Logo MojaObčina.si

Kanal ob Soči

DANES
34°C
18°C
JUTRI
30°C
20°C

Sporočilo za javnost - Promocija storitev za starejše

Občina Kanal ob Soči nudi vsestransko pomoč starejšim!

Zaradi razmer povezanih z virusom Covid19 je v letošnjem letu začasno zaprla svoja vrata Hiša dobre v volje v Desklah, s katero upravlja novogoriški dom upokojencev. V spremenjenih zdravstvenih razmerah je dom upokojencev želel Hišo dobre volje ponovno odpreti, vendar se je interes pri uporabnikih zmanjšal. Z namenom, da bi Hiša dobre volje v Desklah ponovno odprla svoja vrata in da bi privabili čim več novih uporabnikov, sta Občina Kanal ob Soči in DU Nova Gorica pripravili vrsto promocijskih dogodkov po krajevnih skupnostih. Na dogodkih je bila prisotna županja Tina Gerbec, viš.ref.za družbene dejavnosti Klara Golja, direktor Doma upokojencev Nova Gorica Bojan Stante in strokovna sodelavka v Hiši dobre volje Tina Krog.

Promocijo storitev za starejše kot sta Prostofer in Hiša dobre volje je občina združila z različnimi predavanji o zdravju. V mesecu septembru smo izvedli pet takih dogodkov po petih krajevnih skupnostih kjer je Društvo Go-Spominčica v KS Ročinj in KS Avče predstavilo Demenco, dr. Vojko Kavčič pa v KS Deskle Anhovo in KS Kanal psihofizično kondicijo za kvalitetno staranje. V KS Kambreško je bila predstavljena aktualna problematika nalezljivih bolezni (mišja in zajčja mrzlica ter Covid-19). V naslednjih dneh načrtujemo še dogodke: v Levpi, dne 1. 10. 2021 ob 17.00 uri kjer bo NIJZ spregovoril o dobrem duševnem zdravju, dne 4. 10. 2021 ob 17.00 uri v Kalu nad Kanalom bo NIJZ predstavil kazalnike zdravja v Občini Kanal ob Soči za leto 2021 in v Ligu (datum še v dogovoru) kjer bo NIJZ predstavil presejalne preventivne programe Dora, Zora in Svit.  

Starejši občani in občanke so izjemno pomemben člen v naši družbi. Brez njih ne bi nikoli bili to, kar smo. Že zato jim moramo biti hvaležni. Njihova zapuščina je neprecenljiva in tudi zato je odgovornost vsake občine, da jim nudi vse potrebno za varno, zadovoljno in veselo starost.

 Občina Kanal ob Soči je pri zagotavljanju višje kakovosti življenja starejših občanov in občank zelo uspešna, zato je v želji, da bi informacija o ponujenih programih prišla do čim širšega kroga ljudi v septembru in oktobru skupaj z Domom upokojencev Nova Gorica in vsemi Krajevnimi skupnostmi organizirala raznorazna zanimiva predavanja, kjer so izvrstni predavatelji in strokovnjaki na interaktiven način govorili o aktualnih in pomembnih stvareh našega vsakdana ter odgovorili na marsikatero pomembno vprašanje navzočih. Poleg ozaveščanja pa je bil cilj teh pomembnih srečanj v vseh osmih krajevnih skupnostih občine tudi predstavitev programa dnevnega varstva starejših »Hiša dobre volje Deskle« in Prevozov za starejše »Prostofer«.

 Županja Tina Gerbec in sodelavka s področja družbenih zadev, Klara Golja, sta odgovorili na pomembna vprašanja o prevozih za starejše, ki je na voljo vsem starejšim občanom in občankam, ki potrebujejo prevoz, ker ne vozijo sami, nimajo sorodnikov in imajo nizke mesečne dohodke ali slabše povezave z javnimi prevoznimi sredstvi. Možnost brezplačnih prevozov za starejše »Prostofer« je izjemno pomembna pridobitev za vse, saj učinkovito izboljša kakovost življenja starejših. Vsak, ki potrebuje brezplačen prevoz, lahko pokliče na brezplačno številko 080 10 10 vsak delovnik med 8.00 in 18.00 uro. Prevozi se izvajajo od ponedeljka do petka med 8.00 in 16.00, izjemoma pa se lahko dnevi in ure tudi prilagodijo potrebam. Prostofer deluje tudi v času epidemioloških razmer.

Še ena izjemna pridobitev Občine Kanal ob Soči je Hiša dobre volje Deskle, ki starejšim omogoča kakovostno, varno, veselo in vsestransko aktivno preživljanje dneva in hkrati razbremenjuje njihove svojce, ki so v skrbi za svoje ljudi velikokrat na robu izgorelosti. S svojim srčnim delovanjem Hiša dobre volje stremi k izboljšanju kakovosti življenja starejših, saj poleg osnovnih potreb, kot so nega, redni, uravnoteženi, zdravi in topli obroki ter skrbi za njihovo zdravje skrbi tudi za njihovo aktivno, srečno in zadovoljno preživljanje prostega časa. V Hiši dobre volje je namreč vedno veselo, radoživo in aktivno, kjer se redno telovadi, poje, pleše, veliko pogovarja, bere in ustvarja. Seveda so aktivnosti vedno prilagojene željam, sposobnostim in zdravstvenemu stanju posameznika, a dejstvo je, da pride v Hišo dobre volje prav vsak nasmejan in vesel, hkrati pa zadovoljen, saj bo popoldan že spet doma, na svojem toplem kavču in v objemu svojega nenadomestljivega doma. Hiša dobre volje je namenjena vsem starejšim, ki si želijo dneve preživeti v odlični družbi sovrstnikov in se tako izogniti osamljenosti ter tudi tistim, ki za varno življenje potrebujejo pomoč pri vsakodnevnih opravilih. Če si želite razbiti dolge dneve v samoti in jih nadomestiti z dobrovoljnim preživljanjem časa, ki mine kot bi mignil, je Hiša dobre volje Deskle kot nalašč za vas. V Hiši dobre volje je vse delovne dni med 7.00 in 17.00 poskrbljeno za nego, tople obroke, telovadbo, animacijo, ustvarjalne delavnice in še marsikaj drugega, kar naredi dan preprosto lep in velikokrat tudi nepozaben.  

Hišo dobre volje sta podrobno predstavila direktor Bojan Stante in strokovna sodelavka Tina Krog iz Doma upokojencev Nova Gorica, ki je tudi upravitelj Hiše in strokovnega programa.

Hiša dobre volje je zelo velika pridobitev v našem okolju in prav zato je pomembno, da živi in se ohranja, saj se nikoli ne ve, kdaj bo kdo potreboval pomoč. Tudi v teh kompleksnih in negotovih covid časih Hiša poskrbi za njen varen objem, tako da ni ovir za sprejem vseh, ki si želite vstopiti.

Občina Kanal ob Soči vabi vse krajanke in krajane, da se oglasijo in poiščejo dodatne informacije za vključitev v Hišo dobre volje Deskle. Tudi za prevoz do Hiše dobre volje se lahko starejši občani, ki nimajo svojca, ki bi jim lahko pomagal, poslužijo brezplačnega prevoza Prostofer, kar je še dodatna olajšava za vse, ki prav v prevozu vidijo problem. Odločite se in pridite! Ne bo vam žal.

 

Za vse informacije lahko občani pokličejo:

- na Občino Kanal ob Soči: 05 398 12 18

- za Hišo dobre volje: 05 339 4140

- za prevoze Prostofer: 080 10 10

 

Tekst in foto: Klara Golja, Tina Krog

 

 

 

 

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi