostalo
Kostanjev piknik
26.10.2018 | Ostalo
Kostanjev piknik
27.10.2018 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
28.10.2018 | Ostalo
Zimski abonma - 1. predstava
30.10.201 | Ostalo
Izdelava ikeban

Bodite prvi pri oddaji mnenja.